pirmadienis, spalio 25 d.
Naktis pasienyje: apgręžiamos verkiančios moterys su vaikais ir akistata su Baltarusijos pasieniečiais
Domantas Katelė
Fotobankas
Pasienis

Seimo kontrolierių įstaigos biuro vadovas Vytautas Valentinavičius savo feisbuko paskyroje pasidalijo patirtimi iš nakties, praleistos Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje. Žmogaus teisių ekspertas tikina, kad pasieniečiai apgręžia net moteris su vaikais, o tikslių instrukcijų, kaip legaliai patekti į šalį, nepateikia.

„4.15 val. sėdome į automobilius ir važiavome prie 134–135 valstybės sienos ženklo, kur stebėjau migrantų atgrasymo nuo Lietuvos sienos veiksmus. Kol nuvykome prie šio kelio ruožo, ten mėginusi pereiti į Lietuvą apie 45 asmenų grupė buvo grąžinta į Baltarusiją, tačiau jie liko stovėti Baltarusijos pusėje ir šaukė pasigailėti, įleisti į Lietuvą – saugią ES šalį. Visgi pasienio pareigūnai šaukdami „go to a safe country – Belarus“ („keliaukite į saugią šalį – Baltarusiją“ – Alfa.lt), „go away“ („eikit šalin“ – Alfa.lt) ėmėsi atgrasymo veiksmų. Grupė nė iš vietos“, – patirtimi per naktį, praleistą pasienyje, dalijasi V. Valentinavičius.

Jis pasidalijo ir kita istorija, kurioje kalbama apie moterį su vaiku, kuri prisidengdama vaiko liga ir lašine bandė prasprūsti pro pasieniečių pozicijas ir nelegaliai kirsti Lietuvos sieną: „Lietuvos link pajuda moteris su vaiku, jos neatbaido nė vienas pareigūnų šūksnis. Per raciją girdžiu – atgrasyti, neįsileisti. Motina su vaiku nebijo net šuns, apkabinusi vaiką prašo priimti į Lietuvą, pasigailėti. Likusi grupės dalis maldauja priimti į Lietuvą šią šeimą. Moteris laiko rankoje lašinę, esą lašinamą vaikui, tačiau priėję pareigūnai įsitikinę, kad tai melas, ir toliau vykdo vidaus reikalų ministrės sprendimą – atgrasyti. Moteris su vaiku nejuda, pareigūnai moterį su vaiku pakelia už parankių ir nuneša Baltarusijos link. Vaikas verkia.“

V. Valentinavičius priduria, kad pasieniečiai nesuteikia tinkamų instrukcijų, kaip nelegaliems migrantams patekti į Lietuvą, kad jų prašymas dėl prieglobsčio būtų pradėtas nagrinėti Migracijos departamente: „Grupė žmonių išsirikiuoja ir laukia, klausia, „how can we legally to enter Lithuania?“ („kaip mes legaliai galime patekti į Lietuvą“ – Alfa.lt). Pareigūnai šaukia – „go away“ („eikit šalin“ – Alfa.lt). Žmonės niekur neina, dar ir dabar atgrasymo veiksmais žmonių pareigūnai neįsileidžia į Lietuvą. Per raciją girdime kitą kvietimą važiuoti prie 129 valstybės sienos ženklo, ten sieną kirto 34 asmenų grupė, kurioje 15 vaikų.

Deja, grąžinti šių asmenų toje pačioje vietoje Lietuvos pasieniečiai nebegali, nes 5.30 val. pasigirsta Baltarusijos pasieniečių automatų šūviai į orą, pastatomi Baltarusijos pasieniečiai su šalmais, bananais ir skydais. Automatų šūviai į orą nenutyla, tad negalėdami šios žmonių grupės grąžinti toje pačioje vietoje, Lietuvos pareigūnai susodino juos į autobusiuką ir nuvežė juos prie 125–126 sienos ženklo, kur  žmonės buvo išlaipinti ir šūksniais „go, „go, go“ („eikit, eikit, eikit“ – Alfa.lt) palydėti Baltarusijos link. Migrantai lydimi pareigūnų ir karių šūksnių lėtai judėjo Baltarusijos link“, – Lietuvos ir Baltarusijos pasieniečių akistatą pristato V. Valentinavičius.

Įvertinęs situaciją pasienyje, žmogaus teisių ekspertas kelia klausimą dėl tokios praktikos atitikimo tarptautiniams teisės aktams ir priduria, kad pasieniečiai fizinio smurto nenaudojo: „Mintis neapleidžia, o jei tokių grupių Baltarusija suformuos daugiau, ar Lietuvos pareigūnai suspės atgrasyti, o kaip su žmonėmis, kurie tampa dviejų valstybių, kurių viena (autoritarinė) stumia migrantų grupę naudodama šūvius į orą, o kita (demokratinė) nepriima jų atgrasydama šunimis ir apsiginklavusiais kareiviais bei pareigūnais, įkaitais? Niekaip netelpa į galvą vidaus reikalų ministrės sprendimo formuluotė, „teisėtomis priemonėmis“. Ar tokios priemonės teisėtos pagal tarptautinę teisę? VSAT pareigūnai nenaudojo fizinio smurto.“

Alfa.lt primena, kad, remiantis tarptautinės teisės ekspertų teigimu, tokie pasieniečių taikomi metodai ir vidaus reikalų ministrės A. Bilotaitės sprendimas apgręžti į Lietuvą bandančius patekti migrantus kelia klausimų dėl jų atitikties tarptautiniams teisės aktams.

2021 08 06 19:16
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt