ketvirtadienis, gruodžio 2 d.
Opozicija ruošia interpeliaciją A. Bilotaitei, liberalai ministrę gina – jos kompetencijos auga
Domantas Katelė
VRM
Agnė Bilotaitė

Seimo opozicinių frakcijų atstovai jau ima kalbėti apie interpeliaciją vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei. Pasak jų, ministrės darbas netenkina – trūksta komunikacijos su bendruomenėmis, negebama susitvarkyti su krize. Liberalai savo ruožtu problemas mato, tačiau pastebi ir augančias A. Bilotaitės kompetencijas.

Interpeliacija – jau rudenį?

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovė Agnė Širinskienė teigia, kad A. Bilotaitė stokoja supratimo, painiojasi savo pareiškimuose, be to, pasak jos, ministrės idėjos kartais nepriimtinos ir pačiai Vriausybei. 

„Manau, kad ir ministrę ši krizė užklupo nepasiruošusią, ji tokioje srityje nedirbusi. Tai, kad kartais yra stokojama supratimo, labai matyti. Naujausias pavyzdys – ta pati komunikacija dėl nepaprastosios padėties, kai yra iššokama su pareiškimais, o tada tos pačios Vyriausybės kiti ministrai pradeda kalbėti, kad tų priemonių užtenka. Ministrė pati jau kartais savo idėjoms pritarimo Vyriausybėje nesuranda.

Nekalbu apie tai, kad problema yra ir dėl tos pačios tvoros, kurią reikia statyti, bet jos kaina irgi tampa problema. Pirmieji ministrės pareiškimai daryti nepasiskaičiavus ar skubotai, buvo pasakyta, kad kainuos 15 milijonų, po to – 40 milijonų. Šiandien mes jau matome, kad ji sako, jog per mėnesį kaina pakilo iki 500 milijonų. Be abejo, tai nerodo politiko patirties. Kartu rodo, kad yra pasitikima neaiškiais šaltiniais, arba kalbama tai, kas tuo metu pasitaiko“, – A. Bilotaitės retorikos nesupranta A. Širinskienė.

LVŽS atstovė priduria, kad jai trūksta VRM iniciatyvos bendravime su Dieveniškėse ir Rūdninkuose gyvenančiais žmonėmis. Anot A. Širinskienės, izoliuojant vietinius nuo jiems aktualios informacijos, kyla pagrįsta baimė ir nesusipratimų.

„Pasigendu konkrečios informacijos ir kalbėjimosi su žmonėmis. Visi nesusipratimai Dieveniškėse ar Rūdninkuose buvo nepakankamai informuojami, todėl jie baiminasi. Negaliu suprasti, kodėl buvo ministrės pareiškimai apie tai, kad nebus pranešama apie tai, kada bus apgyvendinami migrantai, kad nebūtų trukdoma – atsisakoma teikti tokią informacija visuomenei, tai skatina nepasitikėjimą ir neprisidės prie migrantų krizės suvaldymo. Tai negerins ir požiūrio į pabėgėlius, o kažkam iš jų gavus leidimą gyventi čia, jie susidurs su sunkumais. Toks pasitikėjimo mažinimas yra klaida, o tą strategiją reikėtų keisti.

Kitas dalykas, kurio trūksta, – krizė jau tęsiasi ne pirmą mėnesį, yra gauti prieglobsčio prašymai, bet mes nežinome nei konkrečių skaičių, kiek jų yra išnagrinėta, kaip baigėsi tiems, kurie negavo prieglobsčio, ar yra išsiųstų iš šalies. Manau, kad ta informacija apie tuos išsiųstus nelegalius migrantus iš šalies geriausiai veiktų siekiant įvertinti ministrės darbą, nes tai būtų aiškus ir apčiuopamas rezultatas, kuris rodytų pastangas. Tai būtų ir atgrasanti priemonė, nes irakiečiams pamatyti grįžtančius lėktuvus iš Lietuvos su jų tautiečiais nebūtų įkvepianti situacija kitiems leisti lėšas ir bandyti kirsti mūsų sieną“, – pasiūlymais dalijasi A. Širinskienė.

LVŽS atstovė taip pat užsimena apie galima interpeliaciją A. Bilotaitei per artėjančią rudens sesiją. A. Širinskienė teigia, kad, krizinei situacijai tęsiantis, o VRM stokojant tinkamų sprendimų, interpeliacija bus neišvengiama: „Tikrai negaliu pasitikėti matydama tą mėtymąsi, nesikalbėjimą su žmonėmis. Tas pasitikėjimas mažėja su kiekvienu pareiškimu, kuris yra abejotinas – ar nepaprastoji padėtis, ar 33 kartus pabrangusi sienos kaina. Nenustebčiau, kad jeigu tokiai situacijai tęsiantis ir rudenį, jai išlikus nevaldomai, kils klausimas dėl jos interpeliacijos, nes nuotaikos Seime dėl A. Bilotaitės nėra vienareikšmiškos.“

Pareigoms netinka

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas A. Sysas teigia, kad daugiausia klausimų kyla dėl ministrės pažadų ir darbų. Jis tikina, kad kai kurie darbai atliekami fiktyviai.

„Manau, kad jos darbas nevisiškai atitinka tą, ką ji šneka. Baigiantis sesijai, mes buvome ją pasikvietę į frakciją, ir pirmasis klausimas buvo, kaip ji ir ministerija ruošiasi komunikuoti su bendruomenėmis, kad pašalintų tas baimes, kurios tvyro iki dabar.

Tąkart ji sakė, kad lankysis, kalbės, bet įvykiai tiek Dieveniškėse, tiek Rūdninkuose parodo, kad tie susitikimai turbūt buvo tik dėl „paukščiuko“. Atsakydama į Seimo narių paklausimus, ji šneka viena, o realiai daro kita. Suprantu, kad situacija yra sudėtinga ir nauja, bet jos komunikacija ir veiksmai nevisiškai atitinka žmonių, politinių oponentų lūkesčius“, – įsitikinęs A. Sysas.

Socialdemokratas prideuria, kad iš ministrės pasigenda aiškesnės komunikacijos su bendruomenėmis bei kryptingo darbo siekiant užtikrinti krizės sprendimą.

„Pirmiausia nepasimokyta iš kitų šalių komunikuojant su gyventojais iš pasienio zonų, kur norima talpinti migrantus. Tai yra didelė baimė žmonėms, kurie su tuo nesusidūrė. Manau, kad vienas pirmųjų dalykų yra komunikacija ir bendravimas su vietiniais.

Ne iki galo paruošti planai, kur juos talpinti. Kiek aš matau, tai visi suprato, kad tikrai tai nebus keli šimtai migrantų – kalbama apie tūkstančius. Pasirengimas tam buvo prastas. Lygiai taip pat ir su tvoros statymu, kada buvo pasigirta labai garsiai, kad jau dabar, kai sutversim tvorą, niekas nepraeis, bet tos tvoros užteko tik keliems kilometrams“, – stebisi LSDP frakcijos seniūnas.

Jo nuomone, A. Bilotaitės gebėjimas užimti dabartines pareigas yra kvestionuotinas. Socialdemokratas priduria, kad galbūt ministrė galėtų eiti kitas pareigas, tačiau ne VRM: „Aš asmeniškai negaliu sakyti, kad ji yra tinkanti šioms pareigoms, galbūt kitoms pareigoms. Šiose pareigose ji jau per trumpą laikotarpį nuo kadencijos pradžios pademonstravo, kad nesugeba atlikti darbų reikalingu lygmeniu.“

Alfa.lt paklausus Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho nuomonės, jis tikina, kad pasigenda greitų sprendimų iš VRM, tačiau dėl to nėra kalta tik ši ministerija. Pasak Europos Parlamento nario, visai Vyriausybei vertėtų dirbti išvien dėl šios problemos sprendimo.

Problemų yra, bet kompetencijos auga

Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas teigia, kad A. Bilotaitės teikimas į VRM jį nustebino. Politikas pritaria, kad ministrė turi patirties dirbdama su savivaldybėmis ar korupcijos prevencijos srityje, tačiau jai trūksta žinojimo tarp VRM pavaldžių struktūrų.

„Būtų naivu ir politiškai angažuotai elgčiausi sakydamas, kad problemų nematyti. Matyti nepasirengimas, bet matyti ir pastangos bei atsakomybė spręsti problemas. Šiandien opozicija bando pateikti, kad dėl to kalta Lietuvos užsienio politika. Su tuo nesutinku, manau, kad yra bendra ES politika Aliaksandro Lukašenkos režimo atžvilgiu. Lietuvos specifinė problema, kurią išnaudoja Baltarusija, yra Lietuvos nepasiruošimas sienos apsaugai ir pabėgėlių priėmimui. Tai tampa A. Bilotaitės problema, bet nuodėmės ateina iš tolimos praeities.

2016–2017 m. vyko tarpžinybinės, vyriausybinio lygio pasiruošiant priimti galimą 40 tūkst. pabėgėlių srautą. Kur šitie rezultatai? Kur sienos stiprinimas? Mūsų kadencijos Seimas gruodžio mėnesį numatė papildomas lėšas sienai stiprinti, kai dar nekalbėjome apie pabėgėlius. Dabar, gegužės mėnesį, papildydami biudžetą tam skyrėme dėmesio. Net ir tokie dalykai kaip logistika, algoritmas, kas, kur, kada, ką daro, kur apgyvendinami pabėgėlių srautai – tai nepadarytas namų darbas. A. Bilotaitė atsiremia į šitą krizinę situaciją, kai krizės valdymui gal ir jos žinojimo trūksta, bet ir visos institucijos, ir žinybos neparuoštos“, – įsitikinęs liberalas.

E. Gentvilas tvirtina, kad mato esamas problemas, su kuriomis susiduria ministrė. Vis dėlto parlamentaras neabejoja, kad dalis tų problemų egzistuoja dėl praėjusių valdžių politinio palikimo: „Gal ir atrodo, kad A. Bilotaitės darbas neblizgantis, bet aš bandau žiūrėti objektyviai. Didžiulė problemų dalis yra paveldėta iš praeityje neatliktų namų darbų, kurie netikėtai užgriuvo A. Bilotaitę su nepakankama kompetencija pasienio tarnybų atžvilgiu ar policijos struktūrų atžvilgiu. Aš su visa pagarba žiūriu, kaip bando ministrė tvarkytis, tikrai ne viskas sekasi ir ne dėl visko galima ją kaltinti.“

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas įsitikinęs, kad tam, jog ši krizė būtų suvaldyta, būtina susitelkti visai Lietuvai, tarp jų – ir skirtingoms frakcijoms. Vis dėlto būtent susitelkimo E. Gentvilas ir pasigenda. Jam atrodo keista, kad opozicija kalba apie interpeliaciją, užuot kartu su Vyriausybe inicijavusi tinkamų sprendimų priėmimą, kurie mažintų įtampą visuomenėje ir spręstų užgulusias problemas.

„Pasižiūrėkite, ką daro Lietuvos lenkų rinkimų akcija: organizuoja mitingus, kai prieš tai buvusi VRM (Rita Tamašunienė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos narė, – Alfa.lt) būtent ten planavo apgyvendinti migrantus. Nuolatinės LVŽS narių kalbos apie tai, kad Lietuvos užsienio politika čia atvedė.

Jeigu nuima A. Bilotaitę ir atsiranda kažkas profesionalaus, kas galėtų tuos darbus atlikti, tai Lietuvai būtų geriau, bet argi opozicija pasiūlys kažką gero ir tinkamo? Ne, svarbu sukelti triukšmą, pasinaudoti esamomis problemomis, parodyti, kad dirba, – toks jų uždavinys. Aš nei pykstu, nei stebiuosi, daug metų esu politikoje, bet tai niekur neveda. Aš tikiu, kad A. Bilotaitė gali susitvarkyti – jos kompetencijos auga, o startinė padėtis buvo nepavydėtina“, - sakė E. Gentvilas.

2021 08 03 09:33
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt