šeštadienis, balandžio 10 d.
Prievarta į psichiatrinę ligoninę paguldyta vilnietė kreipėsi į teismą: padarinius jaučia iki šiol
Alfa.lt

Po konflikto su kaimynais policijos sulaikyta, o galiausiai į Respublikinę Vilniaus psichiatrijos ligoninę (RVPL) išvežta ir prievarta gydyta vilnietė kreipėsi į teismą, tikindama, kad buvo laikoma uždaryta ir „gydoma“ vaistais be jokio pagrindo, o ligoninė už tokį žmogaus teisių pažeidimą turėtų sumokėti 10 tūkst. eurų. Prieš Velykas Vilniaus apygardos teismas priėmė sprendimą šioje byloje.

Ligoninėje – per prievartą, nustatyta diagnozė – neteisinga, o antipsichotiniai vaistai paskirti tada, kai to visai nereikėjo. Tokią subjektyvią patirtį RVPL turėjusi sostinės gyventoja kreipėsi į teismą, tikindama, kad ligoninė turėtų atlyginti jai padarytą žalą, kuri kilo dėl esą neteisėtų ir nemokšiškų medikų veiksmų.

Į neįprastą bylą išsirutuliojusi istorija prasidėjo 2019 m. gegužės 20-ąją, kai viename sostinės daugiabutyje kilo konfliktas tarp pareiškėjos ir namo administratoriaus „Mano būstas“ darbuotojų, vėliau į ginčą įsitraukė ir kaimynai. „Mano būstas“ darbuotojai mėgino iš bendro naudojimo patalpos išnešti daiktus, kurių čia neturėjo būti, tačiau moteris jiems visaip trukdė, kol neapsikentę kaimynai paskambino policijai.

Į ginčą buvo iškviesti policijos pareigūnai, kurie vėliau nurodė, kad atvykus moteris elgėsi agresyviai, priešinosi jiems, todėl galiausiai jai buvo uždėti antrankiai, vilnietė išvežta į komisariatą. Tačiau čia moteris ilgai neužsibuvo – pareigūnai, įtarę, kad suimtoji yra sutrikusios psichikos, išgabeno ją į Naujojoje Vilnioje esančią psichiatrijos ligoninę. Atvykus vilnietei buvo konstatuotas kliedesinis sutrikimas, moteris priverstinai buvo gydoma tris paras – tiek, nesant teismo leidimo, priverstinai žmogų gydyti leidžia įstatymai. RVPL kreipėsi į teismą, prašydama leisti ir toliau moterį priverstinai gydyti, tačiau teismas atmetė ligoninės prašymą.

Pati vilnietė teismui nurodė, kad iki minėto įvykio buvo visiškai psiciškai sveika, o RVPL gydytojas, nustatęs jai psichikos sutrikimą, pareiškė, kad taip apsaugos ją nuo gręsiančios baudžiamosios atsakomybės už nepaklusimą pareigūnams.

Kaip paaiškėjo, vėliau buvo nutraukta ir moteriai iškelta administracinio nusižengimo byla už smulkų chuliganizmą ir nepaklusimą pareigūnams – jokių panašių veiksmų teismas nenustatė.

Po palankių teismų sprendimų vilnietė kreipėsi į Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją, teigdama, kad ligoninėje su ja buvo elgiamasi neteisėtai, tačiau 2020 m. spalio 12 d. komisija atmetė moters prašymą, pareiškusi, kad jokia žala jai nebuvo padaryta, visi RVPL personalo veiksmai buvo teisėti. Tokį komisijos sprendimą vilnietė apskundė teismui, prašydama jį panaikinti ir iš esmės atsakyti į klausimą – ar jai buvo padaryta žala?

Bjauri nuotaka liko ir grįžus namo

Į Vilniaus apygardos teismą besikreipusi moteris tikino, kad RVPL darbuotojų elgesys jos psichinę sveikatą ne pataisė, bet kaip tik pablogino – ji kentėjo ir pergyveno dėl to, kad buvo patalpinta į psichiatrinę ligoninę ir izoliuota nuo visuomenės, buvo veikiama vaistais, negalėjo gintis nuo jai padarytų neteisėtų veiksmų, negalėjo laisvai bendrauti ir dirbti. Anot moters, tik teismo, nagrinėjusio priverstinio gydymo taikymo klausimą, ir ją atstovavusio advokato dėka jai pavyko išvengti tolesnės priverstinės hospitalizacijos.

Neigiami padariniai, teigė vilnietė, išliko ir paleidus ją iš ligoninės – net ir praėjus metams ji jaučia nuolatinį nesaugumo jausmą namuose, ją kamuoja baimė, kad tokia istorija gali bet kada pasikartoti. Anot vilnietės, dėl priverstinio gydymo ji patyrė šoką, kuris ilgainiui išsivystė į nuolatinį stresą, nervingumą ir jautrumą. Ji pati tapo baikšti, o nuolatinė baimė dėl įtampos namuose tik stiprina psichologinį nestabilumą ir emocinius išgyvenimus.

Moteris taip pat teigė, kad dėl šios istorijos buvo pažeminta prieš kaimynus, išniekintas jos orumas ir garbė, ji iki šiol jaučia įtarius aplinkinių kaimynų žvilgsnius, kurie sukelia emocinio nepatogumo jausmą ir diskomfortą.

Ligoninė: viskas pagal įstatymo raidę

Tuo tarpu RVPL teismui nurodė, kad viskas šioje istorijoje vyko laikantis įstatymų.

Anot ligoninės atstovų, jiems atvežta moteris buvo „ūmios psichozės būsenoje su santykio, nuostolio kliedesiais kaimynų atžvilgiu“ ir dėl to buvo „socialiai pavojinga… yra reali grėsmė, kad ji savo veiksmais gali padaryti esminės žalos aplinkinių sveikatai, gyvybei ar turtui.“

Anot RVPL, tai – ne vien medikų prielaidos; tokią versiją pagrindžia ir pareigūnai, pasak kurių, atvykus į iškvietimą kiti laiptinės gyventojai pasisakė bijantys kaimynės, nes moteris kerštaudama atneša prie kaimynų durų gyvūnų išmatas, triukšmauja, gadina duris. Maža to, sulaikytoji kategoriškai atsisakė policijos pareigūnams prisistatyti ir pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, elgėsi agresyviai, šūkavo, rėkavo, stumdėsi, bandė suduoti policijos pareigūnui, nepakluso pareigūnų nurodymams, kol galiausiai buvo sulaikyta.

Ligoninės atstovai paaiškino, kodėl teismas, į kurį kreipėsi dėl priverstinės hospitalizacijos, atmetė jų prašymą – anot jų, prieš teismo posėdį vilnietė kelias paras jau buvo gydoma antipsichotiniais vaistais, todėl jos psichozė buvo aprimusi, pacientė elgėsi ir atrodė normaliai.

Pati vilnietė neneigė, kad galbūt elgėsi neadekvačiai. Tačiau, anot jos, visuomenėje daug neadekvačiai besielgiančių ir bekalbančių asmenų, bet jų niekas neskuba priverstinai hospitalizuoti.

Moteris turėjo priekaištų ir kaimynams – esą tai jie, o ne ji neadekvačiai elgėsi. Kaip turintį psichikos sutrikimų ji įvertino ir ją apžiūrėjusį mediką.

Žalos nėra

Vilnietės ieškinį išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas kovo 31 d. paskelbė, kad atmeta jį kaip nepagrįstą. Anot tokį sprendimą paskelbusios teisėjos Rūtos Petkuvienės, iš byloje esančių duomenų matyti, kad išties buvo pagrindas moterį bent kelias dienas priverstinai gydyti ligoninėje – jai nustatytas psichikos sutrikimas, apie neadekvatų moters elgesį paliudijo tiek pareigūnai, tiek ir jos kaimynai.

Kadangi RVPL personalo veiksmai įvertinti kaip teisėti, teismo sprendimu neigiami išgyvenimai, net jei vilnietė tokių ir patyrė, neturi būti atlyginti. „Teismas jau konstatavo, jog byloje nėra įrodymų, kurie patvirtintų aplinkybę dėl nepagrįstai apribotos ieškovės laisvės ir skirto priverstinio gydymo, todėl nenustačius ieškovės pajausto emocinio sutrikimo priežastinio ryšio su atsakovės darbuotojų veika, kurios neteisėtumo nėra nustatyta, negalima konstatuoti neturtinės žalos padarymo fakto, todėl ieškovės reikalavimas dėl 10 tūkst. eurų neturtinės žalos atmetamas“, – nurodoma teismo sprendime.

Tačiau dėl vieno teismo nurodymo vilnietė gali džiaugtis – įprastai tokiose bylose pralaimėjusiai pusei tenka atlyginti laimėtojo patirtas išlaidas teisininkams, tačiau moteris nuo tokios prievolės buvo atleista.

Šis Vilniaus apygardos teismo sprendimas dar nėra galutinis – per 30 dienų vilnietė gali paruošti skundą ir kreiptis į apeliacinę instanciją.

2021 04 04 10:39
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt