sekmadienis, gruodžio 5 d.
Politologai siūlymus mažinti alkoholio vartojimo amžių vadina valdančiųjų bandymu tesėti pažadus, medikai – populizmu
Greta Burlėgaitė
Rugilė Andrejevskytė
Fotobankas
Degtinė

Vyriausybei pritarus Seimo siūlymams leisti įsigyti alkoholį nuo 18 metų, politologai mano, kad tai yra liberalių partijų bandymas ištesėti savo pažadus rinkėjams, nusiskinti bent vieną reikalingą pergalę, tačiau tokie sprendimai turėtų būti vertinami sveikatos specialistų. Medikai šio sprendimo nekomentuoja arba vadina populizmu.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologė Ieva Petronytė-Urbonavičienė Alfa.lt komentavo, kad „iš vienos pusės dabar yra tų rinkimų pažadų tesėjimo procesas. Iš kitos pusės, valdantiesiems būtent šiuo momentu labai svarbu bent šioks toks pasiekimas, tokia pozityvesnė žinutė, ypač liberalioms partijoms, pavyzdžiui, Laisvės partijai“.

Šiuo atveju tai būtų galima traktuoti kaip siekį pakeisti tuos įstatymus, kurie buvo priimti valstiečių kadencijos metu.

VU TSPMI docentas Liutauras Gudžinskas atkreipė dėmesį: „Čia labai įprasta liberalų nuostata – kaip įmanoma labiau švelninti alkoholio politikos reguliavimą. Šiuo atveju tai būtų galima traktuoti kaip siekį pakeisti tuos įstatymus, kurie buvo priimti valstiečių kadencijos metu.“

Abu politologai sutinka, kad tarp valdančiųjų ir opozicijos yra aiškus susiskaldymas, tačiau dažnas įstatymų keitimas nėra tinkama priemonė siekiant tvarių valstybės tikslų. „Nuoseklumą tikrai būtų galima padidinti, jei tie įstatymai būtų siūlomi ne tokiu principu „sumaniau ir pasiūliau“, o įvertinus siūlomų įstatymų poveikį įvairiais parametrais. Aš drįstu manyti, kad šiuo atveju tokių studijų vargu ar buvo ir į ekspertų balsą, matyt, nebuvo atsižvelgta“, – teigia L. Gudžinskas.

Kas norėjo išgerti – prisitaikė bet kokiu atveju, tai man atrodo, kad tas alkoholio vartojimas nesumažėjo.

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas Alfa.lt pabrėžė, kad tiek anksčiau, tiek dabar jų organizacija nepasisakė diskusijose apie alkoholio ribojimus: „Šis klausimas nėra aktualus.“ Jis pridūrė: „Kas norėjo išgerti – prisitaikė bet kokiu atveju, tai man atrodo, kad tas alkoholio vartojimas nesumažėjo.“

Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė pabrėžė, kad leidimas vartoti alkoholį nuo 18 metų yra „populistinis žingsnis“. „Teko girdėti ne iš vieno žmogaus, kad jų alkoholio vartojimo įpročiai pasikeitė“, – sakė A. Gerliakienė ir pateikė pavyzdį, kad žmonėms būnant kartu arba atsipalaiduojant po darbo nebūtinai reikalingas alkoholis.

Anot jos, jaunimui neturi būti sudaromos sąlygos pirkti alkoholį nuo 18 metų, tačiau alkoholio vartojimas ne visada priklauso nuo politinių sprendimų, bet ir nuo kitų socioekonominių arba psichologinių veiksnių.

Alfa.lt primena, kad Vyriausybė trečiadienį pritarė Seimo valdančiųjų iniciatyvai, kad nuo 18 metų būtų leidžiama vartoti alkoholį, ilginti pardavimo laiką sekmadieniais iki 20 val., laisviau naudoti gėrimų reklamą.

2021 11 05 14:10
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt