trečiadienis, rugpjūčio 10 d.
Nelegalus skonis: elektroninių cigarečių pardavėjai ieško landų. Ir randa
Greta Burlėgaitė
Twenty20

Liepos 1 d. įsigaliojęs draudimas pardavinėti e. cigaretes su skoniais sėkmingai apeinamas. Nelegali veikla klesti, pareigūnai atrodo bejėgiai.

Norintys įsigyti minėtų prekių jų gali užsisakyti internetu arba paprašyti, kad skonį „sumaišytų vietoje“. Negana to, e. cigarečių pardavėjai interneto parduotuvėse netgi giriasi, jog užsakymų skaičius yra ne sumažėjęs, o išaugęs.

Nuo liepos 1 d. parduotuvių lentynose nebeliko vaisių, kramtomosios gumos ar kitų skonių e. cigarečių. Vidurvasarį įsigaliojo draudimas pardavinėti e. cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, kuriame yra kvapiųjų medžiagų, išskyrus tabako kvapą ar skonį.

Nenorintys gudrauti ir apeidinėti įstatymų gali rinktis kaitinamąjį tabaką, kuriam draudimas dėl skonių negalioja.

Išaugęs užsakymų kiekis

„Ecodumo“, „Royal smoke“ ir „Gero dūmo“ interneto svetainėse net ir po liepos 1 d. galima užsisakyti ne tik e. cigarečių skysčių su skoniais, bet ir vienkartinių skoninių e. cigarečių, kitaip dar vadinamų „veipais“.

Alfa.lt skaitytoja liepos 1 d. užsisakė penkias vienkartines e. cigaretes. Po dviejų dienų siuntinys jau buvo pristatytas.

Liepos pabaigoje „Ecodumo“ ir „Royal smoke“ interneto svetainėse atsirado pranešimų, kad jų prekių užsakymų kiekis yra išaugęs.

„DĖMESIO! Informuojame, kad dėl išaugusio užsakymų kiekio siuntų pristatymas šiuo metu gali trukti šiek tiek ilgiau nei įprastai“, – teigiama „Ecodumo“ svetainėje.

Metų pradžioje priimtas įstatymo pakeitimas sukėlė nemažai diskusijų: e. cigarečių skysčių gamintojai piktinosi ir tikino, kad toks sprendimas ne tik žlugdo jų verslą, bet ir skatina nelegalių prekių prekybą.

Tiesa, portalui Alfa.lt pabandžius susisiekti su minėtų prekių ženklų atstovais po liepos 1 d., pastarieji noro bendrauti nerodė ir į klausimus neatsakė.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas teigė žinantis apie atvejus, kai jau įsigaliojus įstatymui e. cigarečių prekybą vykdantys juridiniai asmenys nurodo galimai klaidingą informaciją apie e. cigarečių sudėtį.

Kitur pardavimai krito nežymiai

Anksčiau skoninių vienkartinių e. cigarečių įsigyti buvo galima ne tik specializuotose rūkalų parduotuvėse, bet ir maisto prekių parduotuvėse. Nuo liepos 1 d. tokios prekės vis dar gali būti pardavinėjamos, tačiau jos privalo būti tabako skonio.

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė portalui Alfa.lt teigė, kad minėtų prekių pardavimai krito nežymiai. „Taip, prekiaujame trijų prekės ženklų pavadinimo vienkartinėmis e. cigaretėmis. Jeigu lygintumėme praėjusią savaitę su 2021 m. tuo pačiu laikotarpiu, tai pardavimai krito 7 proc.“, – sakė V. Budrienė.

Prekybos tinklo „Rimi“ atstovė taip pat patvirtino, kad, nebelikus skoninių e. cigarečių, šių prekių pardavimai sumažėjo. „Mūsų parduotuvėse galima įsigyti tik tabako skonio e. cigarečių. Remiantis naujausiais duomenimis, jų pardavimai bendrai yra sumažėję ir tai susiję su minėtu ženkliu asortimento pokyčiu“, – teigė Gabrielė Šerėnienė.

Nuo e. cigarečių perėjo prie kaitinamojo tabako

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė tikino, kad įsigaliojus draudimui e. cigarečių paklausa sumažėjo.

„Laikydamiesi įstatymų, nuo liepos 1 d. nebeprekiaujame skoninėmis e. cigaretėmis. Šiuo metu mūsų parduotuvėse galima įsigyti e. cigarečių šių prekių ženklų: „CoolPlay“, „Switch“, „Whoop“ ir „Arter Abar 900“. Liepą šios kategorijos prekių pardavimai sumažėjo. Tuo metu kaitinamojo tabako pardavimai kiekiu, palyginti su pernai, liepą išaugo apie 8 proc.“, – teigė E. Dapkienė.

Naujas įstatymas galioja ne visiems

Prieš kelerius metus buvo priimtas įstatymas, draudžiantis tradicines cigaretes su pridėtiniu skoniu arba kvapu. Kaip jau minėta, nuo šių metų liepos draudžiami ir e. cigarečių skysčiai su skoniu, tačiau kaitinamojo tabako skoniai įstatymais iki šiol nėra ribojami.

Lietuvoje neseniai atsiradusi nauja kaitinamojo tabako sistema „Glo“, kaip ir keletą metų Lietuvos rinkoje veikianti „Iqos“, vartotojams siūlo įvairių rūšių skonines cigaretes.

„Glo“ sistemos kaitinamosios cigaretės „Neo“ yra su kapsulėmis viduje. Jas paspaudus gaunami mėtų, uogų, mėlynių, tropinių ananasų arba mėlynių ir citrusinių vaisių skoniai.

Kaitinamojo tabako „Iqos“ įrenginiai, į kuriuos yra dedami gaminiai „Heets“, turi ir mėtų skonį.

2022 07 27 11:47
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt