pirmadienis, gegužės 10 d.
Politologai: valdžia per ilgai „užsižaidė“ su karantinu – tai gali privesti ir iki priešlaikinių rinkimų
Alfa.lt

Politologų teigimu, jau penktą mėnesį besitęsiantis karantinas rodo Vyriausybės pasimetimą bei aiškaus plano neturėjimą, o smulkiųjų verslininkų „palikimas likimo valiai“ tik didina visuomenės pasipiktinimą. Anot politikos ekspertų, didelį žmonių nusivylimą kelia kai kurių valdžios narių išsakomi „išlaisvinimo“ lūkesčiai, kurie vėliau būna paneigiami, esą tai gali privesti ir iki priešlaikinių rinkimų.

„Kai kurie karantino elementai stringa, jie yra kvestionuojami, pavyzdžiui, buvę judėjimo tarp savivaldybių ribojimai visuomenei kėlė daug klausimų, neaišku, kiek tai buvo veiksminga. Taip pat verslų apribojimas – panašu, kad smulkusis verslas yra labiausiai kenčiantis, o stambusis tą karantino spaudimą patiria mažiausiai.

Trūksta jautrumo iš valdžios būtent smulkesniems verslams, nes dabar jie yra palikti likimo valiai. Jei visuomenė matytų, kad visi yra lygūs ir karantino sąlygos visus paliečia vienodai, tuomet ir tos kantrybės periodas būtų ilgesnis, o dabar yra lygūs ir yra lygesni“, – Alfa.lt teigė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Algis Krupavičius.

Prezidento ir opozicijos aljansas valdančiajai koalicijai gali būti ir sprogstamas

Anot politologo, karantino pradžioje šis būdas kaip pandemijos valdymo priemonė iš visuomenės pusės buvo remiamas – dabar žmonių pozicija keičiasi ir atsiranda daug nepasitenkinimo požymių. Eksperto manymu, nesuderinta Vyriausybės atstovų komunikacija taip pat yra didelė problema.

„Tokia ilga karantino trukmė kelia psichoemocinę įtampą visuomenėje. Šiandien to nepasitenkinimo yra gerokai daugiau, nei buvo pirmo karantino metu arba antro pradžioje.

Didelę problemą kelia ir Vyriausybės komunikacija, ypač kai jos nariai iš pradžių sukelia išlaisvinimo lūkesčius, o vėliau tie lūkesčiai yra nepatenkinami. Jau kelis kartus ant banano žievės slydo Aušrinė Armonaitė, kai pasakė, kad greitu metu bus atlaisvinti tam tikri verslo sektoriai, o vėliau Ingrida Šimonytė tuos „atlaisvinimus“ paneigė“, – sakė VDU politologas.

A. Krupavičius pabrėžia, jog Vyriausybė vis dar neturi aiškaus pandemijos valdymo plano.

„Esant tokioje situacijoje, kurioje Lietuva yra dabar, reikėtų kelrodžio, kuris nubrėžtų pagrindinius etapus, kaip bus išeinama iš karantino, – to nėra. Nors dabar Seime ta dauguma yra trapi, ji vis dar egzistuoja. Žinoma, jei ir toliau Seimo dauguma vykdys beatodairišką konfrontacijos politiką santykiuose su prezidentu, manau, į opozicijos pusę neabejotinai stos prezidentas. Na, o prezidento ir opozicijos aljansas valdančiajai koalicijai gali būti ir sprogstamas. Tačiau šiuo metu jokiais priešlaikiniais rinkimais negresia“, – teigė politologas.

Tie politiniai traukuliai gali sužlugdyti Vyriausybę

VDU docentas, politologas Bernaras Ivanovas antrina prieš tai išsakytai nuomonei ir tikina, kad atlaisvinti ribojimai didiesiems prekybos centrams yra neteisingi smulkiųjų verslininkų atžvilgiu.

„Nėra jokio plano, juk matyti, kad Vyriausybė yra pasimetusi, vieną dieną vienus dalykus sako, kitą dieną jau kitaip kalba. Tas nenuoseklumas, pasimetimas ir nežinojimas kelia pasipiktinimą. Kaip matome, nuo karantino labiausiai kenčia ne prekybos centrai, o smulkieji verslininkai, manau, į juos ir yra ranka numota, į juos požiūris labai paprastas, kaip į kokią žolę: „nudžius ir nauja užaugs“. (...) Manau, dar yra finansiniai interesai iš įvairių grupių, kurios prekiauja ir kurios visai nenori, kad maži verslai būtų atidaryti“, – tikino B. Ivanovas.

Politologas atkreipė dėmesį ir į premjerės komunikaciją, kurioje esą kartais pasitaiko itin didelių klaidų.

„Kaip pati I. Šimonytė buvo pasakiusi: „Jei kas nors nepatinka, keliaukit ir balsuokit po ketverių metų ir išsirinkite geresnę valdžią.“ Tai viešųjų ryšių prasme buvo labai prastas pareiškimas, manau, vien tas pasakymas nubraukė nemažai reitingo taškų. (...) Jei tavo reitingai yra žemi, tu prarandi verslus, tavęs nustoja klausyti ta pati biurokratija, tai, žinoma, veda į pačios koalicijos subyrėjimą. Priešlaikiniai rinkimai kaip variantas yra įmanomi, nes nėra pasitikėjimo Vyriausybe ir politinėmis jėgomis, jie padarė viską, kad save diskredituotų. Manau, karantinas ir visi tie politiniai traukuliai gali sužlugdyti Vyriausybę“, – tikino politologas B. Ivanovas.

Vyriausybė kaip organizacija veikia labai sunkiai

Vilniaus politikos analizės instituto patariamosios tarybos prezidentas, VDU politologas Šarūnas Liekis tikino, kad, esant dabartinei situacijai, Vyriausybės žlugimas tikrai nėra atmestinas.

„Visi puikiai mato, kad Vyriausybė užsižaidė su tuo karantinu. Problemos yra sunkiai sprendžiamos, Vyriausybė, kaip organizacija, labai sunkiai veikia, su prioritetais yra blogai, plano nėra, ir tie visi dalykai plika akimi matyti.

Čia dabar jau visaip gali būti, ir pati Vyriausybė gali žlugti, ir net išankstiniai rinkimai gali būti, nes pasaulyje daug krizių, ir jei to netvarkai, nesuvaldai, tai visaip atsitinka“, – Alfa.lt sakė Š. Liekis.

Panašu, kad judėjimo ribojimas didelio pokyčio nepadarė

VDU profesorius Mindaugas Jurkynas vertindamas užsitęsusį karantiną daugiau dėmesio apkreipė ne į karantino trukmę, o į pasirinktas jo priemones. Anot politikos eksperto, tam tikri apribojimai nebuvo plačiai išaiškinti ir galimai nedavė teigiamų rezultatų.

„Natūralu, kad Vyriausybės vykdomas, tęsiamas karantinas yra psichologiškai varginantis. Žmonės gal ir suvokia, jog mažesnis žmonių kontaktų maišymosi rodiklis yra geriau, bet iš kitos pusės yra suprantama, kad kai kurie apribojimai nedavė tam tikrų teigiamų padarinių. 

Taip pat judėjimo ribojimas tarp savivaldybių buvo kontroliavimas tiktai prabėgomis, tai yra prieš didžiąsias šventes ar prieš kai kuriuos savaitgalius. Iš esmės, net ir esant toms priemonėms, mes matome, kad susirgimų skaičius didėja, panašu, kad tas ribojimas didelio pokyčio nepadarė“, – tikino M. Jurkynas.

2021 04 09 09:11
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt