antradienis, liepos 5 d.
Neįveikiama piktžaizdė: Vilniaus centre šalia „Vaikystės sodo“ ketverius metus griovė nelegalią tvorą, kol ši… tapo legalia
Dominykas Griežė
Alfa.lt
Neįveikiama: šios tvoros Vilniaus centre valdininkai neįveikė kelerius metus, kol galiausiai ji tapo legalia

Jei norite pasistatyti namuką, tačiau negaunate leidimų, statykitės nelegalų – kol valdininkai pastebės ir ieškos, kaip nugriauti, praeis ne vieneri metai, o galiausiai turbūt pavyks pastatą paversti legaliu.

Skamba ciniškai ir neįtikimai, tačiau tokios mintys kyla gilinantis į Vilniaus centre esančios nelegalios (tiksliau – buvusios nelegalios) tvoros istoriją. Per kelerius metus elementaraus statinio, stovinčio ant valstybinės žemės, niekas taip ir nesugebėjo nugriauti, o galiausiai toks nelegalus statinys buvo įteisintas. Visiems gerai, nors valstybinė žemė neteisėtai buvo atitverta kelerius metus, o valdininkai per šį laiką tik rodė savo neįgalumą.

Aptvėrė valstybinę žemę

Tokia valdžios nesugebėjimą tvarkytis su nelegaliais pastatais parodanti istorija prasidėjo dar 2017 metais, kai valdininkai aptiko pačiame Vilniaus centre stovinčią nelegalią tvorą ir užsimojo ją nugriauti.

Būtent tų metų liepą Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) Gedimino prospekte aptiko nelegalią tvorą ir gautą informaciją perdavė Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI).

Pastaroji tvora stovėjo ir tebestovi šalia Austėjai Landsbergienei netiesiogiai priklausančio darželio „Vaikystės sodas“. Šia tvora aptverta dalis kiemo, kuriame įrengtos žaidimų konstrukcijos darželinukams.

Patį pastatą ir sklypą „Vaikystės sodui“ išnuomojo bendrovė „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“, kuriai vadovauja verslininkas Kazimieras Musteikis.

K. Musteikio bendrovė teisių į valstybinės žemės sklypą neturėjo, tačiau vis tiek atsitvėrė valstybinę žemę ir įrengė vaikų žaidimų aikštelę. Redakcijos duomenimis, kai domėtis tvora ėmė NŽT, „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ išsinuomojo dalį žemės, tačiau tik dalį – tvora vis dar buvo atitverta dalis valstybinės žemės.

Neįveikiama tvora

Nors tvora padaryta iš lengvai išardomų metalinių konstrukcijų, valdininkams taip ir nepavyko pašalinti neteisėtos statybos padarinių – dėl neteisėtos statybos atsakinga bendrovė „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ tvoros griauti nesiėmė, o statybų inspekcija tvorą ją griovė popieriais.

Alfa.lt duomenimis, NŽT ir VTPSI atliko daugybę patikrinimų ir ne kartą pratęsė terminą nelegaliai tvorai nugriauti. 2018 m. spalį NŽT Vilniaus skyriaus darbuotojai perdavė Statybų inspekcijai informaciją, kad jau praėjo daugiau nei metai, o 2017 m. liepos 25 d. žemės patikrinimo akte nustatyti pažeidimai vis dar nepašalinti.

2019 m. kovą VTPSI surašė savavališkos statybos aktą ir nurodė, kad tvora turėjo būti nugriauta iki 2019 m. rugsėjo 26 d. Tų pačių metų spalį Statybos inspekcija apsižiūrėjo, kad tvora dar nenugriauta, ir ruošėsi kreiptis į antstolius, tačiau 2020 m. vasarį persigalvojo – nustatė „procesinių neatitikimų dėl privalomojo nurodymo įteikimo statytojui“, todėl panaikino 2019 m. kovą priimtą privalomąjį nurodymą pašalinti savavališkos statybos padarinius ir nustatė naują terminą tvorai pašalinti – 2020 m. rugpjūčio 6 d.

Tačiau 2021-aisiais Statybų inspekcijos duotas terminas jau buvo seniai praėjęs, o nelegali tvora Vilniaus centre tebestovėjo, kaip stovėjusi.

Tuometinė VTPSI atstovė viešiesiems ryšiams Diana Dambrauskienė portalą 2021 m. pradžioje informavo, kad ledai visgi galiausiai pajudėjo – verslininkams gražiuoju tvoros nugriauti nepanorus, kreiptasi į antstolius su prašymu padėti pašalinti nelegalios statybos padarinius, jei tik teismas duos antstoliams leidimą.

Iš nelegalios tapo legalia

Atrodo, kad, kai reikalus į savo rankas paėmė antstoliai, nelegali tvora sostinės centre turėjo griūti. Tačiau pastaroji tebestovi, kaip stovėjusi.

Kaip paaiškėjo, verslininkai, pamatę, kad tvoros gali imtis antstoliai, suskubo ir pastarąją paprasčiausiai įteisino. Tai, kad ši kelerius metus stovėjo nelegaliai, gauti reikiamų leidimų nesutrukdė.

„Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos informuoja, kad vadovaujantis Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo 14 straipsnio 5 dalimi asmenys turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka parengti statinio projektą ir, sumokėję Statybos įstatymo 1 priede nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) tais atvejais, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame (kurioje) yra savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.

Pažymėtina, kad UAB „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ sumokėję Statybos įstatymo 1 priede nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, 2021-02-10 gavo SLD, kuriuo jiems suteikta teisė įgyvendinti projektą „Tvoros Gedimino pr. 34, Vilniuje, statybos projektas“. Gautu SLD savavališka statyba buvo įteisinta“, – portalui pranešė Statybų inspekcijos atstovė ryšiams su visuomene Rasa Kėkštienė.

Fokusai Vilniaus centre

Su K. Musteikiu susijusios bendrovės sostinės centre yra sulaukusios įvairių institucijų dėmesio.

Pavyzdžiui, su šiuo verslininku susijusiai bendrovei „BK investicija“ priklauso Liejyklos g. esantis pastatas, su kuriuo susijusi įdomi istorija – bendrovė buvo patekusi į Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) akiratį dėl neteisėtai pernuomotos valstybinės žemės, tačiau po kurio laiko ši nuoma tapo teisėta.

Jau minėtas „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ prieš tai buvo patekęs į žiniasklaidos ir visuomenės akiratį, kai buvo įstiklintas šiai bendrovei priklausantis adresu Gedimino pr. 27 esantis pastatas. Kultūros paveldo departamentas teigė, kad į Kultūros paveldo vertybių registrą įtrauktas pastatas įstiklintas nesuderinus su paveldosaugininkais, taip istorinę ir kultūrinę vertę turintis pastatas buvo subjaurotas.

Patinka mūsų portalo naujienos? Sekite Alfa.lt feisbuke. Norite matyti tik įdomiausias naujienas glaustai? Tuomet ieškokite mūsų „Telegram“ ir tviteryje.

2022 06 13 17:19
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt