trečiadienis, liepos 6 d.
Netrukus sužinosime, kaip atrodys Nacionalinis stadionas
Arvydas Jockus
BNS Foto
Aukšto lygio tarptautinės varžybos rengiamos 18 tūkst. vietų sporto arenose, tačiau Vilniuje bus statomas tik 15 tūkst. vietų Nacionalinis stadionas.

Projekto pagrindinis partneris ir džiaugiasi, ir apgailestauja, kad Vilniuje iškils mažesnis stadionas – finansuotojas išvengs nuostolių, tačiau Vilniuje neturėsime aukšto lygio varžybų standartus atitinkančio statinio.

Šiuo metu vykdomi buvusio stadiono betono griaučių ant Šeškinės kalno griovimo ir naujo Nacionalinio stadiono projektavimo darbai.

Statybų aikštelę ant Šeškinės kalno planuojama išvalyti per porą mėnesių, o naujo stadiono projektą pristatyti netrukus.

Pirmosios futbolo rungtynės stadione, kurio statybų odisėja tęsiasi daugiau kaip 30 metų, turėtų įvykti 2025-ųjų pradžioje.

Ekonominės klasės

„Visuomenei projekto pristatymas planuojamas artimiausiu metu – balandžio pabaigoje“, – naujienų portalui Alfa.lt sakė „Baltcap“ infrastruktūros fondo partneris Šarūnas Stepukonis.

„BaltCap“ yra Nacionalinio stadiono projekto pagrindinis partneris.

Futbolo stadioną projektuoja Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi tarptautinė architektų kompanija „Populous“.

Kompanijoje dirba patyrę projektuotojai, pastatę daug žymių pasaulio stadionų. „Populous“ sąskaitoje – 26 stadionai, tarp jų žymusis Wembley stadionas Londone.

Anksčiau skelbta, kad Lietuvos nacionalinio stadiono projekto autorius yra „Populous“ atstovaujantis britų architektas Damonas Lavelle‘as.

Tarp garsiausių jo statinių – 2004 m. Portugalijoje vykusio Europos futbolo čempionato pagrindinis 65 tūkst. vietų „Luz“ stadionas Lisabonoje ir 30 tūkst. vietų „Algarve“ stadionas Faro mieste.

D. Lavelle‘o darbų sąraše – ir pagrindinė 2010 m. Pietų Afrikoje vykusio Pasaulio futbolo čempionato arena – FNB futbolo stadionas Johanesburge, talpinantis net 94 tūkst. sirgalių.

Vis dėlto Vilniaus stadiono projektas bus daug paprastesnis – ekonominės klasės.

Š. Stepukonis pabrėžė, kad pagal dydį Nacionalinis stadionas nebus pasaulinio standarto ir architektūra kažkuo ypač nenustebins. Kadangi stadiono kaina ribota, nebus ir labai įspūdingų sprendinių.

Planavimo klaidos

Šalia „Akropolio“ prekybos centro turėtų iškilti UEFA ketvirtą kategoriją atitinkantis 15 tūkst. vietų Nacionalinis stadionas su futbolo aikšte ir stogu tribūnomis.

Vilniaus miesto savivaldybė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija anksčiau planavo stadione įrengti 3 tūkst. papildomų vietų, tačiau Finansų ministerija nusprendė projektui papildomo finansavimo neskirti.

Š. Stepukonis sveikina tokį sprendimą. „Teigiamai vertiname, nes mums bus daug lengviau projektą įgyvendinti“, – sakė jis.

Jeigu būtų statomas 18 tūkst. vietų stadionas, „Baltcap“ tektų savo sąskaita didinti finansavimą. „Mums tai jau būtų nuostolinga, tai džiaugiamės, kad atsisakė tų planų“, – prisipažino jis.

Vis dėlto kaip vilnietis ir futbolo mėgėjas Š. Stepukonis būtų norėjęs, kad sostinėje atsirastų didesnis stadionas.

„Manau, 15 tūkst. vietų yra per mažas. Tarptautinių aukšto lygio varžybų standartas yra 18 tūkstančių“, – pastebėjo jis.

Š. Stepukonis mano, kad klaida buvo padaryta dar rengiant Daugiafunkcio komplekso konkursą. „Deja, kas prieš tai planavo, turėjo, manau, iš karto numatyti didesnį stadioną, atitinkantį tarptautinius reikalavimus“, – sakė jis.

Statybos – kitąmet

„BaltCap“ planuoja Nacionalinio stadiono statybą pradėti 2023 m. ir baigti per dvejus metus. Vėliausia objekto pridavimo data – 2025 m. pirmas ketvirtis.

„Mūsų planas yra, kad statybos leidimą gausime kitų metų sausio mėnesį. Tai statybos prasidėtų atėjus pavasariui ir užtruktų apie dvejus metus. Tikėkimės, kad 2025 m. pradžioje jau galėtų veikti“, – sakė Š. Stepukonis.

„Baltcap“ infrastruktūros fondas per dvejus metus pastatys ne tik stadioną, bet ir kitus Daugiafunkcio sporto komplekso statinius.

22 ha teritorijoje šalia prekybos centro „Akropolis“ 2025 m. atsiras 300 vietų vaikų darželis, neformaliojo ugdymo veiklai skirtas 56 tūkst. kv. m objektas, po stogu sutalpinsiantis šešias krepšinio aikšteles, rankinio ir futbolo, meninės ir sportinės gimnastikos, bokso, imtynių ir fizinio pasirengimo sales bei administracines patalpas.

Ant Šeškinės kalno numatyta pastatyti UEFA reikalavimus atitinkančias tris futbolo aikštes ir IAAF reikalavimus atitinkantį lengvosios atletikos stadioną su 3 tūkst. vietų žiūrovams.

Be sporto varžyboms ir treniruotėms skirtų objektų, bus statomas Kultūros ir ugdymo centras, biblioteka, konferencijų salės – jose turėtų tilpti apie 1500 renginių dalyvių, bei Nacionalinis sporto muziejus.

Š. Stepukonis sakė, kad britų architektai projektuos Nacionalinį stadioną ir sklypo planą, o kiti objektai bus patikėti Lietuvos architektams. „Bet jie visi dirba kaip komanda, dalijasi įžvalgomis. Lietuviai irgi pateikė savo įžvalgas apie stadioną“, – sakė jis.

Kompleksą irgi statys lietuviai – generalinis rangovas bus pasirinktas iš trijų Lietuvos statybos kompanijų, pareiškusių norą dalyvauti projekte. Tai Panevėžio statybos trestas, „Veikmė“ ir „Conresta“.

„Kandidatai yra tie patys, iki sutarties pasirašymo norime išsaugoti pasirinkimo galimybę, bet greičiausiai bus vienas rangovas“, – sakė Š. Stepukonis.

„Higieninis sprendimas“

Kovo 31 d. Europos Komisija (EK) patvirtino, kad valstybės pagalba Daugiafunkcio komplekso projektui yra tikslinga ir projektas gali būti įgyvendinamas.

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas teigia, kad Europos Komisijos patvirtinimas buvo viena esminių koncesijos sutarties sąlygų.

„Sprendimu patvirtinta, kad investicijos leis stiprinti sporto bei kultūros ekonominę veiklą, kuria prisidedama prie Vilniaus regiono vystymosi, taip pat kad projektas turės ribotą poveikį konkurencijai bei prekybai tarp ES valstybių narių“, – sakė jis.

Kartu V. Benkunskas pabrėžė, kad EK sprendimas jokiu būdu nereiškia, kad projektas bus įgyvendinamas ES lėšomis, kaip klaidingai paskubėjo paskelbti keli naujienų portalai.

Finansavimą kompleksui, kaip ir buvo numatyta, skirs Vyriausybė ir Vilniaus miesto savivaldybė. Į projektą Vyriausybė įneš 54,5 mln. eurų, Vilniaus miesto savivaldybė – 101,5 mln. eurų.

„Baltcap“ fondo partneris Š. Stepukonis EK sprendimo nesureikšmina. „Tai yra higiena. Tiesiog reikėjo suderinti valstybės pagalbą. Tai procedūrinis veiksmas, lygiai toks pat kaip ir kiti veiksmai, numatyti sutartyje“, – sakė Š. Stepukonis.

Užėmė „Icor“ vietą

Alfa.lt primena, kad Nacionalinio stadiono koncesijos konkursą laimėjusio konsorciumo pagrindinė partnerė, koncerno „Icor“ įmonė „Axis Industries“, praėjusią vasarą pasitraukė iš projekto.

Jos vietą užėmė privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ Infrastruktūros fondas (BInF, „BaltCap Infrastructure Fund), iki tol projekte turėjęs finansinio partnerio poziciją.

„BaltCap“ Infrastruktūros fondas įsigijo bendrovę „Venetus Capital“, kuriai priklauso 98 proc. specialiosios projekto bendrovės (SPV) akcijų.

„Axis Industries“ toliau valdo 1 proc. SPV įmonės akcijų, dar 1 proc. SPV akcijų turi bendrovė „Kauno arena“.

„BaltCap“ Infrastruktūros fondas (BInF) yra privataus kapitalo fondas, į kurį 80 proc. lėšų yra investavę pensijų fondai ir bankai.

Po 20 proc. fondo kapitalo priklauso SEB pensijų fondui, „Swedbank“ pensijų fondui, Europos Investicijų Bankui, Europos Rekonstrukcijos ir Plėtros Bankui.

Mažesni investuotojai yra Latvijos „Citadelės“ pensijų fondas, Estijos banko LHV pensijų fondas, Šiaurės šalių (Danijos, Suomijos, Islandijos, Norvegijos ir Švedijos) aplinkos apsaugos finansų korporacija (NEFCO).

2022 04 04 10:09
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt