trečiadienis, spalio 20 d.
Nacionalinis stadionas Vilniuje turėtų atsirasti per trejus metus (verslas tikisi „suvaldyti“ projektą)
Arvydas Jockus
Alfa.lt
Nacionalinio stadioną Vilniuje planuojama pastatyti 2025 m. pirmą ketvirtį, o galbūt ir anksčiau.

Trečiadienį Vilniaus miesto taryba turėtų pritarti koncesijos sutarčiai su naujuoju Nacionalinio stadiono projekto pagrindiniu partneriu – „BaltCap“ Infrastruktūros fondu.

Jeigu politikai palaimins naują susitarimą, amžiaus statyba vadinamas Nacionalinis stadionas Vilniuje turėtų iškilti per trejus metus.

Planuojama, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius tiesioginį susitarimą su finansuotoju pasirašys dar šį mėnesį.

„BaltCap“ Infrastruktūros fondo partneris Šarūnas Stepukonis sako, kad pasirašius susitarimą buvusio stadiono betono griaučius ant Šeškinės kalno pradėtų griauti šiemet. Iki metų pabaigos numatoma pasirinkti statybų generalinį rangovą – Lietuvos arba užsienio statybų kompaniją.

Nacionalinio stadiono statybą Vilniuje ant Šeškinės kalno planuojama pradėti kitais metais ir baigti vėliausiai po trejų metų – 2025 m. pirmą ketvirtį, o galbūt ir anksčiau.

Sutartis – be esminių pakeitimų

Anksčiau planuota, jog naujasis Nacionalinio stadiono projekto pagrindinis partneris „BaltCap“ Infrastruktūros fondas tikisi koncesijos sutartį dėl Nacionalinio stadiono su Vilniaus miesto savivaldybe pasirašyti rugpjūčio mėn. Tačiau užtruko sutarties derinimas.

„Buvo smulkmenų, kad tiesiog viskas atrodytų tvarkingai. Kadangi į susitarimą įtrauktos kelios institucijos – tiek Viešųjų pirkimų tarnyba, tiek Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, vyko tarpinstitucinis derinimas galutinių dokumentų paketų, taisomos gramatinės klaidos“, – Alfa.lt sakė Š. Stepukonis.

Esminių pakeitimų naujoje sutartyje, pasak jo, nėra. „Jų ir negali būti, nes bet kuris pakeitimas reikštų, kad reikėtų atšaukti viešąjį pirkimą“, – sakė Š. Stepukonis.

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nutarimo projektas numato, kad vėliau esminės koncesijos sutarties projekto nuostatos galėtų būti keičiamos tik tarybai pritarus.

Nacionalinio stadiono koncesijos konkursą laimėjusio konsorciumo pagrindinė partnerė, koncerno „Icor“ įmonė „Axis Industries“, šią vasarą pasitraukė iš projekto. Jos vietą užėmė privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ Infrastruktūros fondas (BInF, „BaltCap Infrastructure Fund), iki šiol projekte turėjęs finansinio partnerio poziciją.

„BaltCap“ Infrastruktūros fondas įsigijo bendrovę „Venetus Capital“, kuriai priklauso 98 proc. specialiosios projekto bendrovės (SPV) akcijų. „Axis Industries“ toliau valdys 1 proc. SPV įmonės akcijų, dar 1 proc. SPV akcijų turi bendrovė „Kauno arena“.

Iš karto pradės griauti likučius

Jeigu Vilniaus miesto taryba, kaip planuojama, trečiadienį pritars koncesijos sutarčiai, „BaltCap“ lauks kvietimo pasirašyti sutartį. „Tikimės, kad labai nedelsk, ir administracijos direktorius sutartį pasirašys dar šį mėnesį“, – sakė Š. Stepukonis.

Pasirašius sutartį, „BaltCap“ planuoja dar šiemet nugriauti buvusio stadiono betono griaučius ant Šeškinės kalno. „Dėl nugriovimo pasiūlymus jau esame susirinkę, kad galėtume iš karto pradėti. Tik reikės dokumentiškai viską tvarkingai padaryti, nes tai nestandartinis atvejis. Nėra Lietuvoje daug pastatų, kurie yra nebaigti. O šiuo atveju baigtumas nesiekia net 10 proc. ir statinys nėra įregistruotas. Todėl reikia tiksliai išsiaiškinti procedūrą: ar griovimui reikalingas leidimas, ar užtenka tik darbų aprašo. Teks pasikonsultuoti tiek su Statybos inspekcija, tiek su Registrų centru, kad, pradėjus kažką daryti, nekiltų nesusipratimų“, – teigė Š. Stepukonis.

Pasak jo, Nacionalinio stadiono projekto generalinio rangovo konkursas jau vyksta, tačiau paieškas sunkina krizė statybų rinkoje. „Turbūt pastebėjote, kad statybų rinkoje labai daug iššūkių dėl kylančių kainų. Tai niekas nenori įsipareigoti, kol nepasirašyta koncesijos sutartis. Manau, kai tik pasirašysime sutartį, šiemet iki Naujųjų metų tikrai turėsime generalinį rangovą“, – sakė Š. Stepukonis.

Jis prisipažino, kad projektu domisi ne tik stiprios Lietuvos statybos kompanijos: „Yra ir užsieniečių, kurie skaičiuoja. Stengsimės atsirinkti geriausią rangovą.“

Tikisi „suvaldyti projektą“

Pastaruoju metu Lietuvoje viešuosius pirkimus laimėjusiems rangovams nesiseka vykdyti sutartinių įsipareigojimų. Dėl to buvo sustabdyti keli dideli infrastruktūros projektai – Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadionas, Vilniaus kogeneracinė elektrinė. Kaip projektą rengiasi valdyti „BaltCap“, kad panašus likimas neištiktų Nacionalinio stadiono?

„Tai jau mūsų projektų valdymo disciplinos dalykas. Kiek esame valdę projektų, visus pastatėme neviršydami biudžeto. Rangovai braška traška, bet svarbu, kaip viską susidėliosi. Pas mus projektų disciplina labai griežta, ir manau, kad projektą suvaldysime sėkmingai“, – tikino Š. Stepukonis.

„BaltCap“ partneris pripažino, kad „rizikų yra tikrai daug“, tačiau tikino, kad planuoja Nacionalinį stadioną su daugiafunkciu kompleksu pastatyti „kaip įmanoma greičiau“.

„Startuosime su projektavimu iš karto, kai bus paleista sutarties pasirašymo stadija. Turime projekto užbaigimui trejus metus nuo sutarties įsigaliojimo. Kad sutartis įsigaliotų, dar reikės atlikti daug namų darbų: pasirinkti rangovą, pasirašyti finansavimo paketus, atlikti poveikio aplinkai vertinimą – dar daug tokio popierizmo. Tą popierizmą sutvarkyti stengsimės kuo greičiau. Paraleliai griausime betono griaučius, kad sutvarkę popierius galėtume kuo greičiau pradėti statybą“, – pasakojo Š. Stepukonis.

„BaltCap“ planuoja Nacionalinio stadiono statybą pradėti 2022 m. pirmąjį ketvirtį. Vėliausia objekto pridavimo data numatoma 2025 m. pirmas ketvirtis. „Bet viską stengsimės padaryti kuo greičiau, nelaukdami galutinių terminų, kad Nacionalinį stadioną turėtume jau 2024 m.“, – žadėjo Š. Stepukonis.

Iškils ne tik stadionas

Koncesijos suteikimo ir vykdymo sutarties projektas numato, kad pagrindinis partneris per trejus metus nuo sutarties įsigaliojimo pastatys daugiafunkcį sveikatinimo, ugdymo, švietimo, kultūros ir užimtumo skatinimo kompleksą Vilniuje, ant Šeškinės kalno.

Šalia „Akropolio“ prekybos centro turėtų iškilti 15 tūkst. vietų Nacionalinis stadionas su futbolo aikšte ir stogu tribūnomis, 300 vietų vaikų darželis, ne mažiau kaip 3 futbolo aikštelės, lengvosios atletikos stadionas, sporto salės, kultūros ugdymo centras ir biblioteka, sporto muziejus.

Futbolo stadioną planuoja projektuoti kompanija „Populous“. „Tai labai patyrę projektuotojai, pastatę daug žymių pasaulio stadionų. Jiems šitas projektas yra vienas paprastesnių – ekonominės klasės. Jis ir pagal dydį nėra pasaulinio standarto. Ir pagal architektūrą nebus kažkoks įspūdingas. Kadangi kaina ribota, kažkokių labai įspūdingų sprendinių nėra“, – pasakojo Š. Stepukonis.

Būsimasis stadiono projektas bus pristatytas visuomenei. Mes tai darome ne tik dėl to, kad įstatymas reikalauja, bet kad mums rūpi visuomenės nuomonė ir labai dažnai gauname gerų patarimų. Pavyzdžiui, po Klaipėdos ledo arenos viešo pristatymo ir aptarimo gavome labai gerų pastabų, kurias įtraukėme į projektą“, – sakė Š. Stepukonis.

Nematomi priešai

Š. Stepukonis anksčiau Alfa.lt sakė neatmetantis tikimybės, kad projektą įgyvendinti gali sutrukdyti ne objektyvios aplinkybės, o „vidaus priešai“.

„Labai gaila. Bet dažnai susiduriame su vidinėmis kliūtimis. Statybų kainų kilimas yra išorinė rizika. Bet gali kažkas vėl bandyti pagalius pakaišioti ir trukdyti tam projektui. Yra politinė rizika, kad kažkas nuolatos gali bandyti trukdyti. Visa kita – statyti, valdyti tokius projektus – mes mokame. Ne vieną projektą esame išvystę, visada pastatydavome laiku ar net anksčiau už terminą. Manau, kad ir šį projektą suvaldysime. Tiesiog reikia, kad neatsirastų nematomų priešų, kurie skundžia nuolatos. Dažniausiai tie skundai būna nepagrįsti, bet projektas užsitęsia“, – pastebėjo Š. Stepukonis.

2021 10 06 09:36
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt