ketvirtadienis, sausio 27 d.
Panevėžyje išnarpliotas nežmoniškas nusikaltimas: narkotikais apsvaiginta moteris buvo žiauriai seksualiai išnaudota ir kalinta
Dominykas Griežė
Unsplash
Seksualinės prievartos auka (asociatyvi nuotr.)

Panevėžio apygardos teisme jau įsiteisėjusiu nuosprendžiu išnagrinėta ciniško ir žiauraus nusikaltimo byla – tamsią kriminalinę praeitį turintis Aukštaitijos gyventojas Tomas Mikolaitis ne vienerius metus turės praleisti už grotų dėl to, jog amfetaminu apsvaigintą moterį seksualiai prievartavo keliais būdais, mušė. Pats vyras bandė įrodyti, kad nukentėjusi – ne tokia jau auka, kokia dedasi.

Narkotikų laikymas ir lenkimas vartoti psichotropines medžiagas, neteisėtas laisvės atėmimas, sužalojimas, žaginimas ir prievartavimas – tokie kaltinimai buvo pateikti Aukštaitijos gyventojui ir visi jie pasitvirtino.

Neviešai išnagrinėtos, tačiau iš dalies prieinamos bylos duomenimis, nusikaltimą T. Mikolaitis įvykdė 2019 m. spalio pradžioje, kai mažai pažįstamą moterį, su kuria buvo užmezgęs pažintį, pasikvietė į namus. Iš pradžių vyras amfetaminą maišė su „Coca-Cola“ ir siūlė viešniai, o apie 2 val. nakties jau net ne siūlė, o vertė vartoti psichotropines medžiagas.

Įsismarkavęs nusikaltėlis moterį sumušė, nesunkiai sužalodamas, ir pasinaudojęs tuo, kad moteris buvo apsvaigusi nuo amfetamino, ją ir žagino, ir seksualiai prievartavo.

Nors nusikaltimai buvo įvykdyti vidury nakties, tuo aukos košmarai nesibaigė – T. Mikolaitis seksualinę prievartą patyrusią moterį naktį ir dar kitą dieną iki 18 val. laikė įkalintą bute.

Kaip vėliau paaiškėjo, santykiai tarp aukos ir nusikaltėlio užsimezgė susirašinėjant žinutėmis, vyrui rodant iniciatyvą, o vėliau abiem sutarus susitikti. Laiką mieste kartu leidusi pora vėliau užsuko į parduotuvę, apsipirko ir nuvyko į T. Mikolaičio butą. Pasak moters, iš pradžių draugiškai elgęsis vyras agresyvus pasidarė, kai ji panoro keliauti namo, nes pasidarė bloga nuo suvartoto amfetamino.

Apie naktį dingusią ir telefonu nebendraujančią dukrą policijai pranešė moters motina, buvo pradėta paieška, kuri baigėsi tuo, kad policija pradingusią moterį surado pas T. Mikolaitį bute. Anot parodymus davusių pareigūnų, dvi paras su nusikaltėliu praleidusi moteris buvo tarsi be sąmonės – visiškai nereagavo į aplinką, buvo matyti tik akių baltymai.

Davė per mažai

Panevėžio apylinkės teismas dar praėjusią liepą pripažino T. Mikolaitį kaltu dėl jam pareikštų kaltinimų ir skyrė pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmę. Iš nusikaltėlio moteriai buvo priteisti 8,5 tūkst. eurų moralinei žalai atlyginti, dar maždaug 1,9 tūkst. eurų buvo priteisti atlyginti įvairias bylinėjimosi išlaidas ir Valstybinei ligonių kasai, kurios lėšomis buvo gydoma seksualinės prievartos ir smurto auka.

Pastarasis nuosprendis įsiteisėjo palyginti neseniai, kadangi 2021 m. rugpjūtį buvo apskųstas Panevėžio apygardos teismui ir šįkart byla buvo išnagrinėta jau ne vieno, o trijų teisėjų.

Nuosprendį apskundė tiek T. Mikolaitis, tiek ir pati nukentėjusioji, anot kurios, pusšeštų metų už grotų nusikaltėliui – per mažai; teisinga bausmė būtų septyneri metai kalėjime, kaip kad prašė ir prokurorė.

Skundu atkreiptas dėmesys, kad nusikaltėlis kriminalinę praeitį turi ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje bei Didžiojoje Britanijoje, kurioje buvo teistas už labai panašų nusikaltimą – išžaginimą bei disponavimą narkotinėmis medžiagomis, už tai buvo sulaukęs 9 metų laisvės atėmimo bausmės.

Skunde taip pat nurodyta, kad vyras per dvi paras padarė net šešis užbaigtus nusikaltimus, iš kurių trys – sunkūs, o nukentėjusi tris savaites praleido ligoninėje, negalėjo savarankiškai vaikščioti, dar ir po nuosprendžio paskelbimo jautė padarytų dvasinių ir fizinių sužalojimų pasekmes.

Gelbėjo reputaciją

Skundą kartu su gynėju pateikęs T. Mikolaitis tuo tarpu tikino, kad yra nekaltas ir turi būti išteisintas.

Anot nusikaltėlio, moteris apkalbėjo jį, gelbėdama savo reputaciją, pašlijusią dėl neatsakingo elgesio – su mažai pažįstamu vyru išvyko vartoti alkoholinių gėrimų ir psichotropinių medžiagų, nors buvo įsipareigojusi kitą dieną vykti pas gydytoją, be to, buvo palikusi mažametį vaiką pas motiną, kuriai kalbėdama telefonu melavo apie savo buvimo vietą.

Skundu teigta, kad byloje nenustatyta, jog moteris buvo verčiama vartoti amfetaminą, o ne vartojo jį savo noru.

Pasak T. Mikolaičio, moteris ilgą laiką praleido su juo, važinėjosi kartu po miestą, telefonu bendravo su motina bei draugėmis, draugę kvietė prisijungti praleisti vakarą su vaikinais, svaiginosi narkotinėmis medžiagomis, nes to pati norėjo. Maža to, pas jį namuose jautėsi saugiai.

Ilgi metai už grotų

Skundus išnagrinėjusi teisėjų kolegija nutarė, kad nuteistojo versija apie neva savo garbę norinčią išgelbėti auką nėra pagrįsta, nes moteris bylos metu pakankamai atvirai pasakojo ir tas aplinkybes, kurios jai garbės nedarė – kad pati savo noru vartojo amfetaminą, nes norėjo išbandyti jo poveikį, apsilankė mažai pažįstamo vyro namuose.

Kad seksualinės prievartos išties būta, patvirtino ir specialistų pateikti duomenys – nors T. Mikolaitis tikino, kad kai kurių lytinių santykių būdų nebandė, tokius nuteistojo teiginius paneigė medicinos ekspertų duomenys, DNR tyrimai.

Tačiau griežtesnės bausmės vyrui teisėjai taip pat neskyrė – nors byloje yra duomenų, kad T. Mikolaitis seniai buvo teistas ir Lietuvoje, o 2011 metais išties buvo nuteistas už išžaginimą Didžiojoje Britanijoje, teisėjų vertinimu, pusšeštų metų už grotų netgi pakartotinai sunkius nusikaltimus darančiam vyrui yra pakankama bausmė.

Viena aplinkybė nuteistajam – palanki: T. Mikolaitis buvo suimtas 2019 m. spalio 9 d. ir nuo to laiko dienas leidžia už grotų. Daugiau nei dveji metai, praleisti nelaisvėje, yra įtraukti į bausmės laiką, todėl kalėti nuteistajam dar liko kiek daugiau nei trejus metus.

2022 01 08 12:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt