ketvirtadienis, vasario 25 d.
Namuose gimusio kūdikio mirties byla: medikai nedalyvavo, gimdymą priimti padėjo vyras
Dominykas Griežė

Praėjusį penktadienį Policijos departamentas pranešė apie neįprastą įvykį – Vilniaus ligoninėje mirė namuose gimęs kūdikis. Nors gimdymas namuose buvo įteisintas dar valstiečių vyriausybės, aiškėja, kad naujagimio susilaukusi šeima, pirminiais duomenimis, nesilaikė tokiam gimdymui nustatytų taisyklių – kvalifikuoti specialistai gimdyme nedalyvavo, vieninteliu padėjėju tapo vyras.

Policijos duomenimis, nė paros neišgyvenęs kūdikis mirė sausio 28 d. Apie 6 val. 21 min. naujagimis buvo atvežtas į ligoninę dėl sutrikusio kvėpavimo, prasidėjo kova už jo gyvybę, trukusi apie tris valandas. Tačiau medikų įdėtų pastangų neužteko – po 9 val. ryto buvo konstatuota, kad vaikelio išgelbėti nepavyko.

Anot portalo Lrytas.lt, kūdikį sausio 27 d. pagimdė 40-metė vilnietė, nusprendusi, kad naujagimis visiškai sveikas, jaučiasi gerai, todėl po gimdymo kreiptis į medikus neverta. Tačiau po kurio laiko, tamsiuoju paros metu, paaiškėjo, kad vaiko būklė visgi nėra gera – sutriko naujagimio kvėpavimas, vaikas ėmė dusti. Supratusi, kad situacija – kritiška, mama kreipėsi į medikus, o šie suskubo kūdikį vežti į ligoninę, tačiau suteiktos pagalbos neužteko.

Teisę gimdyti namuose vilnietė turėjo – toks gimdymas buvo įteisintas buvusio ministro Aurelijaus Verygos sprendimu 2019 m. sausį. Tačiau buvo nustatyta tokio gimdymo tvarka ir specialios taisyklės, kurių gimdyvėms privalu laikytis. Buvusio sveikatos ministro įsakymu namuose gimdyti gali tik tos moterys, kurioms nėra nustatyta didelė nėštumo rizika ir kurios su gydymo įstaigomis yra sudariusios sutartį dėl tokių paslaugų teikimo.

Tokį įsakymą priėmęs A. Veryga prieš kelerius metus teigė, kad gimdymai namuose vyko ir vyksta, tad reikia būti realistais ir šią sritį reglamentuoti taip, kad nekiltų pavojus gimdyvės bei jos kūdikio gyvybėms. Anot ministro, daugybę metų ši sritis buvo apleista ir nebuvo skirta jai deramo dėmesio.

Pagal nustatytą tvarką gimdymas namuose reikalauja nemažai pasiruošimo: moterys, planuojančios gimdyti namuose, turi pateikti prašymą gydymo įstaigai, teikiančiai šią paslaugą. Tada ji, įvertinusi nėščiosios sveikatos būklę ir patalpos, kur bus priimamas gimdymas, tinkamumą, pasirašo sutartį, pagal kurią nėščioji gauna konsultacijas iki gimdymo ir po jo, pagalbą gimdymo metu bei akušerio vizitus po gimdymo.

Turimais pirminiais duomenimis, tragedija pasibaigęs gimdymas Vilniuje įvyko nesilaikant nustatytų taisyklių. Vilniaus AVPK Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja informavo, jog, pirminėje informacijoje tikslinant duomenis, gimdyvė teigė, kad gimdyme jokie kvalifikuoti specialistai nedalyvavo, gimdymą priimti padėjo tik vyras, buvęs namuose.

Anot policijos atstovės, šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti, todėl tyrimo eigos ir surinktų duomenų komentuoti policija negali.

2021 02 02 09:42
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt