pirmadienis, sausio 17 d.
N. Vasiliauskaitės kuriama partija žada būti tikriausia opozicija ir sąjungininkų neieško
Aidanas Praleika
Nida Vasiliauskaitė

Filosofė Nida Vasiliauskaitė apie naujos politinės partijos kūrimą paskelbė rugsėjo pabaigoje. Nuo tada žinių apie šį politinį projektą būta nedaug, tačiau jo autorė teigia, kad jis nuosekliai įgyvendinamas ir jau sulaukė didelio susidomėjimo.

Kaip portalui Alfa.lt sakė N. Vasiliauskaitė, naujienų apie „Antrąją Lietuvą“ stygių viešojoje erdvėje lėmė ignoravimas iš žiniasklaidos pusės. Pagrindinis informacijos šaltinis besidomintiems – pačios N. Vasiliauskaitės paskyra feisbuke.

„Kai paskelbiau apie partijos kūrimą, visi puolė viešinti tą faktą, tačiau vėliau net žodžio nepasakė, pavyzdžiui, apie partijos programą. Manau, tai sąmoningas ignoravimas“, – sakė kuriamos partijos lyderė. Su pirmąja programos dalimi bei kitomis būsimos partijos naujienomis kol kas galima susipažinti tik N. Vasiliauskaitės feisbuko paskyroje. Oficialios partijos interneto svetainės nėra – šiuo metu ji kuriama.

Naujo turinio programa

Programinės „Antrosios Lietuvos“ nuostatos atrodo kiek keistai, nes nėra struktūrizuotos pagal tematiką – ekonomiką, vidaus ar užsienio politiką. Taip pat krenta į akis, kad svarbiausias visą programą persmelkiantis pilietinių laisvių akcentas, galbūt neatliepiantis tokių šiandien aktualių „žemiškų“ rūpesčių kaip šildymo kainos.

Po gražiais teisingumo ir meilės Tėvynei lozungais galima pakišti bet ką, netgi visiškai priešingus dalykus.

Tačiau N. Vasiliauskaitė teigė, kad tokie programos turinys ir forma yra neatsitiktiniai ir pasirinkti sąmoningai: „Negalima teigti, kad toks dalykas kaip galimybių pasai su kažkuo yra nesusiję. Jie susiję su pačia santvarka ir piliečių santykiu su valstybe. Visos partijos atskiria ekonomikos, kultūros arba užsienio politikos klausimus, o mūsų programoje jie kitaip įpinti į visą programos karkasą. Kai kurie ekonomikos arba užsienio politikos klausimai taip pat priklauso nuo kai kurių abstrakčių, filosofinių dalykų, o pirmiausia nuo to, kokią vietą valstybėje turi laisvė ir kiek ji esminga žmogui .“

Alfa.lt pašnekovės teigimu, kaip tik įprastos partijų programos rinkėjams yra sunkiai suprantamos ir jomis nepasitikima. „Jos rašomos taip, kad kuo mažiau žmonių norėtų skaityti, o pažadai – tušti. Žinoma, nė viena partija nesako, kad žadame jums nelygybę, kaip ir galimybių paso neįvedė siūlydami žmonėms „pailsėti“ nuo demokratijos. Tačiau po gražiais teisingumo ir meilės Tėvynei lozungais galima pakišti bet ką, netgi visiškai priešingus dalykus“, – sakė N. Vasiliauskaitė.

„Kolonijos administratoriai“

Apie „Antrosios Lietuvos“ programą jos kūrėjai jau gavo pirmuosius atsiliepimus, kurie esą buvo labai teigiami. „Supratau, kad reikia visiškai kitokios programos, kurią galėtų tikrai išgirsti ir su kuria galėtų tapatintis pilietis. Dabartinė socialinė sutartis tarp valdžios ir piliečių bankrutavo. Buvo suplėšyta ir mesta žmogui į veidą. Dabartinė Vyriausybės komunikacija tikrai nesudaro įspūdžio žmonių, kurie tikisi laisvuose rinkimuose išlaikyti piliečių pasitikėjimą ir likti valdžioje. Jie net nebeapsimeta, kad yra atsakingi rinkėjams. Mūsų programa yra naujas kontraktas – suprantamas ir priimtinas, tikiuosi, nemažai Lietuvos žmonių daliai. Programą skaitę žmonės sako, kad jie „pirmą kartą gyvenime nori stoti į partiją“. Tai signalas, kad žmonės viliasi pokyčių“, – teigė partijos kūrėja.

Ji pabrėžė, kad ir užsienio politikos bei tarptautinės teisės sferose „Antrosios Lietuvos“ šalininkai reikalauja pokyčių, nes dabartiniai valdantieji esą tik laukia nurodymų iš užsienio ir naikina Lietuvos suverenumą.

Mūsų Vyriausybė yra ne politikai klasikine prasme, o tik svetimus nurodymus vykdantys kolonijos administratoriai.

„Mūsų Vyriausybė yra ne politikai klasikine prasme, o tik svetimus nurodymus vykdantys kolonijos administratoriai“, – negailėjo kritikos N. Vasiliauskaitė ir pripažino, kad „Antrosios Lietuvos“ siekiai kai kuriais atžvilgiais yra artimi dabartinei Lenkijos ir Vengrijos politikai ES atžvilgiu. „Narystė ES nėra besąlyginis gėris, kaip ir suverenitetas gali būti panaudotas blogiems dalykams. Visgi, eidami į ES, mes siekėme laisvės ir demokratijos, o dabar matome atvirkštinius procesus. Nesakau, kad reikia išstoti iš ES, bet šis klausimas atviras, kaip ir pokyčių pačioje ES galimybės. Deja, dabartinė ES veda vis tolyn nuo laisvės – per galimybių pasus link totalinės socialinio kredito sistemos, kai vieną dieną be galimybių paso nebegalėsime net dalyvauti rinkimuose“, – perspėjo politikė.

Apsieis be sąjungininkų

Kol kas būsimos partijos rėmėjų skaičius neaiškus, kaip ir steigiamojo suvažiavimo data, tačiau N. Vasiliauskaitė, teigė, kad dabartiniai įspūdžiai leidžia numanyti, kad, atėjus suvažiavimo laikui, reikiamą steigėjų skaičių surinkti bus visai nesunku. Artimiausio rato komandos narių N. Vasiliauskaitė kol kas taip pat nenorėjo įvardyti ir apsiribojo tuo, kad komandą sudaro išsilavinę panašios pasaulėžiūros žmonės, tarp kurių nėra žinomų politikų.

Paklausus, ar būsimoji partija mato potencialių sąjungininkų dabartinėje politinėje arenoje, N. Vasiliauskaitė atsakė neigiamai. „Gal ir yra žmonių, kurie norėtų būti sąjungininkais, tačiau aš skeptiškai vertinu jau girdėtus pasisakymus apie tai, kad mažos opozicinės partijos turėtų jungtis. Jos nėra ta opozicija, kaip ją matau aš, ir realiai mes sutartume gal tik keletu klausimų. Tai ir buvo priežastis kurti naują partiją, nes nematau tikros opozicinės jėgos. Kitaip nebūčiau to dariusi, nes niekada nesvarsčiau sukti į politiką. Bet akivaizdu, kad esamos opozicijos nepakanka ir jai vadovauja žmonės, kurie sugeba pritraukti tik labai siauras sekėjų grupes. Todėl nematau prasmės kurti aljansų, tuo labiau pradiniame etape“, – teigė Alfa.lt pašnekovė.

Viena partija ir jos satelitai faktiškai skelbiasi valstybe.

N. Vasiliauskaitė, kaip ir nemažai kitų aktyviausių Vyriausybės kritikų, sausio 13 d. nusprendė būti prie Seimo, kur greičiausiai rinksis ir nemažas Vyriausybės politiką palaikančių žmonių būrys. Alfa.lt pasiteiravus, ar ji nesibaimina konflikto tarp dviejų priešingų stovyklų, N. Vasiliauskaitė teigė, kad provokacijų tikimybė yra, tačiau jei tokių bus – jas rengs valdžios rėmėjai.

„Žmonės renkasi, nes jiems nepriimtina valdžios rengiama akcija – groteskiškas pasityčiojimas iš laisvės. Šie žmonės iš tiesų prisimena, kodėl esame laisvi, ir skiria galimybes bei teises nuo galimybių pasų. Garsiai pasakysime, kad dabartinė valdžia negali kalbėti mūsų vardu. Lietuva juda link totalitarizmo. Viena partija ir jos satelitai faktiškai skelbiasi valstybe. Elgiamasi taip, lyg šalyje nebebūtų nei teisės, nei Konstitucijos. Tai pasityčiojimas iš žmonių, kurie buvo prie Seimo tą lemtingąją sausio 13-ąją. Iš mūsų tyčiojasi dėl šūkio „geriau mirti, bet laisviems laisviems“, tačiau taip pat galvojo žmonės, gynę laisvę prieš 30 metų“, – sakė N. Vasiliauskaitė.

2022 01 13 09:36
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt