trečiadienis, liepos 6 d.
Opozicija: išmokų už ukrainiečių apgyvendinimą idėja gera, tačiau siūloma suma yra gerokai per maža
Goda Košinskytė
BNS foto
Butas

Seimo opozicijos atstovai sveikina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyvą karo pabėgėlius iš Ukrainos priimantiems žmonėms mokėti mėnesines kompensacijas. Kartu jie teigia, kad norint tinkamai priimti nuo Rusijos agresijos bėgančius ukrainiečius, ministerijos siūloma 150 eurų suma – gerokai per maža.

Lietuvos socialdemokratų frakcijos Seime seniūnas Gintautas Paluckas pritaria kompensacijų už karo pabėgėlių apgyvendinimą idėjai: „Užtenka pasidairyti į Europą, kur didžioji dalis pabėgėlių bėga, ir pamatysime, kad kompensacijos ir ten egzistuoja, nes be šito mes turėtumėme didelę problemą.“

Jis teigia, kad kompensacijos ypač reikalingos, kad praėjus pirmajai entuziazmo ir emocijų bangai žmonės nenustotų teikti pagalbą ir priimtų nuo karo bėgančius ukrainiečius, kitu atveju šalyje gali kilti problema, kai „karo pabėgėlius reikėtų apgyvendinti sporto salėse, palapinių miesteliuose ir tuomet tai būtų tikrai žiauru, baisu ir patys žmonės jaustų didelį diskomfortą“.

„Valstybė be šito tikrai pati viena niekaip nesusitvarkytų su pabėgėlių srautu, todėl yra būtina kompensavimo mechanizmą priimti kuo greičiau, tačiau pasiūlyta suma yra tikrai per maža.

Matyčiau apie 250–300 eurų, nes reikia įvertinti energijos, komunalinių paslaugų, maisto kainų infliaciją, šuolius, turime suvokti, kad žmonės daro labai gerą darbą, kompensuoja tai, ko valstybė pati negali padaryti, nes neturi tokio būsto fondo, tai tikrai reikia į tai atsižvelgti ir žmonėms daugiau kompensuoti sąnaudas, nes jos patiems žmonėms bus dar didesnės kartu sudėjus mano visas minėtas išlaidas“, – Alfa.lt sakė G. Paluckas.

Panašios nuomonės laikosi ir Seimo regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė ir sako, kad kompensacijos yra reikalingos, tačiau pati suma – labai maža: „Žiūrint pragmatiškai, ar tai yra užtektina suma, tai žinoma, kad ne, nes ir šildymas, ir vanduo, ir kiti dalykai daugiau kainuoja ir vargu ar valstybė galėtų sau tiek leisti.“

„Kas man labiau šiame kontekste kliūva, kad kai turėjome nelegalius pabėgėlius, kurie hibridinio karo metu buvo permetinėjami mums per sieną, jiems išlaikyti didesnes sumas skyrėme, ir čia man valstybės elgesys yra labai negražus, kai buvo suplanuota vos ne pusė milijardo lėšų nameliams pirkti, kai sulaikymo vietose išlaikymas kainavo tikrai daugiau nei 150 eurų“, – Alfa.lt sakė Seimo narė.

A. Širinskienė teigė abejojanti, ar 150 eurų paskatins žmones suteikti savo būstą pabėgėliams. „Kaip suprantu, kompensacija bus duodama tik nuo antro mėnesio, kas irgi labai keistai ir neadekvačiai atrodo, kad jie kažkiek kompensuos patiriamas išlaidas – tai taip, bet bendrame kontekste šitie pinigai atrodo labai maži“, – pridūrė parlamentarė.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Linas Kukuraitis tikina, jog yra „gerai, kad apskritai yra skiriama kažkiek, nes šeimos, kurios priima ukrainiečius, tikrai patiria išlaidų“.

Jo nuomone, dėl sumos dydžio „reikėtų diskutuoti ir žiūrėti į situaciją, kalbėtis su žmonėmis, kurie priima pabėgėlius“.

„Ministerija kažkaip nuvertina įvairias situacijas, nes jos labai skirtingos, kai, viena vertus, yra duodamas būstas, kita vertus, kai žmonės apsigyvena pas tave bute, name ir tie kaštai, įsipareigojimas labai skiriasi“, – Alfa.lt sakė L. Kukuraitis.

Seimo narys įsitikinęs, kad šiuo metu reikėtų daug dėmesio skirti ir ukrainiečių būsto paieškoms, nes „tikrai nemažai ukrainiečių keliasi į privačius namus, būstus ir paskui žmonėms iš tų būstų išjudėti gali būti tikras iššūkis“.

„Žmonės priima ir be pinigų, ir ta priėmimo banga, nemanau, kad liausis, kol vyks karas Ukrainoje. Šiuo atveju, jei karas užsitęstų, ko tikrai reikėtų ieškoti, kaip padėti surasti žmonėms stabilesnes gyvenamąsias vietas, ypač ten, kur lietuviai įsileidžia į savo šeimą, nes mes suprantame, kad tas įsileidimas turi būti terminuotas, ribotas laiko prasme“, – aiškino frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas.

2022 03 22 09:20
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt