penktadienis, balandžio 16 d.
Paskiepytieji „AstraZenecos“ vakcina skundžiasi, specialistai atkerta: visų vakcinų nepageidaujamas poveikis toks pats
Alfa.lt

„AstraZenecos“ vakcina paskiepytos vilnietės tikina, kad po skiepo jautė itin sunkų šalutinį poveikį, nors kitomis vakcinomis paskiepyti medikai teigia neigiamų pojūčių nepatyrę. Tuo tarpu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) atstovė tikina, kad „AstraZenecos“ vakcina sukelia labai panašų nepageidaujamą poveikį kaip ir kitos, o skirtumas tėra tas, kad reakcijos į pirmąją vakciną dažniau pastebimos po pirmos dozės, o reakcijos į „Modernos“ bei „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinas – po antros dozės.

„Tai, kad potyriai labai sunkūs ir labai blogai „AstraZenecos“ vakcina veikia, yra labai subjektyvi žmonių nuomonė. (...) Dabar žmonės viešai formuoja nuomonę, kad „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina yra pirma ir pati geriausia, o „AstraZenecos“ yra, sakysiu, kaip aš girdėjau, „visiškas šlamštas“.

Kai kurios nepageidaujamos reakcijos „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinai dažniau pasireškia po antrosios dozės, kai žmogaus organizmas jau yra susipažinęs su ta svetima medžiaga, kuri patenka į organizmą, jau kai vyksta kažkokios imuninės reakcijos.

Ir ką žmonės įvardija kaip sunkų nepageidaujamą poveikį po „AstraZenecos“ vakcinos, yra lygiai toks pat ir po „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos. Žmonės ir sunkiai karščiavo, ir stiprūs galvos skausmai vargino, ir šaltkrėtis, ir raumenų skausmai vargino“, – Alfa.lt teigė VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė.

Paaiškino didelį vakcinų kainos skirtumą

Kaip skelbia „Die Welt“, viena kompanijos „Astra Zenecos“ vakcinos dozė kainuoja 1,78 euro, „BioNTech“ ir „Pfizer“ – 12 eurų, o „Modernos“ – 14,70 euro. VVKT atstovė tikina, kad didesnė  kaina nebūtinai prilygsta kokybei.

„Dar žmonės akcentuoja, kad „pati pigiausia“, vakar vienoje iš televizijos laidų mūsų viršininkas kalbėjo ir paaiškino, kodėl tos vakcinos kaina yra pati mažiausia. Taip yra ne dėl to, kad gamintojas iš šios vakcinos nesiekia pelno. Jis ją platina už savikainą, siekdamas, kad ši vakcina taptų visuotinio gėrio vakcina. Šios vakcinos gamintojas siekia naudos visai visuomenei. Kaina nebūtinai reiškia kokybę“, – sako R. Pilvinienė.

„Dažniausiai nustatytos nepageidaujamos reakcijos yra identiškos“

R. Pilvinienė tikino, kad kol kas nėra jokio pagrindo teikti, kad nuo „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos buvo mažiau šalutinių reakcijų nei nuo kitų.

„Dabar „AstraZenecos“ vakcinai mes per maždaug dešimt vakcinacijos dienų gavome apie 170 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas. Tačiau pradėjus „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos skiepijimu, patikėkite, mes po keliasdešimt per dieną gaudavome tų pranešimų apie šalutinius poveikius. Skaičiai reikšmingai nesiskiria.

Jei mes palygintumėme vakcinų pateiktą informaciją apie nepageidaujamą poveikį visoms trims vakcinoms, tai galiu pasakyti, kad ir „BioNTech“ ir „Pfizer“, ir Modernai“, ir „AstraZenecos“ vakcinai dažniausiai nustatytos nepageidaujamos reakcijos yra identiškos“, – teigė VVKT atstovė.

 „Šalutinis poveikis neturėtų lemti sprendimo skiepytis ar ne“

VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja pabrėžė, kad šiuo atveju vakcinų sukeliamas šalutinis poveikis neturėtų lemti sprendimo skiepytis ar ne, kadangi yra kalbama apie žmogaus gyvybę, kurią gali atimti koronavirusas.

„Tas nepageidaujamas poveikis gali būti lengvai valdomas. Juk dvi ar viena diena ir viskas praeina, kur čia tas sunkumas? Taip, jei žmogus turi 38 laipsnius temperatūros, tai turi skaudėti galvą ir raumenis skauda, ir kaulus skauda. Bet juk koronavirusinės infekcijos rizika yra mirtis. Juk žmogus gali neprognozuojamai mirti, ar ta mirtis saugumo požiūriu gali būti lyginama su kelių dienų jaučiamais šalutiniais požymiais po skiepo?“ – retoriškai klausė R. Pilvinienė.

Kokias nepageidaujamas reakcijas išgyvena žmonės?

VVKT pirmadienį pranešė, kad nuo skiepijimo pradžios yra gauti 802 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19. Remiantis pranešimu, dėl „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos tarnyba yra gavusi 585 pranešimus, dėl „Modernos“ vakcinos – 34 pranešimus, o dėl „AstraZenecos“ vakcinos – 172 pranešimus. 11-oje gautų pranešimų vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas.

Savo išgyvenimais po skiepų pasidalijo vieno Vilniaus darželio auklėtoja Rita – 52 metų moteris buvo paskiepyta „AstraZenecos“ vakcina.

„Mane paskiepijo šeštadienį pusę dvylikos, tai tą naktį jau atsikėliau su aukšta temperatūra – apie 39 laipsnius. Buvo šalta, laužė kaulus ir skaudėjo galvą. Man aukšta temperatūra laikėsi dvi paras, taip pat buvo didelis mieguistumas. Svarbiausia, kad mano ranka nebuvo nei sutinusi, nei paraudusi, bet skaudėjo labai smarkiai, prisiliesti negalėjau, net kai antklodė lietėsi, man ir nuo to be proto skaudėjo“, – Alfa.lt pasakojo Rita.

Darželio auklėtoja pasakojo, kad didžioji dalis jos paskiepytų kolegių taip pat jautė gana sunkų šalutinį poveikį.

„Iš mūsų darželio aštuonis žmones paskiepijo šita vakcina, tai tik dviem moterims nebuvo nieko, o visoms kitoms buvo labai blogai. Man asmeniškai tai truko dvi paras, aš ir į polikliniką skambinau, kai temperatūra niekaip nekrito, bet sakė, kad taip būna“, – teigė darželio auklėtoja Rita.

Kito Vilniaus miesto darželio auklėtoja Rasa, kuri taip pat buvo paskiepyta „AstraZenecos“ vakcina, teigė, kad dėl patirto skiepo šalutinio poveikio teko likti namuose ir neiti į darbą.

„Iš karto po skiepo blogai nesijaučiau, liepė pasėdėti kelias minutes, bet šiaip viskas gerai buvo. Vėlai vakare pradėjau jausti didelį nuovargį, o naktį jau pradėjau jausti, kad šaltis krečia ir ranką labai skaudėjo.

Nors ateinančią dieną turėjau dirbti, neišėjau į darbą, nes nekaip jaučiausi, temperatūra buvo pakilusi iki 38 laipsnių. Na, tai visą dieną gulėjau, miegojau ir labai galvą skaudėjo, o tas galvos skausmas toks nežmoniškas buvo. Kitą dieną temperatūros buvo, bet neaukšta. Jaučiausi jau daug geriau, tik šiek tiek ranką bei galvą skaudėjo, bet link vakaro jau jokio blogumo nebejaučiau“, – teigė 21 metų darželio auklėtoja Rasa.

Daug kas iš mokytojų skiepo atsisakė

Vasario 11 d. „AstraZenecos“ vakcina paskiepyta Vilniaus mokyklos pradinukų mokytoja Alfa.lt pasakojo, kad po skiepo taip pat jautėsi nekaip, tačiau darbą tęsė.

„Mus skiepijo pačioje mokykloje, atvažiavo seselės iš poliklinikos. Labai daug kas iš mokytojų atsisakė skiepytis. Iškart po skiepo jaučiausi gerai, tačiau naktį pradėjo laužyti kaulus. Kitą dieną bandžiau matuotis temperatūrą, tačiau termometras kažkaip išvis nieko nerodė, nors jis tikrai nebuvo sugedęs.

Tą dieną savijauta bangavo: vienu momentu geriau, kitu metu blogiau, bet visą dieną dirbau, vedžiau pamokas, tad viskas tikrai nebuvo taip blogai. Ir tada jau po tos dienos viskas praėjo ir nieko nebebuvo, jaučiausi gerai“, – teigė 50 metų moteris.

„Turėjau remtis kažkur, kad nenukrisčiau“

Ta pačia vakcina paskiepyta 23 metų darželio auklėtoja Evelina tikino, kad prasta savijauta prasidėjo iškart po skiepo ir tęsėsi tris paras.

„Praėjus vos penkioms minutėms prasidėjo toks blogumo jausmas, pykinti pradėjo. Tuomet važiavome kartu su kolegėmis į darbą. Nors dienos metu viskas tikrai gerai buvo, link vakaro, apie penktą valandą, man labai smarkiai pradėjo svaigti galva, eidama net remtis turėjau kažkur, kad nenukrisčiau. Grįžus ranką pradėjo skaudėti, atrodė, lyg būtų sulaužyta, net prisiliesti prie tos rankos negalėjau.

Visą vakarą buvo labai šalta, tiesiog drebėjau, kratė visą, visos galūnės nuo to šalčio tirpo, bet temperatūros nebuvo. O mano kolegei, po skiepo grįžus namo, ne tik šalta buvo ir kaulus laužė, bet ir temperatūra pakilo iki 39 laipsnių ir laikėsi dvi dienas, tačiau rankos jai neskaudėjo. Kitą dieną vėl smarkiai galvą skaudėjo, rankos skausmas irgi nemažėjo, bet temperatūros taip ir nebuvo man. Apetitas tas dvi dienas buvo visiškai dingęs“, – pasakojo Evelina.

Kita vakcina, kitokie ir potyriai

Odontologijos klinikos gydytojo odontologo padėjėja, kuri buvo paskiepyta „Modernos“ vakcina, pasakojo kiek kitokius potyrius.

„Po pirmojo skiepo buvo silpna, buvo patinusi ranka ir dūrio vietoje atsirado toks raudonas gumbas. Limfmazgiai ties pažastimi taip pat buvo padidėję, tą ranką skaudėjo ilgai – apie 4–5 dienas, ant tos rankos tikrai miegoti negalėjau.

Po antro skiepo buvo kitokie simptomai, panašūs į gripo. Man pradėjo laužyti kaulus, labai smarkiai skaudėjo galvą, taip pat buvo pakilusi temperatūra, bet ji pakilo labai trumpam. Ranką mažiau skaudėjo nei pirmą kartą“, – sakė 22 metų Kauno odontologijos klinikoje dirbanti mergina.

„Jokio šalutinio poveikio nebuvo“

„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina skiepyta Kauno miesto ligoninėje dirbanti medikė teigė, kad po abiejų skiepų jautėsi puikiai.

„Sakyčiau, kad jokio šalutinio poveikio nebuvo nei po pirmo, nei po antro skiepo. Nedidelis maudimas dūrio vietoje jautėsi tą dieną, ir tiek, temperatūros nebuvo“, – teigė gydytoja.

Ta pačia vakcina paskiepyta 23 metų socialinė darbuotoja teigia jautusi tik minimalų šalutinį poveikį.

„Po pirmos dozės gal tik 10–15 min. svaigo galva, po to jau viskas gerai buvo. Tą pačią dieną dar šiek tiek skaudėjo skiepytos rankos raumenis. Po antros dozės ranka stipriau sutino, kelias dienas buvo jautri, prisilietus šiek tiek skaudėjo, bet temperatūra nekilo“, – sakė socialinė darbuotoja.

Lietuvoje pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze iš viso paskiepyti 132 888 žmonės, abiem dozėmis – 69 845 žmonės.

Kalbintų asmenų vardai ir pavardės redakcijai žinomi.

2021 02 25 09:08
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt