sekmadienis, spalio 17 d.
Politologai įvertino laureatų boikotą prezidentui: vieni kritikuoja A. Tapiną, kiti G. Nausėdos šališkumą
Greta Burlėgaitė
Fotobankas
Andrius Tapinas ir Gitanas Nausėda

Politologai trečdalio „Global Lithuanian Leaders“ laureatų atsisakymą priimti apdovanojimą iš šalies prezidento rankų vertina prieštaringai. Vieni tikina, kad tai tėra besitęsiantis Andriaus Tapino puolimas prieš šalies vadovą, kiti mano, kad laureatai siunčia žinią, esą prezidentas užima ne visai teisingą poziciją dabar aštriausiai diskutuojamais klausimais. 

„Laureatai turi teisę atsisakyti, tik klausimas ar turi gerą motyvą. A. Tapinas jau seniai puola prezidentą, tai čia yra tik to tęsinys. Jaunų Vilniaus universiteto mokslininkų, kurie irgi atsisakė apdovanojimo, sprendimą aš gerbiu, nes jie teigia, kad pažįsta tokių mokslininkų, kurie negali tęsti savo karjeros Lietuvoje dėl homofobijos. 

Tai čia yra signalas, kad jie mato, jog tai yra rimta problema ir gal prezidentas tam turėtų daugiau dėmesio skirti“, – Alfa.lt sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TPSMI) docentas, politologas, dr. Kęstutis Girnius.

Tradicinių šeimos vertybių gynimas nebus politiškai kenksmingas.

Pasak politologo, šalies vadovas neskubės keisti savo nuostatų ir palaikymo LGBT bendruomenės klausimais neišreikš, tačiau tai jo įvaizdžiui esą žalos nepadarys. 

„Manau, jis padarė klaidą kalbėdamas šia tema tam maršui, kuriam vadovavo tokios asmenybės, bet kitą vertus apklausos rodo, kad dauguma lietuvių dar nėra pasiryžę pritarti tos pačios lyties santuokoms, tai jis sako tai, ką dauguma Lietuvos žmonių nori girdėti.

.Manau, kad prezidentass dėl šio dalyko per daug nenukentės, nes tie kurie yra prieš jį nusiteikę tai ir liks, o tradicinių šeimos vertybių gynimas šiuo metu Lietuvoje nebus politiškai kenksmingas“, – tikino K. Girnius.

Laureatai siunčia žinią

Kiek kitokios nuomonės šiuo klausimu yra VU TSPMI docentas, politologas Liutauras Gudžinskas. Pasak jo, apdovanojimų atsisakę laureatai siekia G. Nausėdos paramos šiuo metu diskutuojamais klausimais. 

„Manau, laureatai siunčia žinią, jų nuomone, prezidentas užima ne visai teisingą poziciją dabar aštriausiai diskutuojamais klausimais bei dėl jo santykio su tam tikromis protestuojančiomis grupėmis. Yra akcentuojamas tas dalykas, kad prezidentas, kaip moralinis autoritetas turėtų likti, kaip įmanoma, kuo labiau nešališkas ir labiau telkiantis“, – teigė L. Gudžinskas.

Anot politikos eksperto, panašu, jog šalies vadovas reaguos į susidariusią situaciją ir galimai atsigręš į LGBT bendruomenei svarbius klausimus. 

„Nuo prezidento įžvalgumo priklausys ar bus kažkaip reaguojama, jei jis jau tikrai turi tam tikrą strategiją, kuri realizuojasi ir siejasi su tam tikromis grupėmis, tai jis ir toliau tą darys. Jei prezidentas tokios strategijos neturi ir kaip anksčiau yra kalbėjęs, kad jo įkvėpėjas yra Valdas Adamkus ir panašiai, tai tokiu atveju, manau, turėtų į tai reaguoti ir daryti kompensacinius veiksmus, kažkaip parodyti dėmesį LGBT bendruomenei.

Sunku pasakyti, kuriuo keliu prezidentas eis, bet aš neatmesčiau tokio varianto, kad visgi jis primins savo ankstesnius pasakymus, jog jam yra svarbu būti telkiančiu asmeniu. Bus progra įsitikinti ar G. nausėda atsitrauks ar bandys balansuoti ta pozicija“, – Alfa.lt sakė politologas.

Jei nenori apdovanojimo – nereikia.

Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) narys politologas Šarūnas Liekis įsitikinęs, kad „Laisvės TV“ lyderio A. Tapino sprendimas atsisakyti apdovanojimo tėra politinės nuostatos išreiškimas.

„Jei žmogus nenori kažkokio apdovanojimo tai yra jo laisva valia. Tuo labiau, kad A. Tapinas aktyviai dalyvauja šiose tarpinstitucinėse kovose ir politikoje, tai jis reiškia savo politinę nuostatą ir reiškia paramą irgi aišku kam.

Nežinau ar Ginanui Nausėdau būtina kažką pasisakyti Aš, pavyzdžiui, prezidento vietoje tikrai nepasisakyčiau, jei nenori apdovanojimo – nereikia“, – teigė Š. Liekis.

Ceremonija vis tiek įvyks

Dalivauti „Global Lithuanian Leaders“ (GLL) apdovanojimuose atsisakė trys nominantai. Vienas iš jų  „Už Lietuvos garsinimą pasaulyje“ nominuotas „Laisvės TV“ už Laisvės kelio bangos akciją. Tiesa, antradienį A. Tapinas, „Laisvės TV“ lyderis, feisbuke pareiškė, kad atsisako kvietimo į prezidentūrą, nes negali priimti apdovanojimo iš G. Nausėdos rankų. 

„Už lietuviškų idėjų proveržį pasaulyje“ apdovanota pirmoji Lietuvos kosmoso technologijų įmonė „NanoAvionics“ ir jos įkūrėjai Vytenis Buzas ir Linas Sargautis taip pat atsisakė dalyvauti apdovanojimų ceremonijoje prezidentūroje. Apie tai, kad atsisako atsiimti apdovanojimą prezidentūroje, paskelbė ir Vilniaus universiteto iGEM komanda.

Tiesa, GLL vadovė Aušra Kukelkaitė teigia, kad nors trečdalis laureatų ir atsisakė priimti apdovanojimą, ceremonija vis tiek įvyks. 

2021 06 23 16:03
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt