trečiadienis, rugpjūčio 4 d.
Nacionaliniam transliuotojui – nevyriausybininkų priekaištai dėl šališkumo
Aidanas Praleika
Alfa.lt
Monika Garbačiauskaitė-Budrienė

Keletas nevyriausybinių organizacijų išplatino kreipimąsi, kuriame teigė, kad Lietuvos radijas ir televizija (LRT) teikia šališkas privilegijas tam tikroms visuomenės ir politinėms grupėms ir paragino atsistatydinti LRT vadovę Moniką Garbačiauskaitę-Budrienę.

Kreipimąsi išplatino Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija (NŠTA) – skėtinė struktūra, vienijanti apie 30 šeimų interesams atstovaujančias organizacijas, tarp kurių, pavyzdžiui, ir Lietuvos „Caritas“. NŠTA veiklą palaiko apie 250 savanorių talkininkų.

Priekaištai dėl LGBT ir valdančiųjų

NŠTA vadovė Violeta Vasiliauskienė portalui Alfa.lt teigė, kad kreipimąsi iš principo palaikė visos NŠTA vienijamos organizacijos, o svarbiausi priekaištai LRT yra privilegijuotas dėmesys LGBT bendruomenės, kaip visuomenės grupės, klausimams ir valdančios koalicijos partijoms demonstruojamas palankumas, nesuteikiant kitoms politinėms jėgoms lygiaverčių sąlygų arba menkinant jų poziciją.

„Tai – opiausi klausimai, tačiau tuo pačiu metu matome ir platesnes tendencijas, kurias pavadintume antišeiminėmis. Matėme laidas apie bevaikystę, abortus, poliamoriją – šie reiškiniai pristatomi kaip labai patrauklūs pasirinkimai, ir manome, kad tokia pozicija nestiprina šeimos instituto. Daugiausia transliuojamos vadinamosios progresyvios arba liberalios idėjos“, – sakė V. Vasiliauskienė.

NŠTA vadovės teigimu, kreipimąsi palaikė visos asociacijos vienijamos organizacijos – su jų atstovais vyko diskusijos, kurios bus tęsiamos ir ateityje. „Nacionalinis transliuotojas turėtų atsižvelgti į visuomenės nuomonę, todėl šiuos klausimus kelsime ir ateityje“, – sakė V. Vasiliauskienė.

Nors kreipimesi išsakytas politinių partijų klausimas galbūt ir nėra tiesiogiai susijęs su šeimų aktualijomis, NŠTA vadovės nuomone, tai dar vienas LRT tendencingumo pavyzdys, o kreipimosi autoriai primena, kad lygias galimybes nacionalinio transliuotojo programoje pagal įstatymą turi turėti visos politinės jėgos. „Norime matyti ne tik pagyras valdančiųjų iniciatyvoms, bet ir išgirsti kitas partijas, įskaitant tas, kurių nėra Seime“, – teigė NŠTA vadovė.

Dėmesio pasigenda ir neįgalieji

Prie atsišaukimo taip pat prisijungė ir bent viena neįgaliųjų interesams atstovaujanti organizacija – Šiaulių apskrities cerebrinio paralyžiaus asociacija (ŠACPA). Jos pirmininkė Edita Raubickaitė-Navickienė portalui Alfa.lt teigė, kad jos vadovaujama organizacija nėra NŠTA narė, tačiau kreipimąsi palaikė dėl tokių pat priežasčių, t. y. atsišaukime minimo LRT šališkumo.

„Nesame NŠTA nariai, bet kalbamės dėl narystės ir jau bendradarbiaujame. O pareiškimą palaikome, nes matome, kad nacionalinis transliuotojas pažeidinėja jo veiklą reguliuojančius teisės aktus. Nors jis finansuojamas iš valstybės biudžeto – visų gyventojų kišenės, jis neatspindi visoms visuomenės grupėms aktualių problemų. Jie turėtų būti nešališki ir transliuoti visas nuomones, bet taip nėra. Jei jie nori atstovauti kažkuriai vienai socialinei grupei – tegu tampa komercine struktūra, kaip ir likusi žiniasklaida, o nacionalinio transliuotojo vaidmenį perleidžia kam nors kitam“, – sakė ŠACPA vadovė.

Anot jos, neįgalieji šioje situacijoje taip pat jaučiasi pamiršta visuomenės grupe: „LRT neįgaliųjų tematika įdomi, kai galima padaryti gražią arba skandalingą žmonių istoriją, tačiau dėmesio kasdienėms problemoms neskiriama.“

E. Raubickaitės-Navickienės teigimu, nacionalinis transliuotojas nesirūpina tuo, kad informuotų neįgaliuosius tokiais svarbiais klausimais, pavyzdžiui, netrukus atsirasianti asmeninio asistento paslauga. „Pasigendame aiškaus tokių klausimų išdėstymo. Galbūt ir specialioje laidoje, skirtoje ne tik neįgaliųjų, bet ir senjorų bei kitų jautrių grupių problemoms. Nekalbama apie neįgalių vaikų švietimo problemas, pareigūnų algas ir daugelį kitų aktualių klausimų. Todėl žmonės ir nežiūri LRT. Jei žinotų, kad yra tokios laidos, žiūrėtų“, – teigė Alfa.lt pašnekovė.

Šališkumą įžvelgia ne visi

Taip pat šeimų interesais besirūpinanti Šeimų asociacija, nepriklausanti NŠTA, nėra linkusi paremti kreipimesi išsakytų priekaištų. Jos vadovės Alinos Martinkutės-Vorobej nuomone, nacionalinis transliuotojas už šališkumą peikiamas be reikalo.

„Mūsų asociacija vadovaujasi tokiomis pamatinėmis vertybėmis kaip žmogaus teisės, mokslu grįsti sprendimai ir pagarba, tolerancija bei įvairovė. Mūsų manymu, LRT šią funkcija atlieka – atstovauja įvairių žmonių nuomonėms ir dalijasi jų patirtimis. Šiuo atžvilgiu mes nepritariame kitų organizacijų išsakytiems priekaištams“, – sakė Šeimų asociacijos pirmininkė.

Jos nuomone, situacija kaip tik pagerėjo, nes anksčiau pažeidžiamų visuomenės grupių balsas visai nebuvo girdimas, o  dabar nacionalinio transliuotojo dėka šių grupių atstovai tapo matomesni.

„Gal kai kuriems išankstinių nuostatų pažeidžiamų grupių atžvilgiu turintiems žmonėms dabar transliuojamo balso yra per daug. Bet tai, kad LRT dabar kalba apie pažeidžiamų grupių atstovus, kaip tik parodo, kad pradėjome šiuos žmones pastebėti ir jiems opių klausimų nebeignoruojame“, – sakė Alfa.lt pašnekovė.

2021 07 01 09:07
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt