sekmadienis, rugsėjo 20 d.
Prisižaidė su elektriniu paspirtuku: po pasivažinėjimo į duris pasibeldė policija, iškelta baudžiamoji byla
Dominykas Griežė

Kasmet vis populiaresniais tampantys elektriniai paspirtukai, proporcingai vieniems teikiamam džiaugsmui, kitiems kelia galvos skausmą – naujųjų transporto priemonių reikia saugotis, o galiausiai prie jų tenka adaptuoti įstatymus ir teisės aktus.

Teisiškai elektrinis paspirtukas nėra laikomas lygiaverte transporto priemone automobiliams ir motociklams, tačiau ne vienas elektriniais paspirtukais ir dviračiais ryžtasi važiuoti gatvėmis. Suprantama, ir į avarijas pakliūna. Tačiau pagal Baudžiamąjį kodeksą ir kitus teisės aktus tokie „vairuotojai“ tarsi ir nevairuoja transporto priemonės.

Tokių avarijų klausimas išspręstas gan paprastai – avariją padaręs, žmogų sužalojęs ar turtą sugadinęs elektrinio paspirtuko vairuotojas gali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn už netyčinį sveikatos sutrikdymą ar turto sunaikinimą dėl tų pačių priežasčių.

Po susidūrimo neteko sąmonės

Kad su naujovėmis galima prisižaisti iki teisiamųjų suolo, parodė neseniai Šiauliuose išnagrinėta byla. Baudžiamojon atsakomybėn buvo patrauktas Šiauliuose gyvenantis ukrainietis V. P., kuris dėl neatsargaus elgesio su paspirtuku sukėlė avariją.

Pastaroji Šiauliuose įvyko praėjusių metų gruodžio 9 d. Ankstyvą rytą pėsčiųjų ir dviračių taku su nuosavu elektriniu paspirtuku važiavęs V. P. kliudė šalimais ėjusią moterį. Susidūrimo būta nekuklaus – moteriai, be kitų sužalojimų, lūžo nosies kaulai. Tuo tarpu pats vairuotojas buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybės už nesunkų sveikatos sutrikdymą, padarytą dėl neatsargumo.

Avarijos kaltininkas savo kaltę pripažino ir teigė, kad avarija įvyko anksti ryte, tamsiu paros metu. Jis pats tuo metu važiavęs į darbą 13–15 kilometrų greičiu, kai priešais pamatė moterį. Kadangi tamsoje matomumas buvo nekoks, apvažiuoti per žolę nesinorėjo, todėl vyras ėmė stabdyti. Tačiau gruodžio pradžioje kelio danga buvo slidi, todėl V. P. neišlaikė pusiausvyros, krito nuo paspirtuko ir atsitrenkė į moterį.

Anot vairuotojo, jam neatrodė, kad moteris būtų buvusi rimtai nukentėjusi, todėl jis nuvažiavo toliau, nesiaiškinęs incidento aplinkybių.

Tuo tarpu nukentėjusioji teigė, kad tuo keliu, kuriame įvyko avarija, ji kiekvieną dieną eidavo į darbą ir stengdavosi praleisti visus elektrinius paspirtukus, tad ir šįkart stengėsi pasisaugoti, tačiau nespėjus atsisukti buvo stipraus smūgio parblokšta ant žemės ir neteko sąmonės.

Anot moters, atgavus sąmonę elektrinio paspirtuko ir jo vairuotojo nebebuvo, tuo tarpu ji pati buvo sužalota – plėštinė žaizda ant kaktos, sulaužyta nosis.

Atrasti avarijos kaltininką padėjo netikėtumas – moteris teigė, kad kiekvieną rytą prasilenkdavo su tais pačiais paspirtukų vairuotojais. Ėmus tikrinti visus asmenis, kurie nuolatos rytais važinėdavo tuo pačiu keliu, po kelių parų stebėjimo galiausiai paaiškėjo avarijos kaltininkas.

Avarija kainavo brangiai

Sukelta avarija paspirtuko vairuotojui galėjo užtraukti teistumą, taip pat baudą, viešuosius darbus ar laisvės atėmimą iki vienerių metų. Taip pat, kaip įprasta teisminėje praktikoje, grėstų nusikaltimo įrankio, šiuo atveju – elektrinio paspirtuko, konfiskacija.

Tačiau Šiaulių apylinkės teismo teisėja Ilona Jakubėnienė Šiaulių gyventoją nuo baudžiamosios atsakomybės atleido, kai avarijos kaltininkas susitaikė su nukentėjusiąja.

Toks susitaikymas V. P. vis tiek kainavo nepigiai – vyras sumokėjo 3,5 tūkst. eurų, kuriais moteris įvertino patirtą žalą, taip pat atlygino jos išlaidas advokatams, siekusias 500 eurų. 4 tūkst. eurų piniginę patuštinęs šiaulietis dar turės atlyginti daugiau nei 400 eurų siekiančias gydymo išlaidas ir metus laiko turės būti itin atsargus – padarius naują nusikaltimą, laidavimo terminas bus nutrauktas, dėl sukeltos avarijos vėl grės baudžiamoji atsakomybė.

Tuo tarpu elektrinį paspirtuką vyras išsaugojo – pastarasis, nuosprendžiui įsiteisėjus, buvo grąžintas šeimininko žinion.

2020 08 31 10:47
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt