antradienis, birželio 2 d.
Naujienos šauktiniams: baudos emigrantams ir naujienos iš bankų
tiesa.com

Priėmus sprendimą dėl privalomosios karinės tarnybos prasidėjo diskusijos, kaip šauktiniams kariams pavyks susitarti su darbdaviais ir kaip jauni žmonės mokės paskolas bankams, jeigu tokias yra pasiėmę, per devynis mėnesius, kai neturės galimybės dirbti.

Bankų paskolos – vienas opiausių klausimų, kurie ėmė kelti šauktinio amžiaus jauni vyrai, kurie yra įsipareigoję bankams keliems dešimtmečiams.

Bankų požiūrį seimo nariams pristatė Bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas. Jis teigė, kad bankai yra numatę paskolų mokėjimo atidėjimą. Ir šauktinio prašymu paskolos mokėjimas galės būtų sustabdytas ir atidedamas numatytam laikotarpiui.

Vykstant diskusijoms Seimo Nacionalinio saugumo komiteto posėdyje bankai be didelių ginčų sutiko atidėti paskolos dalies mokėjimą, tačiau ne palūkanų. Bankų asociacija pasiūlė, kad palūkanos per devynis mėnesius arba kauptųsi ir lauktų tarnybą baigusio jaunuolio, o jis susikaupusią sumą turėtų sumokėti iš karto po tarnybos arba būtų reguliariai mokamos kas mėnesį.

Pasak S. Kropo, bankų kodeksuose nėra numatyta galimybė neskaičiuoti palūkanų. Jeigu Seimas priimtų įstatymą, kuriame būtų numatyta, kad palūkanas dengia valstybė arba bankai būtų įpareigoti atleisti nuo palūkanų mokėjimo šauktinius, tai būtų jau kišimasis į privačius santykius.

Aiškėja, ką tikrai šauks tarnauti

Komitetas taip pat sutarė keisti Karo prievolės įstatymą taip, kad karo prievolei būtų šaukiami jaunuoliai nuo 19 iki 26 metų, tačiau dingtų nuostata apie baigusius aukštąjį mokslą, kurie dabar galėtų būti šaukiami iki 38 metų, pranešė portalas delfi.lt.

Ši riba liktų tik savanoriams: savanoriškai pradinę privalomąją karo tarnybą galėtų atlikti žmonės nuo 18 iki 38 metų, įskaitant ir moteris.

Šiuo metu 19-26 metų jaunuolių Lietuvoje yra 180 tūkst. Iš viso kasmet planuojama pašaukti apie 3-3,5 tūkst. jaunuolių pirmenybę teikiant savanoriams.

Seimo nariai taip pat nusprendę, kad į karo tarnybos nekvies atlikti buvusių kalinių. Jau aišku, kad šauktinio amžiaus emigrantai privalės pranešti apie savo gyvenamąją vietą.

Karo prievolės įstatyme yra įtraukta nuostata, kuria remiantis išvykus į kitą valstybę nuolatiniam gyvenimui ar laikinam laikotarpiui, kuris tęsiasi ilgiau nei 6 mėnesius, reiks nedelsiant, bet ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo išvykimo, informuoti karo prievolę administruojančią krašto apsaugos sistemos instituciją apie savo faktinę gyvenamąją, darbo ar studijų vietą.

Įstatyme taip pat labai aiškiai numatyta, kad šaukimas atlikti devynių mėnesių privalomą karinę tarnybą galės būti įteikiamas ne tik šauktiniui, bet ir jo artimiesiems, kurie gyvena šauktinio nurodytu gyvenamosios vietos adresu. Artimieji privalės informuoti apie gautą šaukimą.

Remiantis administracinių teisės pažeidimų kodeksu, duomenų, reikalingų karo prievolininkų karinei įskaitai, nepateikimas laiku gali reikšti 28-289 eurų baudą tiek fiziniam, tiek juridiniam asmeniui. Melagingų duomenų pateikimas užtraukia 144-289 eurų baudą.

2015 04 01 15:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt