pirmadienis, kovo 1 d.
Politologas: tremtinius įžeidusios A. Maldeikienės sąmonės srautas nevertas reakcijos
Alfa.lt

Europarlamentarės Aušros Maldeikienės pasakymas, kad neva dažnai lėkštas ir mokyklose nenaudingas tremtinių istorijas sukėlė pasipiktinimą ne tik socialiniuose tinkluose. Tremtinių sąjunga rengia oficialų pareiškimą, o politologas Bernaras Ivanovas Alfa.lt sakė, kad politikės „minčių srautas“ net nevertas to, kad į jį kas nors reaguotų.

„Ideologija, didžiosios politinio mąstymo erdvės, neturi jokio ryšio su mokykliniu literatūros kursu. Ir tik klaikiai savo tautos ir jos kelio nekenčiantis žmogus gali manyti, jog priversi vaiką mylėti gimtinę, privertęs jį prabėgom susipažinti su visokiomis — dažnai lėkštomis — kančių prie kokių nors Laptevų istorijomis“, – viename interviu pareiškė europarlamentarė. Vėliau ji savo feisbuko paskyroje plačiau komentavo šiuos žodžius, bet jų neatsisakė.

„Suprantu, jog yra tokių, kurie mano žodžiuose galėjo įžvelgti panieką tremtinių kančioms. Vis dėlto, jeigu žmogus išties moka skaityti (o tai reikšti geba suvokti, ką skaito bei kontekstą), o ne tik raides jungti, tai jis tikrai supranta, kad dažnokai patriotizmo vardu pridengiami nekokybiški kūriniai, kurie būna net spekuliuoja kančia, kad primestų vienintelį teisingą požiūrį. Ir taip jau tikrai skurdinama tautos kultūra ir istorija“, – rašė ji.

Įskaudinti tūkstančiai tremtinių

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas portalui Alfa.lt sakė, kad A. Maldeikienės žodžiai sąjungos nariams buvo labai nemalonūs. „Mūsų sąjungoje yra apie 15 tūkst. narių ir jų visų vardu galiu pasakyti, kad esame, švelniai tariant, įžeisti. Gal tų pasisakymų tikslas ir nebuvo tiesiogiai pažeminti tremtinių skausmus ir netektis, bet jie tikrai skaudžiai mus žeidžia“, – teigė G. Rutkauskas.

Kaip sakė LPKTS vadovas, nebuvęs tremtyje negali iš tiesų suvokti ką patyrė tremtiniai, kurie dvasiškai atsigauti negali net ir šiandien. „Ne pirmą kartą spaudoje matėme tokius pasisakymus, kurie tikrai mūsų nedžiugina. Siūlyčiau jų autoriams paskaityti knygas apie tremtinių išgyvenimus. Gal jose kažkas ir yra ne taip, kaip buvo iš tiesų. Tačiau kiekvienam tremtiniui jo istorija yra brangi ir jis ją savaip supranta bei perteikia. Tremties nepatyrusiam žmogui sunku tai suprasti ir atjausti“, – sakė Alfa.lt pašnekovas.

LPKTS pirmininkas teigė, kad A. Maldeikienės pasisakymo klausimą apsvarstys sąjungos valdyba ir paskelbs oficialią poziciją, kuri pasak G. Rutkausko, „aišku bus ne tokia jau gera“. Tiesa, G. Rutkauskas apgailestavo, kad nors ir pozicija bus viešinama tremtinių spaudoje, neretai jų nuomonė lieka neišgirsta platesnės auditorijos.

Neverta reakcijos

Diskusijoje socialiniuose tinkluose taip pat kartais buvo kreipiamas dėmesys į tai, kad pastarasis skandalas yra panašus į Valdo Rakučio atvejį (dėl pasisakymų Holokausto tema) ir stebėjosi, kad V. Rakutis iššaukė didžiulę reakciją ir buvo aštriai kritikuojamas net ir bendrapartiečių. Tuo metu į A. Maldeikienės žodžius tokios reakcijos nesimato.

Vytauto didžiojo universiteto politologas Bernaras Ivanovas portalui Alfa.lt teigė, kad tuo stebėtis neverta, nes jos neverta pati A. Maldeikienė.

„Tremtinių pasipiktinimas visiškai suprantamas. Mano paties šeima buvo ištremta. Tačiau stebėtis dėl reakcijos neverta. Viskas logiška. V. Rakutis yra žmogus „iš didžiosios raidės“. Jis visada turėjo reputaciją, kurią dabar deja didžia dalimi prarado. Žmogus suklupo ir visus tai šokiravo“, – sakė politologas, pridūręs, kad nieko šito neišeina pasakyti apie A. Maldeikienę, kuri esą visai neturi reputacijos ir todėl į jos pasisakymus reaguoja daug mažiau žmonių.

„Reaguoti į jos žodžius – tai lyg einant pro pakelės griovį ir pamatyti, kad ten kažkas vartosi. Praeidamas metei žvilgsnį ir nuėjai toliau. Panašiai kaip kad normaliam žmogui nėra jokio poreikio komentuoti, ką sako Kremliaus propagandistas Solovjovas, nes jo žodžiai tėra mėšlo gabalas. Taip kad dabartinė reakcija į A. Maldeikienės žodžius yra visiškai adekvati“, – sakė B. Ivanovas.

Anot jo, reakcija nėra audringa, nes europarlamentarė garsėja skandalingais pareiškimais ir daugelis dėl jų nenustemba. „Nieko kito iš jos ir aš nesitikėjau. Kad ji kažką protingo pasakys apie tremtinius ir istorinę atmintį. Kam išvis komentuoti jos „sąmonės srautą“. Na, pratrūko, na, pasipylė tos srutos. Jas tik apeiti reikia. Gal nebent tą vietą vėliavėlėmis pažymėti, kad kiti neįliptų“, – ironizavo politologas.

2021 02 23 16:47
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt