penktadienis, rugsėjo 18 d.
Nepaisant COVID-19 pavojaus kai kurie politikai ir toliau veržiasi į rinkėjų namus
Margarita Vorobjovaitė

Koronaviruso pandemija privertė šalies politikus pakeisti rinkimų agitacijos formas ir atsisakyti „nuo durų prie durų“ komunikacijos, kuomet kandidatai lankosi rinkėjų namuose. Partijų vadams viešai aiškinant, kad svarbiausia – saugumas, jų nurodymus girdi ne visi: atsirandą politikų, besiveržiančių į rinkėjų namus, nepaisant išaugusių COVID–19 sergamumo rodiklių.

Sostinės Lazdynų mikrorajone kandidatuojantis Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) partijos narys Algis Strelčiūnas nusprendė nepaisyti partijos vadovybės nuostatų ir praeitą savaitę nešinas kalendoriukais ėmė belstis į rinkėjų duris.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rugpjūčio pabaigoje parengė ir išplatino rekomendacijas kandidatams lankantiems gyventojus namuose.

Anot jų kandidatai teoriškai gali lankyti rinkėjus namuose, tačiau Ministerija rekomenduoja neiti į gyvenamąsias patalpas, vengti tiesioginio fizinio sąlyčio, neliesti durų rankenų, kitų paviršių. Taip pat rekomenduojama stengtis bendrauti didesniu negu 2 metrų atstumu, o po susitikimo – nusiplauti ir dezinfekuoti rankas.

Techniškai, tokiu būdu tradicinė komunikacija su rankų paspaudimais ir reklaminės medžiagos dalinimas rinkėjams tampa sunkiai įmanomi.

TS-LKD Vykdomojo rinkimų štabo vadovas Andrius Vyšniauskas rugpjūčio pradžioje komentuodamas situaciją dienraščiui „Lietuvos rytas“ teigė, kad partijos politikai nesiveržia pas rinkėjus į namus, su žmonėmis kalbasi atvirose erdvėse, o leidinius ir kitą reklaminę medžiagą platina per kurjerius.

Pats Algis Strelčiūnas, paklaustas dėl ko nusprendė nesilaikyti SAM ir partijos rekomendacijų, tikino, kad aktyvius „nuo durų prie durų“ veiksmus nutraukęs jau prieš mėnesį, tačiau galimai buvo užsukęs pas keletą rinkėjų ir po to laiko.

„Aš nežinau, gal ten viename kokiame name ir buvau. Bet jau atsisakiau [aktyvios komunikacijos] gal kokį mėnesį“, – sakė politikas.

Konservatorius aiškino, kad nuo šiol planuoja platinti laiškus per Lietuvos paštą, bendrauti su gyventojais tiesiogiai priėmimų metu savo biure ir lauks gyventojų kvietimo susitikimams atvirame ore.

„Dabar tiesiog laukiu gyventojų pačių iniciatyvos. Todėl, kad jie mane pažįsta labai senai. Kaip buvusį Lazdynų seniūną, ir aš negaliu jiems dabar pasakyti „atleiskite, aš su jumis nesusitikinėsiu“. Suprantate, kiekvienas kandidatas yra kitoks: jei mane paėmus, tai štai, kai žmonės sako: nukrito balkonas ir aš jiems ką sakysiu? „Ne aš neisiu“? Negaliu aš taip daryti“, – pasakojo A. Strelčiūnas.

TS–LKD Priežiūros komiteto pirmininkas Valdas Benkunskas teigė, kad komitetas negavo nusiskundimų A. Strelčiūno elgesiu.

Tuo tarpu A. Vyšniauskas Alfa.lt sakė, partija nerekomenduoja nariams vykdyti tiesioginę komunikaciją dėl pernelyg sudėtingai įgyvendinamų saugumo reikalavimų.

„Mūsų sprendimas yra vadovautis VRK rekomendacijomis. Tos rekomendacijos nedraudžia vaikščioti nuo durų prie durų, tačiau procesas yra labai sudėtingas. Reikia dezinfekcijos, kaukių ir kt. Dalykų. Mūsų rekomendacija kandidatams tokia: mes rekomenduojame laikytis visų šių apribojimų ir reikalavimų ir jei jie vykdo „nuo durų prie durų kampanijas“ laikytis šių dalykų. Kadangi yra sudėtinga šių reikalavimų laikytis, mes nerekomenduojame rengti tokio tipo kampanijas“, – aiškino konservatorių atstovas.

A. Vyšniauskas taip pat tikino nieko nieko nežinantis apie A. Strelčiūno vykdomą komunikaciją, nes partijos toks skundas dar nėra pasiekęs.

Partijų rekomendacijos panašios

„Nuo durų prie durų“ laikoma viena efektyviausių politinės komunikacijos priemonių, tačiau augantys COVID-19 susirgimų skaičiai užkerta tam kelią.

Lietuvos valstiečų ir žaliųjų (LVŽS) partijos pirmininko pavaduotoja Agnė Širinskienė pasakojo, kad partija dar iki VRK sprendimo priėmė rekomendacija kandidatams nevykdyti „nuo durų prie durų“ komunikacijos ir neorganizuoti jokių rinkimams skirtų renginių.

„Vienintelis variantas, kuris yra galimas, tai mūsų kandidatų dalyvavimas kituose renginiuose, pavyzdžiui miesto šventėse. Ten kandidatas gali būti ir dalinti savo medžiagą. Visi kiti veiksmai nėra rekomenduojami“, – sakė A. Širinskienė.

Valstiečių atstovė teigė, kad partija pasitiki kandidatų sąmoningumu ir griežtų draudimų nesilaikantiems rekomendacijų kol kas nėra numačiusi.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) komunikacijos vadovas Justinas Argustas pripažino, kad pandemija gerokai pakoregavo politikų planus, tačiau pabrėžė, kad partijos nariams svarbiausia – rinkėjų sveikata.

„Ne, „nuo durų prie durų“ kampanijos mes nevykdom – žmonių sveikata rizikuoti negalima. Taip, pandemija gerokai pakoregavo bendravimo su rinkėjais formas, bet yra ir kitų variantų, kaip politikai gali pristatyti ir skleisti savo idėjas“, – sakė LSDP atstovas.

Lietuvos respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) pirmininkės pavaduotojas Simonas Gentvilas aiškino, kad „nuo durų prie durų“ komunikacijos buvo atsisakyta, nes ši labiau supykdytų, o ne motyvuotų rinkėjus.

„Kažkada darėme „Milijono rankų paspaudimų“ kampaniją, buvome pirmieji, pradėję taikyti „nuo durų prie durų“. „Jei praeituose rinkimuose aš pats su 30 savanorių kiekvieną vakarą eidavau, tai šįkart net neplanavau to daryti. Mes patys išsianalizavome, kad toks tiesioginis priėjimas prie žmonių labiau yra pykdantis šiuo laikotarpiu negu nešantis naudą. Tik dalykiniai susitikimai dabar veikia, tačiau žmonės vengia to kontakto. Ir jis net pykdo. Kažkaip pajutome iš anksto ir matome, kad tokiu būdu prarastume, o ne gautime balsus. Tokių net rekomendacijų nebuvo, nes visi suprato, kad tai neveikia“, – pasakojo S. Gentvilas.

Lenkų rinkimų akcija tradicijų neišsižada

Vienintelė partija, atvirai deklaruojanti, kad nenutraukė ir neketina nutraukti tiesioginio bendravimo su rinkėjais net augant COVID–19 atvejų skaičiui _ lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA – KŠS)

Partijos vedlys Valdemaras Tomaševskis teigia, kad toks bendravimo su rinkėjais būdas kelia ne ką didesnį pavojų už nuėjimą į parduotuvę.

„Aišku, reikia atsižvelgti į situaciją, apsaugos priemonę reikia naudoti. Bet čia pagrindinė mūsų agitavimo priemonė, kadangi žiniasklaida apie mus rašo arba mažai, arba blogai“, – prisipažino V. Tomaševskis.

Jo manymu, tiesioginio kontakto su rinkėjais vengia tik tinginiai:

„Žinote, tinginiai gal ir dirba šiuo naujovišku metodu. Kažkokias naujoves naudoja. Tačiau aš manau, kad kol gyvuos pasaulis, tai šis metodas [nuo durų prie durų] bus aktualus. Yra blogai, kai politikai pradeda bijoti kontaktų su rinkėjais. Į parduotuvę juk kievieną dieną vakščioja? Valgyti pirkti juk norisi. Tai koks čia skirtumas?“ – filosofavo LLRA-KŠS atstovas.

„Kitas klausimas, kad patys rinkjai neturi noro bendrauti su politikais, mes tokių problemų neturime“, – džiaugėsi V. Tomaševskis. 

2020 09 08 10:18
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt