trečiadienis, gruodžio 2 d.
Pandemija negąsdina prabangaus būsto pirkėjų – į apžiūrą atsiveda architektą ir dizainerį
Alfa.lt

Aukštesnės klasės butus įsigyjantys pirkėjai nesibaimina pandemijos protrūkio, galimų ekonominių sunkumų, todėl negaili lėšų prabangesnei apdailai, nors jos kaina gali siekti apie 40 proc. būsto vertės.

Dažnas išskirtinio būsto pirkėjas į apžiūrą atsiveda architektą ir dizainerį, o brangiai pirktą butą įsirengia pagal individualų projektą.

Ekonominės klasės butų pirkėjai vis dažniau pageidauja įsigyti visiškai įrengtus butus, juolab kad karantino metu taikomi draudimai neretai apsunkina įrengimo darbus.

Atsižvelgdami į šias tendencijas rinkos dalyviai pradeda siūlyti apdailos darbų paslaugas ne tik savo, bet ir kitų NT plėtotojų projektuose.

Profesionalų – tiek individualiai dirbančių arhitektų ir dizainerių, tiek paslaugas siūlančių įmonių – sudaromos apdailos darbų sąnaudos padeda lengiau valdyti finansus, be to, jas kartu su perkamo būsto kaina galima įtraukti į įsipareigojimus būsto paskolas teikiantiems bankams.

Pandemija neišgąsdino būsto pirkėjų

Ekspertai pastebi, kad NT rinka rudenį nusipurtė koronaviruso pandemijos gniaužtus ir spurtavo, grįždama į metų pradžioje demonstruotą pardavimų tempą.

Naujų butų pardavimų sandoriai Vilniuje vėl leido prisiminti pirmaisiais metų mėnesiais matytus skaičius, o aukštos klasės būsto rodikliai viršijo analogišką 2019-ųjų rezultatą.

Staigus NT rinkos atsigavimas Lietuvoje nestebina, nes gyventojai per pandemiją sugebėjo sutaupyti pinigų, sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Dabartinę situaciją būsto rinkoje jis pavadino „aukso amžiumi“.

Registrų centro duomenimis, spalį, kai Lietuvoje pablogėjo pandeminė situacija, butų ir gyvenamųjų namų pardavimai buvo didžiausi šiais metais.

Vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ analitiko Manto Mikalausko teigimu, tokiam proveržiui nesutrukdė nė naujas rekordines aukštumas pasiekusių susirgimų COVID-19 skaičiai.

„Panašu, kad tai nebegąsdina potencialių būsto pirkėjų. Visuomenė susitaiko su virusu kaip su šių dienų gyvenimo realija. NT pardavimų Vilniuje dinamikos ir COVID-19 susirgimų kreivės rodo, kad tai jau nėra esminis faktorius, ribojantis turto įsigijimą“, – sakė M. Mikalauskas.

„Darnu Group“ prestižiniu laikomame sostinės „Paupio“ rajone jau pardavė beveik 60 proc. aukštos klasės būstų. „Ekonominis sukrėtimas tik dar kartą įrodė, kad aukštos klasės turtas yra atspariausias kainos ir paklausos svyravimams, todėl pirkdami būstą gyventojai svarsto ne tik apie jo interjero detales, bet ir apie įsigyjamo turto likvidumą ateities perspektyvoje“, – teigė analitikas.

Išskirtiniame rajone perkamus butus pageidauja įsirengti patys

„Darnu Group“ komunikacijos vadovė Olga Malaškevičienė Alfa.lt sakė, kad iš „Paupio“ rajone prekybai pasiūlytų butų tik 6 proc. „dėl įvairovės“ buvo įrengti ir visi jie šiuo metu yra parduoti. Kiti butai pirkėjams siūlomi be apdailos.

„Turime vieną vienintelį butų projektą „Paupys“ ir jis yra aukštesnės klasės. Jis yra netipinis, todėl kalbėti apie jį kaip apie tokį, kuris parodytų tendencijas, turbūt nebūtų tikslu“, – pastebėjo O. Malaškevičienė.

Pasak jos, žmogus, kuris ateina pirkti aukštesnės klasės butą, nenori, kad jis būtų toks pat kaip už sienos. „Jis nori originalių sprendimų, todėl dažnai ateina su savo architektu ir su savo dizaineriu. Ir jis daro taip, kaip jis mato tą produktą. Jis ne pats pradeda plyteles klijuoti – tai faktas, tai patiki profesionalams. Todėl mes iš principo nesiūlome įrengtų butų“, – teigė „Darnu Group“ komunikacijos vadovė.

Ekonominės klasės butai, pasak jos, yra tipiniai – kituose savo projektuose „Darnu Group“ irgi siūlė visiškai įrengtus butus, tačiau „Paupyje“ priėmė sprendimą butų neįrengti. „Ir matome, kad žmonės perka aukštesnės klasės originalų butą ir nori patys jį įsirengti, kad jis nebūtų panašus į kaimyno. Panaši tendencija yra ir pasaulyje – jeigu butas yra aukštesnės klasės, pirkėjai nori jo interjerą susikurti patys“, – teigė ji.

O. Malaškevičienė pasakojo, kad pirkėjo į buto apžiūrą atsivestas architektas pamato sienas ir jau mintyse projektuoja, kaip „viską išspręs“. Tuomet, įvertinęs architekto ir dizainerio pasiūlytas įžvalgas, žmogus perka butą „su galutiniu vaizdu“.

Įmonės atstovė mano, kad aukštesnės klasės butus pirkėjai, nepaisydami pandemijos, perka įvertinę, kad šie butai išliks likvidūs, kad jų investicija pasiteisins, nes įsigyto turto kainai ekonominiai sukrėtimai nepadarys didelės įtakos.

Neringoje parduoda visiškai įrengtus butus

Bendrovės „Inreal valdymas“ NT valdymo departamento vadovas Agnius Tamošaitis Alfa.lt sakė, kad „Marių vėtrungių“ projekte, kurį įmonė ketina netrukus pradėti, suplanuoti 78 būstai.

„Visi jie bus įrengti su visa apdaila. Tokį sprendimą lemia projekto vieta – Neringa bei tai, kad dauguma būstų čia įsigyjami kaip antrieji namai – poilsiui. Šiam pirkėjų segmentui svarbu įsigyti namus, visiškai parengtus gyvenimui, be jokių papildomų įrengimo rūpesčių. Neretai būstai antrųjų namų segmente parduodami ne tik visiškai įrengti, bet ir su baldais, net užuolaidomis, indais ir t. t.“, – pasakojo A. Tamošaitis.

Jis pastebėjo, kad miestuose pastebima panaši tendencija – auga pirkėjų noras įsigyti visiškai įrengtus butus daugiabučiuose.

„Ši tendencija aktualiausia vidutinės klasės projektuose. Prestižinės klasės būsto pirkėjai paprastai pageidauja individualių interjero sprendimų, o ekonominės klasės būsto pirkėjams svarbi galutinė kvadratinio metro kaina, kurią apdaila išaugintų apie 40 proc.“, – sakė A. Tamošaitis. 

Nė metus netrunkanti pandemija yra per trumpas laikas tendencijoms susiformuoti, tačiau NT ekspertas pastebi, kad karantino metu taikomos priemonės ir draudimai apsunkina įrengimo darbus, todėl tam tikra paskata perkelti būsto apdailos rūpesčius plėtotojui egzistuoja.

„Inreal“ grupė plėtoja nekilnojamojo turto projektus, tačiau pati statybų darbų nevykdo. „Dirbame su partneriais iš įvairių statybos sričių, naudojamės jų paslaugomis“, – teigė A. Tamošaitis.

Lietuvių poreikiai renkantis būsto apdailą keičiasi

Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ būsto pardavimų ir marketingo vadovė Jurga Vilkenė Alfa.lt sakė, kad ilgą laiką Lietuva kitų Europos šalių kontekste išsiskyrė itin mažu susidomėjimu naujos statybos būstu su visa apdaila. Tai buvo akivaizdu net lyginant su kitomis Baltijos šalimis, kuriose visos apdailos poreikis yra reikšmingai didesnis.

„Tokį pasirinkimą lėmė pirkėjų įpročiai. Dalis žmonių renkasi dalinę apdailą norėdami mažinti kaštus, kiti – siekdami individualesnių sprendimų. Visgi pastebime, kad lietuvių poreikiai renkantis būsto apdailą keičiasi. Juos lemia augantis žmonių užimtumas ir noras kiekvieną laisvą akimirką skirti poilsiui, darbus paliekant savo sričių profesionalams“, – pastebėjo J. Vilkienė.

Ji svarstė, kad pasirinkus būstą su visa apdaila sutaupoma laiko, netenka atidžiai sekti darbų atlikimo, be to, vystytojo atliktai apdailai taikoma garantija.

„Dalis naujakurių pastebi, kad visai apdailai taip pat paprasčiau gauti banko paskolą, o kiti turi karčios patirties, kiek laiko, išteklių ir jėgų reikalauja būsto transformacija pasirinkus tik dalinę apdailą. O būstą įsirengiant patiems tenka eikvoti savo laiką, kyla rizika galutinius apdailos sprendimus įrengti ne pagal statytojo reikalavimus ir taip prarasti dalinės apdailos darbams suteiktą garantiją“, – teigė J. Vilkienė.

„YIT Lietuva“ rudens pradžioje klientams pristatė visos būsto apdailos sprendimus – sukūrė tris skirtingus apdailos įrengimo variantus. Jų lygiai skiriasi grindų, santechnikos, parketlenčių klojimo būdais, elektros įvadų išdėstymu ir kitų elementų variantais. Pasak J. Vilkienės, skirtingi pasirinkimai sukuria unikalius interjerus, kuriuos papildžius savo pasirinktais baldais ir detalėmis, galima sukurti savitą ir išsiskiriančią erdvę.

„Siekiame klientams pasiūlyti kuo platesnį kokybiškų ir patikimų paslaugų spektrą, todėl patys vystome skirtingus sprendimus, tokius kaip jau minėta visa būsto apdaila, jo administravimas ir mūsų projektų garantinės priežiūros paslaugos. Šiuo metu kiekviename projekte jau siūlome po keletą būstų su visa apdaila ir tokių sprendimų apimtis planuojame didinti. Apie 15 proc. pirkėjų jau dabar pirkdami būstą kartu užsisako ir visą apdailą“, – pasakojo J. Vilkienė.

Jos teigimu, visą apdailą dažniau renkasi mažesnių ir vidutinių būstų pirkėjai – didesnio ploto būstuose klientai ieško individualesnių sprendimų, o pandemija šioms tendencijoms įtakos neturi.

Įsteigė apdailos darbus organizuojančią ir atliekančią įmonę

NT bendrovė „Eika“ neseniai įsteigė apdailos paslaugų įmonę, kuri rūpinsis ne tik įmonės parduodamų patalpų įrengimu, bet ir pasiūlys naujakuriams, įsigijusiems butus ar komercines patalpas ir kitų NT plėtotojų statomuose objektuose, apdailos įrengimo paslaugas.

Per pastaruosius 3 metus „Eika“ įrengė 245 butus skirtingos klasės objektuose, o iki šių metų pabaigos planuoja įrengti dar 39 butus.

Įmonė aktyviai veikia ir komercinės paskirties objektų rinkoje – pastatė ir įrengė visuomenei žinomų projektų, tarp kurių kompleksas „Live Square“ su viešbučiu „Hilton Garden Inn“, verslo centrai „Žalgirio 135“ bei „Eika verslo centras“.

„Užauginome tokią kompetenciją, kad jaučiamės stiprūs apdailos organizavimo paslaugas pasiūlyti ne tik vidiniams mūsų projektų klientams, bet ir išorės. Dar ir dėl augančios būstų su visa apdaila paklausos natūraliai priėmėme sprendimą didinti darbų apimtis ir įsteigti atskirą įmonę, kuri, tikimės, naujakuriams padės transformuoti įsigytą būstą su daline apdaila į namus, o patalpas – į suplanuotai veiklai tinkamą erdvę“, – teigė „Eikos“ plėtros direktorius Martynas Žibūda.

Žada užtikrinti darbų kokybę ir suteikti garantiją

Nauja įmonė „Apdailos formatas“ siūlys pilną apdailos įrengimo paketą. Išanalizavęs kliento poreikius ir įrengimo viziją, interjero dizaineris sukurs patalpų suplanavimo, baldų išdėstymo planus bei paruoš visus reikiamus brėžinius apdailai įrengti, padės nustatyti optimaliai tinkantį interjero stilių, medžiagiškumą bei spalvinę gamą, suprojektuos įmontuojamus baldus, išrinks santechnikos prietaisus, buitinę techniką. Apdailos medžiagomis ir jų pristatymu rūpinsis projektų vadovas. Darbų kokybę ir trukmę, visą apdailos įrengimo procesą prižiūrės techninės priežiūros darbų vadovas. Atlikus apdailos darbus, butas ar komercinė patalpa bus išvalyta, tad nieko nelaukę klientai iškart galės įsikelti.

„Eika“ pabrėžia, kad vienas svarbiausių aspektų šiuo atveju yra galimybė užtikrinti atliktų darbų kokybę ir suteikti garantijas. Jei klientai apdailos perdavimo metu pastebės neatitikimų ir defektų, įmonė per sutartą laikotarpį juos pašalins.

„Apdailos formatas“ prieš apdailos darbų pradžią apibrėš tikslius įrengimo terminus bei kainas, kurie įrengimo procese nesikeis, tad naujakuriai galės tiksliai suplanuoti savo laiką ir išlaidas.

Apdailos įrengimo darbų kainos įmonėje gali svyrtuoti nuo 300 iki 550 Eur už 1 kv. m, priklausomai nuo kliento pasirenkamų medžiagų ir integruotų baldų. Paslaugos bus teikiamos Vilniaus mieste tik naujos statybos butuose.

Tyrimas atskleidė, apie kokius butus svajoja lietuviai

Daugiau nei du trečdaliai (69 proc.) Lietuvos gyventojų įsigydami naują butą norėtų rinktis būstą su visa apdaila. Iš jų kiek daugiau nei trečdalis (37 proc.) svajonių butu įvardijo ne tik įrengtą, bet ir baldais apstatytą būstą – tokį, į kurį galima iš karto keltis gyventi.

Tokius lietuvių poreikius atskleidė „Darnu Group“ užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ šiemet atlikta apklausa.

Jos rezultatai taip pat atskleidžia, kad beveik trečdalis (29 proc.) respondentų norėtų pirkti visiškai neįrengtą arba tik iš dalies įrengtą naują butą.

Apklausos rezultatai rodo, kad respondentai, kurie norėtų įsirengti savo svajonių butą patys, vis tiek šiems darbams samdytų architektus ir interjero dizainerius – daugiau nei trečdalis (38 proc.) apklaustųjų pažymėjo, kad juos rinktųsi visiems darbams, dar 30 proc. – bent daliai darbų.

„Darnu Group“ turto valdymo direktorius Mantas Umbrasas sakė, kad pagrindinės priežastys, lemiančios tokį pirkėjų pasirinkimą, yra trys: sutaupytas laikas, kokybės bei garantijų užsitikrinimas ir finansinis patikimumas.

Nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-Haus“ generalinis direktorius Audrius Šapoka komentavo, kad kitokia situacija susiklosčiusi aukštesnės klasės būsto rinkoje.

„Išimtis – prestižinės ir aukštesnės klasės būsto rinka, kurioje pirkėjai dažnai turi ypatingų poreikių, individualių reikalavimų savo gyvenamosios erdvės interjerui, todėl dažniausiai jiems standartizuoti sprendimai netinka“, – teigė A. Šapoka.

Anot M. Umbraso, perkantys aukštesnės klasės būstą vilniečiai dažniausiai mažiau jautrūs laiko klausimui, bet kliaunasi specialistų patarimais ieškodami originalių, išskirtinių interjero sprendimų, todėl renkasi butus su bazine apdaila, o tolesnius rūpesčius palieka architektams arba dizaineriams.

Jo teigimu, tokių pirkėjų skaičius auga visame pasaulyje, tad mūsų šalis – ne išimtis.

Apdailos sąmata įtraukiama į įsipareigojimus bankams

„Vilniuje specialistų parengtų individualių interjerų poreikis aukštesnės klasės būstuose ypač išryškėjo pastaraisiais metais. Stebėjome šios krypties užuomazgas prieš dvejus metus parduodami butus „Užupio krantinių“ projekte, o „Paupyje“ jau fiksavome aiškiai susiformavusią tendenciją, kurią patvirtino ir apklausos rezultatai“, – sakė M. Umbrasas.

Profesionalų sprendimus besirenkančių pirkėjų skaičiaus augimas susijęs ir su noru neįsivelti į negatyvias organizacines patirtis. Be to, kompetentingi savo sričių specialistai leidžia užsitikrinti ne tik kokybinį, bet ir finansinį patikimumą – tiksliau numatyti reikalingų butui įrengti lėšų poreikį.

„Specialistų sąmatos sudaromos profesionaliai ir darbų eigoje nebekaitaliojamos. Tai leidžia itin tiksliai prognozuoti lėšų būstui įrengti poreikį. Darbams taip pat suteikiamos garantijos“, – sakė M. Umbrasas.

A. Šapokos nuomone, projekto kreditavimo sąlygos – taip pat labai svarbios perkantiems naują butą su visa apdaila.

„Laikydamasis atsakingo skolinimo nuostatų, pirkėjas bet kuriuo atveju privalo turėti bent 15 proc. nuosavų lėšų perkamo turto kainos. Todėl, jeigu būsto įsirengimo dalis jau būna įskaičiuota, visas projektas gali tapti lengviau suvaldomas ir vienu įsipareigojimu finansų institucijai“, – atkreipė dėmesį specialistas.

2020 11 09 07:38
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt