antradienis, balandžio 13 d.
Pandemijos namuose įkalinti lietuviai pasinėrė į skaitymo malonumus
Alfa.lt

Jungtinėje Karalystėje ir kitose Vakarų šalyse prasidėjus COVID-19 pandemijai ir įvedus pirmuosius suvaržymus žmonės vėl atrado skaitymo malonumą, pirko ir skaitė knygas. Ši tendencija neaplenkė Lietuvos. Knygų pardavimai dviejuose didžiausiuose e. knygynuose gerokai išaugo.

Lietuvos interneto knygynų vadovai padidėjusį knygų pirkimą e. platformose aiškina tuo, kad per pandemiją daugiau laiko leisdami namie žmonės ieškojo kitų pramogų ir atrado vieną iš jų – knygų skaitymą. Kita vertus, knygų paklausą e. knygynuose galėjo išauginti tai, kad pernai ir šiemet karantino metu kurį laiką neveikė fiziniai knygynai.

E. knygynų vadovai pastebėjo, kad per pandemiją ypač išaugo saviugdos literatūros bei vaikiškų veiklos knygelių paklausa. Pernai vos paskelbus karantiną kone dešimt kartų padidėjo Alberto Camus „Maras“, o pernai rudenį beveik penkis kartus – George‘o Orwello utopinių romanų pardavimas. 

Pardavimų šuolis interneto knygynuose

Bendrovės UAB „BALTO trader“, valdančios knygų prekybos portalą Knygos.lt, vadovas Dovydas Pauliukonis įsitikinęs, kad padidėjęs knygų pirkimas ir skaitymas tikrai neaplenkė Lietuvos.

„Palyginus pirmus du šių metų mėnesius su praėjusiais metais, pajamos paaugo 200 proc. Užsakymų kiekis vos prasidėjus pirmajam karantinui smarkiai pakilo ir ši tendencija išliko iki šiol, – Alfa.lt sakė D. Pauliukonis. – Visos pandemijos metu jaučiame gerokai didesnį susidomėjimą knygomis. Daugiau laiko praleisdami namie, žmonės ieško įvairesnių pramogų. Viena iš jų – knygų skaitymas.“

Viename seniausių Lietuvoje interneto knygynų patogupirkti.lt pardavimas per praėjusius metus išaugo maždaug dvigubai. Tačiau šį knygyną valdančios bendrovės UAB „Patogu pirkti“ direktorius ir vienas savininkų Vygantas Milašiūnas tai sieja ne su padidėjusiu knygų skaitymu, o su fizinių knygynų veiklos draudimu.

„Pernai kurį laiką neveikė, o ir dabar dar neveikia nemaža dalis fizinių knygynų (kurie veikia „Akropolio“ prekybos centruose ir kituose). Pagal leidyklų duomenis knygų pardavimas Lietuvoje per COVID-19 pandemijos laikotarpį sumažėjo maždaug apie 10 proc. Todėl išaugę pardavimai interneto knygynuose nepilnai kompensavo tuos praradimus, kurie atsirado dėl fizinių knygynų uždarymo“, – Alfa.lt sakė V. Milašiūnas. 

Pirko A. Camus „Marą“ ir vaikiškas knygas

Vakaruose pirmo karantino metu žmonės sugrįžo prie knygų, kuriose aprašomas epidemijos ir kitos nelaimės, pavyzdžiui, Europoje ženkliai išaugo A. Camus romano „Maras" pardavimas. Lietuva šiuo požiūriu vėlgi neišsiskyrė iš europinio konteksto.

„Žmonės labai įvairūs ir skaito labai įvairias knygas. Be abejo, A. Camus knygos „Maras“ pardavimai išaugo apie 10 kartų, tačiau anksčiau jos pardavimai buvo labai menki, tad net ir 10 kartų išaugę pardavimai neleido šiai knygai papulti į, pavyzdžiui, populiariausių knygų 50–tuką“, – pastebėjo V. Milašiūnas.

Vis dėlto, jo nuomone, per pandemiją kažkokių ryškesnių skaitymo pasirinkimo pokyčių neįvyko. Tačiau neabejotinai išaugo vaikiškų knygų pardavimai, ypač ugdomojo pobūdžio (su užduotėlėmis ir pan.)

D. Pauliukonis taip pat pripažino, kad pernai, pačioje pandemijos pradžioje, kovo ir balandžio mėnesiais smarkiai išaugo A. Camus „Maras“ pardavimai.

„Taip pat pastebėjome tendenciją, kad žmonės daugiau perka veiklos knygelių vaikams, asmens tobulėjimo knygų, tačiau nemažėja ir grožinės literatūros pardavimai. Žmonės dažniau renkasi likti namie ir leisti laiką su knygomis, mokosi naujų dalykų, skiria dėmesio tobulėjimui ir savęs pažinimui“, – teigė D. Pauliukonis. 

Graibsto K. Sabaliauskaitės romano tęsinį 

Interneto knygyne Knygos.lt šiuo metu graibstoma laukiamiausia pastarojo meto knyga – Kristinos Sabaliauskaitės romanas „Petro imperatorė II“. „Knygos populiarumui daug įtakos turi ne tik žinomas autorius, bet ir tai, ką apie knygą kalba skaityti mėgstantys žinomi žmonės, kaip ji vertinama užsienyje (jei tai versta knyga). Taip pat įtakos turi ir kaina – klientai nori sutaupyti, įsigyti gerų knygų pigiau“, – teigė D. Pauliukonis.

Pasak jo, grožinė literatūra išlieka lydere, tačiau labai populiarios ir knygos vaikams bei jaunimui, kartu su asmens tobulėjimo leidiniais.

E. knygyne patogupirkti.lt šiuo metu populiariausios knygos yra įvairūs saviugdos ir populiariosios psichologijos leidiniai bei biografinės – atsiminimų knygos. „Na ir tik po to įvairi grožinė literatūra – populiariausių autorių romanai ir detektyvai. Tik gal kiek stebina, kad nuo lapkričio mėnesio vėl tapo labai populiarūs George‘o Orwello utopiniai romanai „1984-ieji“ ir „Gyvulių ūkis“. Jų pardavimai išaugo apie 5 kartus, lyginant su ankstesniais mėnesiais, – pasakojo V. Milašiūnas. – Tiesa, negaliu nepaminėti, kad konkrečiai, būtent šiuo metu, populiariausia knyga yra ką tik pasirodžiusi Kristinos Sabaliauskaitės „Petro imperatorė II“. Na, bet tai tiesiog atskiras atvejis, ši knyga būtų TOP1 ir nesant jokiai pandemijai.“

Ar Lietuvoje didėja elektroninių knygų poreikis?

Ne per seniausiai interneto knygynas Knygos.lt papildė asortimentą dideliu kiekiu e. knygų užsienio kalbomis. Tačiau knygyno vadovas pastebėjo, kad susidomėjimas elektroninėmis knygomis auga ne taip smarkiai kaip fizinėmis. „Lietuviai labiau linkę rinktis popierinį knygų formatą“, – sakė jis.

Bendrovė savo fizinius knygynus Vilniuje, kurie tuo pat metu veikia ir kaip užsakymų atsiėmimo punktai, atidarėm atlaisvinus apribojimus. Nors juose klientų srautai ribojami, žmonės užsuka, renkasi knygas.

„Kol parduotuvės ir knygynai buvo uždaryti, klientai, kurie apsipirkimui rinkdavosi fizines parduotuves, pradėjo knygas pirkti internetu. Tikimės, kad ši tendencija liks ir po karantino – žmonės pripras prie patogaus apsipirkimo internetu, pamatys, kad čia gerokai mažesnės kainos nei įprastuose knygynuose, didesnis asortimentas. Galiausiai įvertinamas ir į namus pristatomų prekių privalumas“, – mano D. Pauliukonis.

Interneto knygyno patogupirkti.lt vadovas nesiryžo vertinti e. knygų paklausos. „Labai sunku pasakyti apie elektroninių knygų poreikį Lietuvoje, kadangi didžioji dalis Lietuvoje išleidžiamų knygų nėra išleidžiama elektroniniu formatu. Bet leidėjai, matyt, stebi tos dalies išleidžiamų elektroninių knygų paklausą, ir nemato didelio reikalo stiprinti šią veiklos sritį“, – spėjo jis.

Interneto knygynas patogupirkti.lt elektroninėmis knygomis neprekiauja.

„Mes išskirtinai interneto knygynas labai tikimės, kad pasibaigus pandemijai ir atsidarius visiems fiziniams knygynams, dalis skaitytojų nebegrįš knygų pirkti atgal į fizinius knygynus, o pasiliks naudotis mūsų paslaugomis, tačiau žvelgiant į situaciją, įvykusią po pirmojo karantino, nepanašu, kad ir po antrojo karantino pabaigos įvyks dideli pokyčiai. Taip, kažkokia dalis turbūt pasiliks su mumis ar bent jau pradės dažniau naudotis mūsų paslaugomis, bet didžioji dalis grįš atgal naudotis fizinių knygynų paslaugomis“, – prognozavo V. Milašiūnas.

Pašnekovas norėtų būti optimistas, tačiau prisipažino, kad beveik 20 metų patirtis prekyba knygomis internetu sufleruoja, kad knygų pirkėjai Lietuvoje (kaip, panašu, ir didelėje dalyje Europos) daugiausia yra labai konservatyvūs pirkėjai, nemėgstantys pirkti internetu (nors atrodytų, kad knygos, kaip tik yra tam labai tinkamos prekės).

„Tai, manau, yra viena iš priežasčių, kodėl ir elektroninės knygos Lietuvoje, kaip ir didelėje dalyje Europoje, nėra populiarios“, – svarstė V. Milašiūnas. 

Viena tendencija aplenkė: neįsirenginėja butaforinių bibliotekų

Jungtinėje Karalystėje per pandemiją išaugo senų knygų ar knygų muliažų poreikis, mat žmonės, priversti bendrauti per „Zoom“ ir kitas video platformas, stengėsi įsirengti „solidesnį“ foną su knygomis, pirko senas knygas sandėliuose ar tuščiavidures knygas su gražiomis nugarėlėmis butaforinėms bibliotekoms.

Lietuvoje kai kurie ekspertai, kalbinami TV kanalų, taip pat įsitaiso kompiuterių kameras priešais knygų lentynas. Alfa.lt klausė interneto knygynų vadovų, ar, jų nuomone, knygos, namų biblioteka vis dar vaidina prestižo, solidumo vaidmenį, ar tai nyksta? Kita vertus, ar knygos vis dar perkamos ne skaityti, bet papuošti interjerui?

„Sunku vertinti, neturiu apie tai nuomonės, negalvojau apie tai. Taip, be abejo, visada yra ir bus žmonių, kurie perka knygas tik lentynoms „papuošti“, bet jų dalis, manau, nėra didelė“, – atsakė V. Milašiūnas.

„Namų bibliotekos ir pilnos lentynos knygų visuomet suteikia prestižo „Zoom“ skambučiui, tačiau, nors tikrai yra knygų, kurias žmonės perka ne skaitymui, o pasidėti į lentyną, visgi dažniausiai perkamos tos knygos, kurias ketinama perskaityti. Nemažai žmonių ieško ir seniau leistų knygų, kurių prekyboje, o ypač knygynuose, sunku rasti. Todėl Knygos.lt gana populiaru rinktis ir iš perskaitytų knygų, kurias parduoda patys klientai“, – teigė D. Pauliukonis.

Jis prognozavo, kad sumažinus karantino apribojimus žmonės norės naujų patirčių, kelionių ir susitikimų su draugais, tačiau mano, kad knygų skaitymas išliks neatsiejama laisvalaikio dalimi.

2021 03 08 08:20
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt