penktadienis, liepos 1 d.
Politologai: labai tikėtina, kad šįkart LGBT bendruomenės poroms lygiateisiškumo siekiantis įstatymas bus priimtas
Greta Burlėgaitė
BNS
Seimas

Pirmasis žingsnis Civilinės sąjungos įstatymo projekto įteisinimui Seime jau praeitas. Politologai įsitikinę, kad šįkart LGBT bendruomenės poroms lygiateisiškumo siekiantis įstatymas Seime praeis ne tik pirmąją stadiją, tačiau bus galutinai įteisintas.

„Iš tikrųjų, lyginant su Partnerystės įstatymu, tai dabar yra gerokai daugiau šansų, kad būtent šis Civilinės sąjungos įstatymas bus patvirtintas ir priimtas. Labai svarbu atkreipti dėmesį į Seimo narių, kurie balsavo už įstatymą skaičių – 70 parlamentarų.

Net jei prezidentas vetuotų šį įstatymą – didelė tikimybė, kad veto būtų atmestas. Žinoma, šalies vadovas dar nėra išreiškęs savo nuomonės apie šį siūlomą įstatymą“, – Alfa.lt sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentas dr. Liutauras Gudžinskas.

Dabar matome, kad yra politikų, kuriems žmogaus teisęs, kaip sakant, nėra tuščias reikalas.

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė valdančiųjų parengtam Civilinės sąjungos įstatymo projektui. Už balsavo 70 Seimo narių, prieš buvo 49, o 6 susilaikė.

„Šis įstatymas dar bus svarstomas komitetuose, jo turinys dar gali keistis. Tai gali pritraukti naujų balsų arba dalį Seimo narių paskatinti atsiimti savo palaikymą.

Visgi, kadangi diskusijų šia tema buvo jau labai daug, įstatymo projekto pateikimas vis buvo nukeliamas, manau, dabar valdančioji dauguma jau neblogai tam pasiruošė ir pasistengs padaryti viską, kad tik šis įstatymas būtų priimtas“, – teigė L. Gudžinskas.

Valdančiųjų atstovai tikina, kad Civilinės sąjungos įstatymo projektas yra kompromisinis siūlymas, siekiant reglamentuoti nesusituokusių porų, taip pat ir tos pačios lyties, santykius.

„Dabar matome, kad yra politikų, kuriems žmogaus teisęs, kaip sakant, nėra tuščias reikalas. Balsavimas parodė, kad visgi nemaža dalis politikų sutinka, kad visais visuomenės nariais turi būti pasirūpinta ir, kad neturi būti diskriminacijos“, – džiaugėsi politologas.

Man atrodo, kad šiam įstatymui pagrindinis iššūkis bus suderinamumas su jau galiojančiais įstatymais.

Seimas pritarė ir Civilinio kodekso pataisoms dėl artimo ryšio įteisinimo, kurias pateikė grupė prieš partnerystę pasisakančių parlamentarų. Už jį balsavo 70 Seimo narių, prieš buvo 23 ir susilaikė 30 parlamentarų. Pasak L. Gudžinsko, šio įstatymo projekto iniciatoriai „neatliko namų darbų“.

„Artimo ryšio įteisinimo iniciatoriai posėdžio metu sakė, kad šie du įstatymai vienas kitam esą neprieštarauja. Na, ši iniciatyva yra labai šviežia, ji taip buvo ištraukta, kaip zuikis iš skrybėlės.

Kaip suprantu šiam įstatymui ir Teisės departamentas turi nemažai pastabų. Man atrodo, kad šiam įstatymui pagrindinis iššūkis bus suderinamumas su jau galiojančiais įstatymais“, – sakė VU TSPMI politologas.

Anksčiau partnerystės šalininkai galima sakyti „ėjo su tanku“, žinoma, jie neblogai gavo atgal ir dabar jau parengė kompromisinį variantą.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas Bernaras Ivanovas antrina prieš tai išsakytai nuomonei ir tikina, kad yra itin dauš šansų, jog Civilinės sąjungos įstatymas bus priimtas.

„Manau, šį kartą šis įstatymo projektas jau praeis Seime, jau bus patvirtintas. Anksčiau partnerystės šalininkai galima sakyti „ėjo su tanku“, žinoma, jie neblogai gavo atgal ir dabar jau parengė kompromisinį variantą.

Mano nuomone, dabartinis variantas yra tobulesnis ir labiau atitinka krikščioniškos visuomenės požiūrį. Mūsų politikai po truputį mokosi politinės kultūros“, – Alfa.lt teigė B. Ivanovas.

Civilinę sąjungą sudarę asmenys negalėtų gauti vienas kito pavardės

Naujasis Civilinės sąjungos įstatymo projektas turi nemažai skirtumų lyginant su anksčiau teiktu Partnerystės įstatymu. Šįkart projekte numatoma, jog sąjunga pora registruotų pas notarą. Prieš metus atmestame Partnerystės įstatymo projekte santykius siūlyta įteisinti civilinėje metrikacijoje.

Be to, pagal naująjį siūlymą, civilinę sąjungą sudarę asmenys negalėtų gauti vienas kito pavardės. Pagal pirminį – Partnerystės įstatymo – projektą, partneriai galėjo keisti pavardę.

Civilinės sąjungos ir artimo ryšio įteisinimo

projektai toliau kartu bus svarstomi Seimo komitetuose, o į plenarinių posėdžių salę svarstymui jie abu turėtų grįžti birželio 21 dieną.

2022 05 27 09:13
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt