pirmadienis, sausio 18 d.
Prezidentas ragina nedelsiant sugriežtinti karantino ribojimus
Alfa.lt

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina nedelsiant sugriežtinti karantino ribojimus, kad būtų sumažintas koronaviruso plitimas, teigia jo vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.

„Sugriežtinimai nukreipti į asmenų susitikimų mažinimą (...) ribojimai nukreipti į prekybos vietas, ugdymo vietas, darbovietes ir šeimų bendravimą“, – sekmadienį žurnalistams sakė patarėjas.

„Prezidento nuomone, šie siūlymai turi būti įgyvendinti nedelsiant“, – pridūrė jis.

Šalies vadovas sekmadienį situaciją aptarė su Sveikatos ekspertų tarybos nariais. Susitikime nuotoliniu būdu taip pat dalyvavo paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė, kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė ir laikinojo premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas sveikatos klausimais Jonas Kairys.

S. Krėpšta teigė, kad į susitikimą buvo kviestas ir kadenciją baigiantis premjeras Saulius Skvernelis bei sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tačiau jie nedalyvavo.

„Šią ekspertų tarybą normaliai planavome organizuoti ateinantį antradienį, bet dėl situacijos pablogėjimo sušaukėme šiandien, sekmadienį. Penktadienį kvietėme dalyvauti tiek paskirtąją premjerę Ingridą Šimonytę, tiek naująjį sveikatos apsaugos ministrą, tiek laikinąjį premjerą, tiek ir laikinąjį sveikatos apsaugos ministrą“, – žurnalistams sekmadienį sakė S. Krėpšta.

Išsamiau, kodėl S. Skvernelis ir A. Veryga nedalyvavo susitikime, Prezidentūra nekomentavo.

Anot prezidento patarėjo, susitikime buvo svarstytas ir nepaprastosios padėties įvedimo klausimas, tačiau kol kas to siūlyti neketinama.

„Nepaprastoji padėtis reikalinga tam, kad būtų galima įvesti komendanto valandas, kurios apribotų bet kokį judėjimą tam tikromis paros valandomis. Šitas siūlymas buvo diskutuotas, jis konkrečiai nėra siūlomas šiuo metu, bet jeigu situacija blogėtų, niekas neapsaugotas, kad būtų poreikis imtis ir panašių griežtų priemonių“, – teigė S. Krėpšta.

Pasak jo, ketinama maksimaliai apriboti ugdymą, taip pat griežtinti prekybą ne maisto prekių parduotuvėse.

„Dėl ugdymo – siūloma jį maksimaliai apriboti (...) Yra konkretus siūlymas ypač apriboti ne maisto prekių prekybą savaitgaliais, pradedant penktadienio pavakare“, – sakė šalies vadovo patarėjas.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas sako, kad karantino poveikis jaučiamas, tačiau būtinos griežtesnės priemonės, nes atvejų augimas išlieka.

„Jeigu jis būtų neįvestas, matytume kitokius skaičius, mes galime matyti, kad mums trūksta visai nedaug, kad ta situacija pasikeistų“, – žurnalistams sakė M. Stankūnas.

Jo teigimu, viena rekomendacijų – maksimaliai riboti susitikimus.

„Viena rekomendacijų yra maksimaliai apriboti susitikimus tarp namų ūkių, tai reiškia, kad neturėtų būti bendraujama su draugais, kitomis šeimomis“, – teigė medikas.

Jis taip pat rekomenduoja dėvėti apsaugines veido kaukes namuose, jeigu bent vienas iš šeimos narių serga koronavirusu, be kita ko, rekomenduoja ir kas valandą vėdinti patalpas.

Anot M. Stankūno, komendanto valandos įvedimas buvo svarstomas, tačiau tikimasi, kad to pavyks išvengti.

„Mes dar tikimės, kad pavyks išvengti tokio dalyko“, – tvirtino M. Stankūnas.

Išsamios ekspertų tarybos rekomendacijos

Žiniasklaidai atsiųstame pranešime spaudai Sveikatos ekspertų taryba pakartojo savo vertinimą, kad esamos karantino priemonės sulėtina pandemijos eigą, tačiau nėra pakankamai veiksmingos pakeisti jos eigą. Todėl rekomenduoja riboti fizinius susitikimus tarp atskirų namų ūkių (t.y., vienuose namuose gyvenančių žmonių), išskyrus neatidėliotinus atvejus, taip pat riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių, pavyzdžiui, palikti namus tik vykstant į darbą, prekybos vietą, į asmeniui priklausomą nekilnojamojo turto objektą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų paslaugų. 

Šis ribojimas negalioja rekreaciniams pasivaikščiojimams atvirose vietose, kur nėra kitų asmenų ir jame dalyvauja tik vieno namų ūkio nariai.

Rekomenduojama naudoti Koronastop programėlę tiems gyventojams, kurių mobilieji įrenginiai ją palaiko, bei dėvėti medicinines kaukes būnant toje pačioje patalpoje su COVID-19 sergančiu šeimos nariu (kai neįmanoma išvengti buvimo tose pačiose patalpose). 

Taip pat patariama dažniau vėdinti patalpas - šeimoje, kur yra sergantis asmuo, visos patalpos turėtų būti vėdinamos ne rečiau kaip kartą per valandą. Darbo vietoje, jei patalpoje yra daugiau nei vienas asmuo, vėdinama bent kartą per valandą esant natūraliam vėdinimui, o esant dirbtiniam derėtų įjungti maksimalų oro apykaitos režimą su maksimaliu naujo oro paėmimu. 

Prekybos vietoms rekomenduojama didinti dabar nustatytą prekybos plotą vienam pirkėjui uždarose patalpose. Ne maisto prekių parduotuvių, išskyrus vaistines, veterinarijos, optikos ir ortopedijos parduotuves, rekomenduojama nedirbti savaitgaliais ir penktadieniais nuo 17 val. Darbo dienomis parduotuvėse senjorams turėtų būti siūloma apsipirkti skirtingu laiku.

Nuotolinis darbas turėtų būti privalomas visose įstaigose, kur tokios galimybės yra. Be to, kiekviena įstaiga turėtų patvirtinti darbo per karantiną planą, kuriame buvo nurodyta nenuotoliniu būdu dirbančių asmenų sąrašas ir jų darbo organizavimo sąlygos, siekiant, kad patalpoje dirbtų po vieną darbuotoją arba visada būtų dėvimos kaukės, ribojami kontaktai bendrose patalpose. Kontaktai turėtų būti registruojami. 

Taip pat reikėtų užtikrinti, kad nedarbingumo išmokos izoliacijoje esantiems asmenims siektų 100 proc. jų darbo užmokesčio. 

Taryba siūlo įkurti atskirą liniją pranešti apie pažeidimus, susijusius su su COVID-19 situacijos kontrole įstaigose (VDI tinklalapį ir telefono liniją) ir užtikrinti operatyvų reagavimą. 

Darželius rekomenduojama lankyti tik tiems vaikams, kurių tėvai ar globėjai neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu. Pradinio ugdymo mokiniams siūloma stabdyti kontaktinį mokymą paskelbiant atostogas arba pereiti prie nuotolinio ugdymo. Pagrindinis, vidurinis ugdymas ir toliau turėtų būti vykdomas nuotoliniu būdu.

2020 12 06 13:35
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt