sekmadienis, rugpjūčio 9 d.
Pasieniečiai pradėjo tyrimą dėl švedų skrydžio į Baltarusiją
tiesa.com

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) rugpjūčio 14 d. pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto Lietuvos Respublikos valstybės sienos kirtimo, kai liepos 4 d. švedų pilotuojamas lėktuvas išskrido į Baltarusijos Respublikos teritoriją. Tyrimas pradėtas dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo ir Tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra.

Rugpjūčio 14 d. į Užsienio reikalų ministeriją (URM) buvo iškviestas Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Vladimiras Dražinas, kuriam išsakyta Europos Sąjungos (ES) pozicija dėl Baltarusijos sprendimo atsisakyti pratęsti akreditaciją Švedijos ambasadoriui ir panaikinti kitų atstovybės darbuotojų diplomatinį statusą.

ES valstybės narės sutarė vieningai reaguoti į tokius Baltarusijos valdžios veiksmus. Per susitikimą pabrėžta, kad sprendimas dėl Švedijos diplomatų išsiuntimo daro įtaką ne tik dvišaliams Švedijos ir Baltarusijos, bet ir visos ES bei Baltarusijos santykiams.

URM praneša, kad kaimyninės valstybės ambasadorius buvo informuotas, jog peržiūrint tolesnę ES politiką Baltarusijos atžvilgiu bus atsižvelgta į šios šalies veiksmus Švedijos diplomatų atžvilgiu ir Baltarusijos vidaus politikos tendencijas – politinių kalinių likimą, artėjančių parlamento rinkimų eigą, pilietinės visuomenės padėtį. Atsižvelgdama į paskutinius Baltarusijos veiksmus, ES ketina svarstyti tolesnį politinių kontaktų su Baltarusija ribojimą.

URM atstovai pažymėjo, kad Lietuva, kaip ir visa ES, yra suinteresuota išlaikyti normalius diplomatinius santykius su Baltarusija ir stiprinti bendradarbiavimą pagal ES Rytų partnerystės programą, tačiau Baltarusijos ir ES santykių normalizacija priklauso nuo tolesnių Minsko veiksmų.

ELTA primena, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) kitą savaitę rengia neeilinį posėdį, kad išnagrinėtų klausimą dėl galimo neteisėto Lietuvos-Baltarusijos sienos pažeidimo, kai švedų pilotuojamas lėktuvas, manoma, Baltarusijos teritorijoje išmetė tūkstantį pliušinių meškiukų.

Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė sako, kad liepos 4 dieną surengto „pliušinių meškiukų desanto“ metu, kai švedų pilotuojamas lengvasis lėktuvas kirto Lietuvos ir Baltarusijos sieną, Lietuvos oro erdvė nebuvo pažeista.

Trečiadienį Baltarusija pareiškė atšaukianti visus savo ambasados Stokholme diplomatus ir paprašė Švedijos iš Minsko atšaukti savuosius. R. Juknevičienė teigė, kad tai neatitinka nei geros kaimynystės, nei bendradarbiavimo tarp valstybių principų.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime teigiama, kad šalis nenutraukia ryšių su Švedija. Baltarusija šį sprendimą priėmė praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po švedų lėktuvo suorganizuoto „pliušinių meškiukų desanto“. Lėktuvas liepos 4 dieną numetė šimtus mažų pliušinių meškiukų, prie kurių buvo pritvirtinti žodžio laisvės ir žmogaus teisių reikalaujantys rašteliai.

Dėl šio incidento rugpjūčio 3 dieną Baltarusija iš šalies išsiuntė Švedijos ambasadorių. Taip pat buvo atšauktas ir Baltarusijos ambasadorius Švedijoje.

Dėl liepos 4 dieną surengto „pliušinių meškiukų desanto“ Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka atleido kelis aukšto rango pareigūnus.

Ketvirtadienį Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka pagrasino nubausiąs Lietuvos „peles“ už lėktuvą su meškiukais. Jis pareiškė turįs pretenzijų kaimyninei Lietuvai. Anot jo, lietuviams tenka atsakomybė už tai, kad iš šios šalies teritorijos pakilo švedų lėktuvas su pliušiniais meškiukais, vėliau pažeidęs Baltarusijos sieną.

„Ir lietuviai tegul netupi kaip pelės po šluota, – pareiškė A. Lukašenka. – Jie turi mums atsakyti, kodėl leido iš savo teritorijos pažeisti valstybės sieną. Jau kam kam, o Lietuvai šiuo požiūriu klius kaip reikiant“.

2012 08 16 16:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt