antradienis, balandžio 13 d.
Persekiojimas už kritiką: Seime kyla iniciatyva sutramdyti SLAPP ieškinius
Alfa.lt

Strateginių ieškinių prieš visuomenės dalyvavimą (SLAPP) metodas plinta ir Lietuvoje. 

Visuomenės interesą žinoti ginančių asmenų persekiojimas, kuris yra paremtas pernelyg išpūstais ieškiniais, taip siekiant įbauginti žurnalistus ir kitus viešosios nuomonės lyderius atsisakyti kritikos. Ieškovai keldami ieškinius dažnai net nesitiki laimėti – pagrindinis jų tikslas dar iki teismo pradžios priversti palaužti atsakovus daug finansinių ir žmogiškųjų resursų reikalaujančiu procesu.

Lietuvoje taip pat vyksta ne vienas panašaus tipo konfliktas. SLAPP metodo bruožus atitinka ir  Skirmanto Malinausko bei Arūno Pukelio konfliktas, kuris jau persikėlė į teismo posėdžių salę.

Plačiomis finansinėmis galimybėmis galintys pasigirti veikėjai bei įmonės vis dažniau imasi naudoti šį modelį šalyse, kuriose dar nėra sukurta tą užkardyti galinti įstatyminė bazė. Lietuvoje iniciatyvos šiuo klausimu ėmėsi Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. Problematiką jis jau pristatė ir Seimo valdybai, iš kurios gavo palaiminimą formuoti darbo grupę su kuria sieks sukurti tinkamą ir visuomenės interesą ginantį teisinį reglamentavimą.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys teigia, kad jau dabar mato kelis galimus sprendimo būdus. Politikas teigia, kad lakmuso popierėliu, parodančiu, kad ieškinį galima būtų laikyti SLAPP metodo taikymu, yra neracionaliai išpūsta prisiteisti bandoma suma. Neretai ji viršija dešimtis tūkstančių eurų, o ieškiniais kritikuojančias žiniasklaidos priemones ar aktyvistus užčiaupti bandantys kritikuojami žmonės dažnai neapsiriboja vienu ar dviem ieškiniais.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje prisiminė, kai dėl paviešintos Wikileaks medžiagos jis sulaukė milijoną litų siekiantį ieškinį, kuris vėliau buvo panaikintas.

SLAPP yra efektyvus dėl kelių priežasčių. Visų pirma, tiek ieškovas, tiek atsakovas supranta, kad šia byla nėra bandoma ieškoti tiesos. Jos esme išlieka bandymas demoralizuoti atsakovą. SLAPP bylos gali tęstis ir kelerius metus. Gynybai tai brangiai kainuoja – dažnai redakcijos ar pavieniai žurnalistai siekdami sutaupyti išteklių atsisako bylinėtis ir pašalina anksčiau išsakytą kritiką.

Suprasdami, kad SLAPP ne tik kėsinasi į visuomenės interesą žinoti, tačiau ir į žodžio laisvę, skirtingos valstybės ėmėsi strateginių pokyčių teisingumo srityje siekdamos sumažinti tokių ieškinių skaičių. Užsienio šalių praktika rodo, kad Anti-SLAPP įstatymais bandoma sukurti teisinį reguliavimą, kuriuo atsakovais bylose tampantys subjektai gali teikti prašymą nutraukti bylą. 

Pateikus prašymą byla nebūna nutraukta tik tuo atveju, jeigu svarstyme ieškovas pateikia įrodymus, kad byla turi pagrindą ir tikimybė nugalėti yra. Priešingu atveju, byla yra nutraukiama, o ieškovas būna įpareigotas sumokėti baudą.

2018 m. Seimui planuota teikti rezoliucija, kuria buvo siekiama skirtingų Civilinio kodekso pataisų, kurios, pasak rezoliucijos teikėjų, apsaugotų subjektus nuo SLAPP ieškinių. Vis dėlto, pateikti siūlymai ne visai gynė tiesiogiai nuo SLAPP ieškinių galinčius nukentėti asmenis. Rezoliucija buvo siekiama, kad ieškovui nebūtų galima prisiteisti bylinėjimosi išlaidų, jeigu atsakovas gynė viešąjį interesą. Rengėjai taip pat siūlė pataisą, kuria teismas negalėtų atsisakyti priimti ieškinio, kuriuo siekiama apginti viešąjį interesą, vien tuo pagrindu, jog nėra įrodyta subjektinė ieškovo reikalavimo teisė.

Šia temą nagrinėja ir Europos Parlamentas, kuris jau nuo 2018 m. kuria anti-SLAPP direktyvą. Tą padaryti juos paskatino Maltos tiriamosios žurnalistikos atstovės Daphnes Caruanos Galizia nužudymas 2017 m. rugsėjį. Mirtis D. C. Galizia ištiko sprogus bombai, kuri buvo pritvirtinta prie jos automobilio. Iki nužudymo D. C. Galizia ilgą laiką tyrė įvairias korupcijos bylas – garsiausi jos darbai siejosi su Panama papers istorija. Savo mirties dieną žurnalistė kaip atsakovė buvo nurodyta 42 skirtinguose ieškiniuose. Didžiąją dalį jų iškėlė Maltos politikai, keliuose ieškovai buvo asmenys, apie kuriuos D. C. Galizia kalbėjo Panama papers tyrimuose.

2021 03 15 10:43
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt