antradienis, lapkričio 30 d.
Politologai: prezidento mesti kaltinimai Vyriausybei jam garbės nedaro
Greta Burlėgaitė, Goda Košinskytė
Fotobankas
Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda

Prieš metant tokius rimtus kaltinimus Vyriausybei turėjo būti atliktas išsamus tyrimas, tikina politologai vertindami Gitano Nausėdos pareiškimą dėl esą sąmoningai sulėtintų skiepijimo tempų. Pasak politikos ekspertų, tikinimus, kad Vyriausybė aukojo žmonių gyvybes dėl politinių tikslų, galima vertinti kaip sąmokslo teorijų kūrimą.

„Prezidentas pareiškė tai, kas iš esmės reikalautų rimtų tyrimų, nes, jei paaiškėtų, kad tai yra tiesa, aš faktiškai kalbėčiau apie apkaltas ir privalomumą šiai Vyriausybei atsistatydinti.

Mes turime suprasti, kokio lygio tai yra kaltinimai, tai yra ne šiaip „man nepatinka Dulkys“, tai yra kaltinimai, kad Vyriausybė dėl vienintelio tikslo, kad jis nepasiektų savo anonsuoto 70 proc. vakcinacijos lygio, specialiai sabotavo procesą, tai yra visiškai nejuokinga“, – G. Nausėdos vakarykštį pasisakymą Europos Vadovų Taryboje (EVT) komentavo Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė.

MRU politologė sakė turinti daug neatsakytų klausimų. Jai neaišku, kodėl prezidentas prabilo tik dabar, kokiu tikslu tai buvo pasakyta ir ką prezidentas veikė vasaros pradžioje.

„Priminsiu, jog prezidentas tuo metu buvo pats populiariausias politikas. Vadinasi, iš politikų jis galėjo daryti pačią didžiausią įtaką vakcinacijos procesui. Aš priminsiu, ką darė prezidentas: sveikino maršiečius, flirtavo su tais, kurie rinkosi prie prezidentūros ir sakė: „Kokie jūs puikūs dėl aktyvumo“. Mes puikiai žinome, kad tos pačios grupės yra ne tik prieš Partnerystės įstatymą, bet ir prieš skiepus.“

Prezidento pasakymas apie specialiai sulėtintą vakcinacijos procesą nėra kritika, tai yra rimti kaltinimai – politinis kriminalas.

R. Urbonaitė Alfa.lt tikino neįsivaizduojanti, kaip po tokio pareiškimo atrodys tolimesnis G. Nausėdos ir Vyriausybės darbas. „Prezidentas jokio klausimo neišsprendžia su šituo pareiškimu, jis kaip tik sukuria dar didesnį konfliktą. Aš neįsivaizduoju, kaip po šito gali atrodyti prezidento ir I. Šimonytės susitikimai. Drįstu prognozuoti, kad jų faktiškai nebebus, stipriai abejoju, kad Vyriausybės ir prezidento santykiai grįš į normalią būklę. Tai dar didesnis konfliktas, visuomenėje įkalta dar daugiau pleištų, nes panašu, kad tai yra atviras karas.“

Sakyčiau, tokia beprecedentė situacija, juk mesti labai rimti kaltinimai.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas, politologas Bernaras Ivanovas antrina prieš tai išsakytai nuomonei ir tikina, kad Vyriausybei šalies vadovas metė itin rimtus kaltinius.

„Sakyčiau, tokia beprecedentė situacija, juk mesti labai rimti kaltinimai. Žinoma, mes suprantame, kad jis vertina pagal save, juk kiekvienas pagal save vertina, kaip tokioje situacijoje pasielgtų. Manau, kad ir kokia ta mūsų Vyriausybė yra, bet sakyti, kad sąmoningai aukojo žmones, jų gyvybes dėl kažkokio politikavimo, tai čia jau stogą nuneša tokie pareiškimai. Tai jau yra už gėrio ir blogio ribų“, Alfa.lt sakė politologas.

B. Ivanovas tikino, kad prezidentas tokiu būdu galimai stengiasi įgauti daugiau visuomenės palankumo, bei pabrėžė, jog tokie pareiškimai sukels dar daugiau įtampos tarp šių institucijų.

„Manau, kad jis pasakė nepagalvojęs iki galo. Juk būna, kad mūsų politikai transliuoja savo sąmonės srautą nesusimąstydami apie jo platesnį turinį.

Tam, kad jis laimėtų antrą kadenciją, turbūt reiktų tiesiog savo pirmos kadencijos metu elgtis padoriai. Deja, jam tai kažkaip vis nepavyksta. Žinoma, čia kalbama apie politinių taškų rinkimą, bet jie tokie užribiniai. Manau, ta konfrontacija su Vyriausybe dabar pasiekė naują lygmenį ir tikrai gerai, kad premjerė nekomentavo, nes ši situacija yra tiesiog tragiška“, nuogąstavo VDU docentas.

Klaipėdos universiteto (KU) politologas Saulius Šiliauskas teigė taip pat nesuprantantis prezidento G. Nausėdos pasisakymo, galvoja, kad jis buvo ne laiku, reikalaujantis pagrįstumo: „Tai atrodo, lyg prezidento bandymas įnešti kažkokių sąmokslo teorijų, kad kažkas norėjo jam sąmoningai pakenkti, tokius pasakymus būtina išplėtoti ir pagrįsti.“

„Išeina taip, kad politikai ne vieningai kovoja prieš virusą, o prezidentas vis dar kovoja su konservatoriais dėl vietos EVT, kovoja su A. Dulkiu dėl skiepijimosi, be to, kad šiaip šiuo metu turime ne vieną krizę, tai čia dar tarpusavyje pykstasi“, – pridūrė S. Šiliauskas.

Būtų sudėtinga įsivaizduoti, kaip Vyriausybė sąmoningai galėtų lėtinti skiepijimo tempą tik tam, kad kažkaip paprieštarautų prezidentui.

Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docento dr. Liutauro Gudžinsko, šalies vadovo mesti kaltinimai Vyriausybei tėra įtampos išraiška.

„Aš tai vertinu kaip tam tikrą įtampos išraišką. Be abejo, toks konspirologinis pasakymas tikrai nepagerina santykių tarp prezidento ir Vyriausybės. Taip pat tas pasakymas visiškai nėra pagrįstas ir labai būtų sudėtinga įsivaizduoti, kaip Vyriausybė sąmoningai galėtų lėtinti skiepijimo tempą tik tam, kad kažkaip paprieštarautų prezidentui.

Tai reikia vertinti kaip tam tikrą tos įtampos blyksnį, ir tiek. Jų santykiai ir taip jau yra prasti, tad tai tikrai jų nepagerins, bet rinkčiausi tikėtis, kad abi pusės suvokia situacijos sudėtingumą. Tokia priešprieša nepadeda tos situacijos palengvinti“, – Alfa.lt teigė L. Gudžinskas.

Dėl vakcinavimo tenka prisiminti, kad mes praktiškai pražiopsojome, pramiegojome pirmą vasaros pusę, kai, nežinau dėl kokių sumetimų, buvo dirbtinai sulėtintas skiepijimosi tempas.

Primename, kad prezidentas G. Nausėda ketvirtadienį dar kartą sukritikavo Vyriausybę dėl per lėto skiepijimo tempo. Šalies vadovas svarstė, ar vasarą sulėtėjusios skiepijimo apimtys Lietuvoje negalėjo būti tikslingai inicijuotos. Esą taip galėjo būti pasielgta tam, kad prezidento keltas tikslas paskiepyti 70 proc. šalies gyventojų iki vasaros vidurio nebūtų pasiektas.

„Dėl vakcinavimo tenka prisiminti, kad mes praktiškai pražiopsojome, pramiegojome pirmą vasaros pusę, kai, nežinau dėl kokių sumetimų, buvo dirbtinai sulėtintas skiepijimosi tempas. Galbūt dėl to, kad nebūtų pasiektas prezidento tikslas 70 proc. iki liepos vidurio. O po to, kai jau buvo pamatyta, kad susikaupė didelės vakcinų atsargos ir kad gali būti kritika iš visuomenės pusės, tada staiga imtasi verstis per galvą“, – Briuselyje žurnalistams sakė prezidentas.

2021 10 22 17:15
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt