pirmadienis, sausio 17 d.
Politologai: D. Nausėdienė kaip pirmoji ponia yra neutrali, neužkliūvanti už akių
Goda Košinskytė
BNS foto
Diana Nausėdienė

Politologai sako, kad prezidento žmona, pirmoji valstybės ponia Diana Nausėdienė, savo funkcijas atlieka tiek, kiek reikėtų, o viešumoje yra vos pastebima. Jų nuomone, tam įtakos turi menkai susiformavusi pirmosios ponios tradicija Lietuvoje.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas, politologas Bernaras Ivanovas teigia, kad pirmosios ponios vaidmuo Lietuvoje nėra formalizuotas ir gerokai labiau priklauso nuo situacijos bei žmogaus asmeninių savybių: „Kai 10 metų prezidentavo Dalia Grybauskaitė, neturėjome jokio antro asmens, mes net kažkaip pamiršome, kad būna prezidento ar prezidentės antroji pusė.“

„Angelos Merkel situacija – irgi įdomus palyginimas, kai antroji pusė atlikinėjo tam tikras funkcijas, bet labai vengė viešumos, būdavo įvykis, jei kažkur pasirodydavo viešumoje, aš manau, kad kažką panašaus mes turime ir Lietuvoje“, – Alfa.lt pasakojo B. Ivanovas.

Jo požiūriu, D. Nausėdienė yra ganėtinai uždara, nevieša, privengianti pasipuikavimo viešumoje, o tai yra ir geras, ir blogas dalykas.

„Galime pasižiūrėti ir į Emanuelio Macrono žmoną – ji labai aktyvus žmogus, užsiima labdara, įvairiais projektais, bet ji tokio būdo žmogus, tai labai asmeniška. Visgi dėl savo aktyvumo ji yra sulaukusi ir visuomenės kritikos“, – sakė jis.

Yra, kaip yra, reikia laiko ir galbūt ta tradicija susiformuos, ir mes kažką pamatysime.

Politologo nuomone, Lietuvoje nėra susiformavusi ypatinga tradicija, todėl būtų sunku tikėtis kažko stabilaus iš pirmosios ponios: „Amerikiečiai žino, ko tikėtis, žino, kad per Padėkos dieną pirmoji ponia turi daryti viena, per Kalėdas kita, ten viskas atidirbta, o pas mus ne.“

„Alma Adamkienė rodė tokį amerikietišką stilių – pagalbininko, prezidento talkininko, ramsčio. Tuo metu amerikietišką kultūrą pamatėme iš arčiau, bet tai labiau išimtis nei taisyklė“, – pridūrė B. Ivanovas.

VDU docentas minėjo, kad iš pirmosios ponios „galbūt norėtųsi daugiau aktyvumo, įsitraukimo į labdaringą veiklą, kita vertus, žmogaus asmeninės savybės lemia jo laikyseną. Be to, už šią veiklą ji negauna atlyginimo, tokių pareiginių instrukcijų kaip ir nėra, todėl jos atžvilgiu labai griežtas nebūčiau“.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) dėstytojui, politologui Vytautui Dumbliauskui D. Nausėdienės veikla taip pat nekliūva už akių: „Kur reikia, ten ji dalyvauja, kažkokių skandalų dar nesukėlė. Kaip prezidento, valstybės vadovo žmona, ji visiškai gerai atlieka savo vaidmenį.“

MRU dėstytojas tikina, kad pirmajai poniai ir nevertėtų per daug „išsišokti, ji turėtų būti vyro šešėlyje arba šalia vyro, bet neužgožti jo, visgi jis yra valstybės vadovas“.

Politologas pridūrė ir tai, kad daug kas priklauso nuo valstybės tradicijų, tačiau ir jos nebūna absoliučios, kaip pavyzdį pateikė buvusios Vokietijos kanclerės A. Merkel vyro vaidmenį šalyje, pabrėžė, kad viešumoje jis taip pat buvo menkai matomas.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologė Dovilė Jakniūnaitė taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad Lietuvoje nėra jokios tradicijos ir nėra aišku, ką Lietuvoje turėtų daryti pirmoji ponia, tai ypač pasimatė po 10 metų D. Grybauskaitės prezidentavimo.

„Kai nėra tradicijos ir nėra idėjų, sunku kažkokį vaidmenį turėti. Akivaizdu, kad D. Nausėdienė turėjo supratimą, ypač pirmą pusmetį, kad ji galėtų būti pirma ponia, kuri ne tik šalia savo vyro stovi ir gražiai atrodo, bet ir kažkokius dalykus daro ir šneka“, – teigė VU TSPMI dėstytoja.

„Pirmosios ponios sąvoka yra labai pasenusi sąvoka, kuri ateina su iliuzija ir vizija apie karališkąją šeimą, kurios mes neturėjome, ir tai tarsi siejama, kad, jei yra prezidentas, tai reikia kažkokios iškilmingos ponios, kuri kažkokius darbus darytų, tai yra labai patriarchalinis vaizdinys, jeigu jį apverstume, būtų labai sunku įsivaizduoti pirmąjį poną“, – Alfa.lt paaiškino D. Jakniūnaitė.

Jos požiūriu, dėl sulaukusios kritikos po savo pasisakymų prezidento žmona viešojoje erdvėje šiuo metu yra matoma kur kas rečiau.

„Jeigu darai tam tikrus pareiškimus, kurie gali būti traktuojami kaip politiniai, tuomet ir gauni daugiau dėmesio bei kritikos, ji ir buvo prisiėmusi tą funkciją. Dabar ji atsitraukė ir atsargiai bando šnekėti, lieka pusiau privatus asmuo, pati apsibrėžė savo funkcijas ir lieka kažkur fone“, – nuomonę dėstė politologė.

2022 01 10 09:20
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt