trečiadienis, rugpjūčio 10 d.
Nuplėšė tikrąjį lombardų veidą dengiantį šydą
Darius Čiužauskas, Vakarų ekspresas
BNS
Lombardas

Prieš kelerius metus sėkminga pajūrio teisėsaugininkų operacija įrodė tai, kas jau seniai buvo tapę vieša paslaptimi – nemažai tuo metu tiek dieną, tiek naktį dirbusių lombardų veikė ne tik kaip puikiausia terpė realizuoti pavogtą ar atimtą turtą, bet ir daryti nusikaltimus. Pareigūnai pastaruosius narpliojo kelerius metus.

Klaipėdos apygardos prokuratūra baigė ir teismui perdavė nagrinėti Klaipėdos apskrities VPK Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos tirtą baudžiamąją bylą dėl lombardų veikla besiverčiančiose ir su jomis susijusiose įmonėse galimai vykdytų finansinių bei kitų nusikaltimų.

Byla yra didžiulės apimties (248 tomai), todėl nusikaltimų narpliojimas užtruko ilgai. Ikiteisminis tyrimas pradėtas dar 2016 m. Jo metu apklausta daugiau nei 300 liudytojų.

Ant Klaipėdos apygardos teismo teisiamųjų suolo sės 10 asmenų. Jiems pareikšti kaltinimai dėl apgaulingo įmonių apskaitos tvarkymo, nefiksuojant buhalterinėje apskaitoje dalies daiktų pardavimų, pelno gavimo, darbuotojų darbo užmokesčio mokėjimo, bei dėl siekimo išvengti mokesčių, teikiant neteisingus duomenis apie bendrovių pajamas, pelną ir turtą.

Baudžiamojon atsakomybėn dėl minėtų nusikaltimų patrauktos ir aštuonios Lietuvoje veikiančios įmonės.

Trims įmonėms bei už jų veiklą atsakingiems asmenims pareikšti kaltinimai ir dėl nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo.

Įtariama, kad šešiose lombardų veikla užsiimančiose įmonėse atsakingi asmenys galimai veikė organizuota grupe pagal parengtą nusikalstamų veikų planą, buvo pasiskirstę vaidmenimis bei užduotimis.

„Veikla buvo gerai organizuota. Įsteigtas įmones realiai valdė visai kiti asmenys, su jomis net nesusiję. Todėl tarp įtariamųjų yra ne tik lombardų darbuotojai“, – tyrimo pradžioje sakė Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras Donatas Blinstrubis.

Tyrimas dėl galimai neteisėtos Klaipėdos apskrityje ir kituose Lietuvos miestuose esančiuose lombarduose vykdytos veiklos pradėtas dar 2016 m.

Surinkę pakankamai įrodymų, nusikalstamam lombardų verslui teisėsaugininkai smogė 2017 m. spalį.

Kad pasklidus žiniai nebūtų sunaikinti įkalčiai, vienu metu atliktos 83 kratos automobiliuose, įmonėse, įtariamųjų namuose.

Darbuotasi visoje Lietuvoje: Klaipėdoje, Gargžduose, Palangoje, Kretingoje, Šilutėje, Telšiuose, Plungėje, Kaune, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje ir kituose miestuose.

Kratos truko ilgiau nei parą. Tokie įvykiai sukėlė šoką ryte į darbą atėjusiems kai kurių lombardų darbuotojams.

Operacijos, kurioje dalyvavo apie 150 policijos ir kitų tarnybų pareigūnų, metu į pagalbą pasitelkti ne tik seifus atidaryti ir metalines grotas nupjauti galintys ugniagesiai, bet ir antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ kovotojai. Dalis įtariamųjų turėjo legaliai išduotus ginklus.

Per kratas rasta per 400 tūkst. eurų. Apie 214 tūkst. galimai neteisėtu būdu įgytų eurų savo namuose uostamiestyje laikė vienas įtariamasis.

Aptikta apie 50 kilogramų aukso bei apie 70 kilogramų sidabro gaminių. Dalis aukso gaminių išardyti ir paruošti perlydyti. Dalis jų jau buvo išlydyti.

Rasta ir senovinių, galimai vogtų, vertingų monetų – devynios auksinės ir 268 sidabrinės. Taip pat galimai vogtos kompiuterinės technikos, mobiliojo ryšio priemonių, statybinių įrankių.

Šioje baudžiamojoje byloje bendra Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodra“) ir Valstybinės mokesčių inspekcijos pareikštų civilinių ieškinių suma siekia beveik 1 mln. eurų.

2022 07 14 15:44
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt