antradienis, balandžio 13 d.
Neteisėtai į Lietuvą įvežamo alkoholio apimtys išaugo šešeriopai: ką ir kaip lietuviai veža?
Alfa.lt

Jei per 2019 m. muitininkai sulaukė 2,5 t neteisėtai į Lietuvą įvežto alkoholio, tai 2020-aisiais, prasidėjus pandemijai ir karantinui, nelegaliai vežamo alkoholio apimtys išaugo beveik šešeriopai – iki 14,5 t. Ką ir kaip lietuviai ėmė vežti, įsisiūbavus pandemijai?

Nuo 2,5 t – iki 14,5 t. Toks kiekybinis šuolis Lietuvoje įvyko vos per vienus metus, kai, visą pasaulį sukausčius pandemijai, buvo uždarytos daugelio valstybių sienos, ėmė grėsti ekonominė krizė. Ypač tokių nelegalaus alkoholio įvežimo atvejų padaugėjo antrojoje 2020 m. pusėje.

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) atstovas ryšiams su visuomene Gediminas Kulikauskas nurodė, kad pernai daugiau nei pusę nelegaliai įvežto alkoholio sudarė ne jau pagaminti alkoholiniai gėrimai, įvežti smulkiomis partijomis, o dideliais kiekiais vežamas spiritas, iš kurio dar tik ruošiamasi gaminti gėrimus.

„Maždaug pusę sulaikyto kiekio (7,4 t, vertė – 140 tūkst. eurų) sudaro MKT pareigūnų sulaikyti dideli kiekiai spirito, kai per kartą sulaikyta 2,5 t alkoholio. Paprastai jis įvežamas iš Lenkijos ir Lietuvoje naudojamas alkoholiniams gėrimams falsifikuoti.

Pavyzdžiui, 2020 m. vasario 5 d. sostinės Naujosios Vilnios rajone Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai aptiko nelegalaus spirito ir cigarečių sandėlį. Buvo sulaikyti trys asmenys, 9 dėžės cigarečių ir apie 2, 5 t spirito, išpilstyto į beveik 500 plastikinių talpų. O spalio 15 d. Kauno Šilainių rajone MKT pareigūnai sulaikė mikroautobusą, kuriame rasta 2500 litrų lenkiško spirito, užmaskuoto dėžėmis su daržovėmis“, – nurodė MKT atstovas. Pasak jo, dažniausiai pasitaiko lenkiškos kilmės spiritas.

Anot G. Kulikausko, nors ir įvežtas neteisėtai, toks alkoholis neturėtų būti vadinamas kontrabandiniu.

„Formaliai vertinant, kadangi šis alkoholis įvežamas iš ES valstybės, o ne trečiųjų (ne ES) šalių, tokio alkoholio negalime vadinti kontrabandiniu, tai – nelegalus ar neteisės alkoholis“, – teigė MKT atstovas.

„Likęs įvežto alkoholio kiekis – smulkesni atvejai, kai alkoholiniai gėrimai buvo įvežami pažeidžiant nustatytas įvežimo normas iš trečiųjų šalių arba gabentas viršijant ES viduje nustatytas normas ir neturint jokių įrodymų, kad toks kiekis skirtas asmeniniam vartojimui“, – nurodė G. Kulikauskas.

MKT atstovas teigė neturintis statistikos, kokie gėrimai ir prekių ženklai labiausiai vilioja pažeidėjus.

Anot G. Kulikausko, alkoholio kontrabanda paprastai įvežama autotransportu, nuslepiant normą viršijantį alkoholinių gėrimų kiekį nuo muitinės pareigūnų. Alkoholis slepiamas vilkikų kabinose, daiktadėžėse ir kitose slaptavietėse.

2021 03 30 08:52
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt