ketvirtadienis, sausio 27 d.
Omikron atmainai pasiekus Lietuvą atnaujinamos rekomendacijos šventėms: ko reikia vengti ir kokia efektyviausia apsauga
BNS
BNS foto

Dėl koronaviruso omikron atmainos plitimo Sveikatos apsaugos ministerija trečiadienį atnaujino rekomendacijas šventėms, esminės jų – skiepytis sustiprinančiąja doze, vengti susibūrimų.

Ministerija atkreipia dėmesį į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijas, kad ypač svarbu spartinti skiepijimą sustiprinančiąja vakcinos doze bei taikyti kitas COVID-19 valdymo priemones.

Ministerija primena, kad šiuo metu efektyviausia apsauga nuo COVID-19 ir jos atmainų yra vakcinacija.

„Kaip rodo kitų valstybių preliminarūs duomenys, pagal vis1 vakcinacijos schemą prieš keturis mėnesius ir anksčiau pasiskiepijusiems asmenims sustiprinančioji dozė tris kartus sumažina riziką užsikrėsti naująja omikron atmaina“, – teigia SAM.

Be skiepų, SAM taip pat rekomenduoja vengti masinio žmonių susibūrimo vietų tiek uždarose, tiek atvirose erdvėse, tinkamai dėvėti kaukes ir respiratorius uždarose erdvėse. Rekomenduojama dėvėti respiratorius, jei neišlaikomas saugus atstumas nuo aplinkinių.

Dėvėti respiratorius ir kaukes rekomenduojama ir atvirose viešose vietose, kai neišlaikomas saugus, ne mažesnis nei dviejų metrų atstumas nuo aplinkinių. Raginama atsisakyti nebūtinų šventinių renginių darbovietėse, ugdymo įstaigose, savivaldybių teritorijose bei asmeninių švenčių.

Atsiradus menkiausiems peršalimo simptomams ar COVID-19 ligai būdingiems simptomams prašoma likti namuose, izoliuotis ir testuotis, tokiu būdu apsaugant aplinkinius nuo viruso plitimo.

Omikron atmaina pasiekė Lietuvą

Kaip Alfa.lt jau skelbė, Lietuvoje nustatyti du koronaviruso omikron atmainos atvejai.

Jie nustatyti atlikus papildomus mėginių tyrimus Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros (NVSPL) ir Vilniaus universiteto Santaros klinikų laboratorijose, trečiadienį spaudos konferencijoje patvirtino sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

„Turime laboratoriniais tyrimais patvirtintus du atvejus“, – sakė ji.

Viceministrė patvirtino, kad tai yra įvežtinis atvejis ir kad „kalbame apie Čekiją“, bet daugiau informacijos sako kol kas negalinti suteikti dėl duomenų apsaugos reikalavimų. Anot jos, du atvejai nustatyti iš kartu tirtų keturių įtartinų mėginių, jie yra iš Vilniaus apskrities. Visi asmenų kontaktai yra nustatyti.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) vėliau patvirtino, kad abu minėti atvejai yra „susiję su kelionėmis į užsienį“, tačiau jų abiejų tarpusavio sąsajų nenustatyta.

NVSPL patvirtino BNS, jog iš viso šiuo metu tiriama dar 16 įtartinų mėginių, jų rezultatų tikimasi ketvirtadienį.

Savo ruožtu NVSC Vilniaus padalinio vadovė Rolanda Lingienė teigia, kad jau prieš kelias dienas gavus informaciją apie įtariamus omikron atvejus, dėl kiekvieno jų atlikti išsamesni epidemiologiniai tyrimai, izoliuota 70 asmenų.

„Izoliaciją be galimybės susitrumpinti paskyrėme daugiau nei 70-čiai žmonių, turėjusių sąlytį su užsikrėtusiaisiais. Summa summarum – šimtai skambučių, ilgos valandos pokalbių, siekiant užsitikrinti, kad jokia, net menkiausia detalė, neprasprūstų“, – feisbuke rašė R. Lingienė.

Pasak jos, šios atmainos plitimo visuomenėje kol kas dar nestebime, tačiau „tai tik laiko klausimas“.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė rekomendacijas šventiniam laikotarpiui dėl šios atmainos plitimo.

SAM taip pat akcentuoja, kad, preliminariais duomenimis, iš minėtų keliolikos įtartinų mėginių ne visi siejami su kelionėmis į užsienį, o didžioji dalis asmenų, kurių mėginiai siunčiami tolesniam tyrimui, nėra pasiskiepiję.

Anot A. Bilotienės-Motiejūnienės, bus rekomenduojama vengti susibūrimų, įvertinti, kokius renginius ar susitikimus galima atidėti, dėvėti kaukes, respiratorius, o esant simptomams, nedelsiant registruotis ir atvykti į mobiliuosius punktus testuotis.

Viceministrė neabejoja, kad omikron atvejų artimiausiu metu bus nustatoma ir daugiau. Specialistai taip pat pritaria, kad ši naujoji atmaina netrukus išstums paplitusią deltą atmainą.

„Ši atmaina turi keturis kartus didesnį užsikrėtimo lygį (...). Tie, kurie jau yra vakcinavęsi anksčiau nei prieš 4–6 mėnesius, turėtų pagalvoti dėl sustiprinančiosios dozės“, – sakė ji.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Biobanko vadovas Danielius Naumovas tvirtino, kad omikron atmainos plitimas priklausys nuo gyventojų sąmoningumo ir rekomendacijų laikymosi. Vis dėlto jis pabrėžia, jog alfa atmainai išplitus per maždaug tris mėnesius, o delta atmainai – per du, naujausioji atmaina gali išplisti dar greičiau.

NVSPL specialistas Lukas Žemaitis sakė, kad įtartini mėginiai paimti dar praėjusią savaitę, ketvirtadienį. NVSPL, nustačiusi tam tikras mutacijas, būdingas omikron, nusiuntė keturis mėginius į Santaros klinikas, kur ir nustatyta minėta omikron atmaina.

„Panašu, kad šie du atvejai yra kilę iš to paties šaltinio“, – sakė jis.

L. Žemaitis pasakojo, kad NVSPL dar ketvirtadienį gavo signalą iš vienos laboratorijos, atliekančios PGR tyrimus, jog yra keletas mėginių, kuriuose aptikta specifinė mutacija, būdinga ir omikron atmainai. Pakartotiniai tyrimai NVSPL patvirtino įtarimus, penktadienį mėginiai išsiųsti į Santaros klinikas.

Nei jis, nei kiti spaudos konferencijos dalyviai kol kas negalėjo pasakyti, ar COVID-19 omikron atmaina užsikrėtę asmenys buvo paskiepyti, ir žadėjo, jog daugiau informacijos bus paskelbta vėliau trečiadienį.

Pasak L. Žemaičio, tiriama ir daugiau įtartinų atvejų, rezultatai turėtų paaiškėti ketvirtadienį. Mėginiai, jo teigimu, atkeliavę iš skirtingų miestų.

D. Naumovas akcentavo, kad konkreti COVID-19 atmaina patvirtinama tik atlikus genetinį sekoskaitos tyrimą, užtrunkantį kelias dienas, nes pirminiai rezultatai gali parodyti tik vieną mutaciją, kai, pavyzdžiui, omikron atmaina jų turi per 50.

Specialistai taip pat pabrėžė, kad sustiprinančioji dozė gali efektyviai apsaugoti ir nuo omikron atmainos.

Didelį skaičių mutacijų turintis COVID-19 variantas, pirmąkart aptiktas Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) praėjusį mėnesį, paskatino viso pasaulio šalis įvesti kelionių iš Pietų Afrikos šalių draudimus bei atnaujinti vidaus apribojimus, siekiant sulėtinti viruso atmainos plitimą.

Ekspertai įspėja, jog omikron atmaina plinta greičiau nei pasaulyje šiuo metu dominuojanti delta atmaina. Viena to priežasčių – sumažėjęs vakcinų veiksmingumas. Vis dėlto, remiantis ankstyvaisiais duomenimis, susirgimas šia atmaina sukelia ne tokius sunkius simptomus.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 12 16 09:06
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt