pirmadienis, rugpjūčio 15 d.
Paišlaidauti mėgstanti prezidentūra ir vėl sužibėjo: gerokai permokėjo už baldus
Dominykas Griežė
Scanpix
Gitanas Nausėda

Mokesčių mokėtojų pinigus leisti mėgstanti prezidentūra sužibo ir vėl – už dvi spintas ir ant jų klijuojamus durų skydus atseikėjo daugiau nei 11 tūkst. eurų. Už tiek statistinis lietuvis nusipirktų ne tik spintų, bet ir gerą automobilį.

Jeigu paprastas lietuvis spintą pirktų už kelis šimtus ar bent tūkstantį, tai prezidentūra užsimojo pirkimui išleisti gerokai daugiau – dvi spintos ir keturi durų skydai, klijuojami ant spintų, Lietuvos biudžetą patuštins 11 269,73 euro suma.

Už tokią sumą prezidentūra su Vilniuje veikiančia bendrove „Rimluva“ sudarė sutartį, pagal kurią dvi spintas bendrovė turėtų pagaminti ir pristatyti iki rugsėjo 14-osios. „Rimluvai“ tai – antrasis sėkmingas viešasis pirkimas; prieš tai bendrovė 2021 m. pradžioje Vilniaus miesto nakvynės namams tiekė buitinius prietaisus, sutarties vertė – 20,5 tūkst. eurų.

Parduotuvėse – pigiau

Nors 11 tūkst. eurų – sąlyginai (prezidentūros mąstais) nedidelė suma, patyrinėjus spintas, kurių galima rasti rinkose, tampa aišku, kad G. Nausėdos svita greičiausiai permokėjo.

Pavyzdžiui, svetainėje baldai1.lt brangiausios spintos kainuoja kiek daugiau nei 1,7 tūkst. eurų, o „Berry“ baldų svetainėje brangiausia spinta kainuos nepilnus 1,1 tūkst. eurų. Vienintelėje „Gintaro baldų“ svetainėje galima rasti spintą, kurios kaina viršija 4 tūkst. eurų, tačiau tokia prekė – vienintelė; antra pagal brangumą spinta kainuos jau nepilnus 3,2 tūkst. eurų, o trečioji – „vos“ 1,2 tūkst. eurų.

Už ką tokia kaina?

11 tūkst. eurų už dvi spintas greičiausiai nebūtų dideli pinigai, jei šios spintos būtų padarytos itin prabangiai – iš retos ir kokybiškos medienos, išskirtinio dizaino, su rankų darbo raižiniais. Tačiau pasigilinus į su viešojo pirkimo sutartimi pateikiamas kvalifikacijas matyti, kad prezidentūros perkamos spintos vargu ar gali būti vadinamos išskirtinėmis.

Iš šių kvalifikacijų matyti, kad spintos bus gaminamos iš medžio drožlių plokščių (MDF), laminuotų medžio drožlių plokščių (LMDP), didelio tankio medienos plaušų plokščių (HDF).

Vieninteliai didelę kainą paaiškinantys prezidentūros spintų išskirtinumai – tai, kad jos gaminamos pagal individualų užsakymą, ir abiejų spintų aukštis, sieksiantis 4,22 metro. Bus aukštos ir gražios, kaip ir pats prezidentas.

Atgaivins biblioteką

Pasiteiravus prezidentūros, kam prireikė kelių spintų, už kurias pinigų nepagailėta, paaiškėjo, kad pastarosios visgi turės šiokią tokią reprezentacinę funkciją – bus naudojamos prezidentūros bibliotekoje, kuri tampa vis dažniau naudojama.

„Jūsų minimo viešojo pirkimo tikslas – įsigyti spintas renovuojamai prezidentūros bibliotekai, kuri vis dažniau naudojama reprezentacinėms funkcijoms – susitikimams, interviu ir pan.

Vykdytojas buvo atrinktas apklausus potencialius tiekėjus ir išsiuntus kvietimus dviem jų, atsižvelgiant į užsakymo įvykdymo kainą bei laiką“, – nurodė prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis.

Brangūs telefonai ir gėlės

Prezidentūra jau anksčiau buvo sulaukusi dėmesio dėl pirkimų, kurių tiek reikalingumas, tiek ir išleistos sumos kėlė klausimų ir abejonių.

2021-ųjų pradžioje, kai visą pasaulį ir Lietuvą dar rimtai krėtė Covid-19 pandemija, o Lietuvoje vis labiau svarstyta, kaip pandemija paveiks ekonomiką ir ar nereikės pradėti veržtis diržų, prezidentūra už daugiau nei 34 tūkst. eurų įsigijo naujos kartos „iPhone“ telefonus, kurie prezidentūros darbuotojams buvo patikėti tarnybiniam naudojimui.

Kiek prieš tai, 2020-ųjų rugsėjį, žiniasklaidos dėmesio sulaukė prezidentūros sudaryta trejų metų trukmės sutartis su bendrove „Mano aplinka“, kurios vertė – 84 999 eurai. Už šiuos pinigus bendrovė apsiėmė tvarkyti ne tik prezidentūros, bet ir Turniškėse esančios prezidento rezidencijos gėlynus ir želdinius.

Toks prezidentūros sprendimas sulaukė kritikos – kadangi kadenciją pradėjęs Gitanas Nausėda galiausiai apsisprendė, kad liks namuose Belmonto parke, o į prezidentinę rezidenciją nesikels, eskaluota, esą pinigai švaistomi nenaudojamai rezidencijai, leidžiami pavėjui.

2022 07 13 11:42
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt