antradienis, rugpjūčio 9 d.
Palaida bala: Lietuvoje koviniai ir pavojingi šunys draudžiami, bet kiekvienas gali juos auginti į sveikatą (valstybė dėl problemos užmerkė akis)
Rugilė Andrejevskytė
Pixabay
Amerikiečių Stafordšyro terjeras

Lietuvoje teisės aktai draudžia žmonėms be savivaldybės leidimo laikyti kovinius ir pavojingus šunis, tačiau pastebima, kad šie įstatymai neveikia – tokius gyvūnus galima pastebėti savo kaimynystėje.

Baltijos kinologijos centro įkūrėjas Vytautas Gustaitis pastebėjo, kad prieš maždaug penkerius metus nusprendus panaikinti „kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą“ ir naujai reglamentavus jų laikymą, problema neišnyko – tokie šunys vis dar auginami ir prižiūrimi šeimininkų, kurie neturi savivaldybės leidimo, bei veikia pogrindinės veisyklos.

„Jeigu yra poreikis, tai bus, kas veisia tuos šunis, o poreikis yra. Paaugliai, kurie nori save kažkaip išreikšti, perkasi tuos šunis ir jaučiasi labai svarbūs“, – tikino V. Gustaitis ir pridūrė, kad tokiems šunims yra trumpinamos ausys ir uodegos, o ši veikla yra draudžiama.

Jeigu Lietuvoje draudžiama laikyti kovinius ir pavojingus šunis, iš kur jie atsiranda? Baltijos kinologijos centro įkūrėjas minėjo, kad Lietuvoje veikia pogrindinės veisyklos, tačiau šunis anksčiau būdavo galima atsigabenti ir iš Baltarusijos, Lenkijos ar Rusijos.

Dingo ne problema, o jos kontrolė

Viešojoje erdvėje vis dar pasirodo pranešimų, kai koviniai arba pavojingi šunys užpuola kitus asmenis. Dauguma jų pasibaigia itin liūdnai.

Liepos 18 d. Alytuje šalia savo namų pitbulterjero mišrūnas apkandžiojo devynerių metų mergaitę.

Šuo beveik nukando mergaitei koją. Ji neteko daug kraujo, prireikė operacijos.

V. Gustaitis paaiškino, kad anksčiau buvo didesnė kovinių ir pavojingų šunų kontrolė – buvo sudarytas tokių veislių sąrašas, į kurį buvo įtraukti amerikiečių pitbulterjerai, amerikiečių Stafordšyro terjerai, Stafordšyro bulterjerai, amerikiečių buldogai, Argentinos dogai, brazilų mastifai, turkų aviganiai, Kaukazo aviganiai ir Pietų Rusijos aviganiai.

2017 m. šio sąrašo nebeliko. „Mūsų valstybės pareigūnai užmerkė akis ir pasakė, kad pas mus tos problemos nėra – nuo šiandien šunų neveisiame ir tema baigta“, – pasakojo kinologas.

Tačiau, anot V. Gustaičio, išnyko ne problema, o jos kontrolė. Jis pateikė pavyzdį, kad jeigu įvyktų situacija, kai pavojingas arba kovinis šuo sukandžiotų žmogų, jį turėtų paimti savivaldybės įgaliota įstaiga, o tai dažniausiai būna gyvūnų prieglauda.

Pasak kinologo, prieglaudos nenori paimti tokio gyvūno, nes jo negalima užmigdyti. Nors įstatyme parašyta, kad „jei paimtas pavojingas šuo kelia realią grėsmę žmonėms ar kitiems gyvūnams, jis gali būti nugaišinamas“, tačiau realybėje, jei šuo yra prižiūrėtas, tokio veiksmo negalima atlikti, o ir paimti prižiūreti bet kas iš prieglaudos kovinių ir pavojingų šunų negali – tam reikalingas savivaldybės leidimas.

„Iki gyvenimo galo tokį šunį laikyti? Niekas to nedarys“, – sakė Baltijos kinologijos centro įkūrėjas.

Paradoksas kyla dar ir iš to, kad nuo 2017 m. neliko „kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašo“, tačiau dabar galiojančiame Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme yra nustatyta, kad „kovinis šuo – kovoms išvestos veislės šuo, įrašytas į Kovinių šunų veislių sąrašą, kurį tvirtina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius“.

Kadangi toks sąrašas neegzistuoja, jis nėra prieinamas viešai.

Bet problema liko, tačiau mūsų valstybės pareigūnai mano, kad tos problemos nėra. Problema išnyko tik jiems, o mums reikia su tuo kažkaip dirbti.

Senesnė praktika – geresnė?

V. Gustaitis tvirtino, kad anksčiau kinologai, kurie turėjo patirties su pavojingais ir koviniais šunimis, organizuodavo tokių gyvūnų šeimininkams mokymus. Jie edukuodavo žmones, kaip elgtis įvairiose situacijose – jei šuo parodė agresiją, kokių priemonių imtis tokiais atvejais ir pan.

„Dabar viso to nebeliko, nes nebeliko problemos, – pabrėžė kinologas. – Bet problema liko, tačiau mūsų valstybės pareigūnai mano, kad tos problemos nėra. Problema išnyko tik jiems, o mums reikia su tuo kažkaip dirbti.“

2022 08 03 09:44
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt