pirmadienis, kovo 1 d.
Privalomas apsauginių kaukių dėvėjimas lauke: ekspertai turi skirtingą nuomonę
Alfa.lt

Kada ir kur dėvimos kaukės padeda apsisaugoti nuo COVID-19? Prof. Sauliaus Čaplinsko nuomone, jos be abejonės efektyvios uždarose patalpose, bet jų dėvėjimu lauke nauda yra abejotina. Gydytojas Julius Kalibatas antrina kolegai, kad kaukės nėra panacėja, tačiau akcentuoja ir kaukių suteikiamą apsaugą, ypač pasirodžius žinioms apie vadinamosios „britiškosios“ koronaviruso atmainos plitimą Lietuvoje.

Kaip savo įraše feisbuke teigė S. Čaplinskas, daugelyje šalių nustatyti reikalavimai, kada kaukė lauke yra būtina, o kada tik rekomenduojama. Atsižvelgiant į tai, kad koronavirusas daugiausiai plinta uždarose ir prastai vėdinamose patalpose, kaukės yra naudingos (jei įeinant į patalpą užsidedama nauja kaukė) būtent uždarose patalpose, bet ir čia smarkiai nusileidžia daug efektyvesniems respiratoriams.

S. Čaplinskas priminė, kad pandemijos pradžioje apie respiratorius kalbėta atsargiai, nes jų trūko net medikams. Tuo metu šiandien situacija yra tokia, kad jų pasiūla viršija paklausą ir jais žmones galima aprūpinti masiškai.

Pasak S. Čaplinsko, remiantis JAV praktika, kaukių pakeitimas respiratoriais leistų atnaujinti tokius masinius susibūrimus, kaip sporto rungtynės.

Kaip Alfa.lt teigė biomedicinos mokslų daktaras Julius Kalibatas, kaukių naudą iš tiesų sunku įvertinti: „įvairūs tyrimai pateikia labai skirtingus kaukių efektyvumo duomenis, svyruojančius nuo 8 iki 60 proc. Žodžiu, matome, kad jų apsauga tikrai nėra labai patikima“.

Tuo metu tokie modernūs respiratoriai, kaip SS3 suteikia iki 95 proc. apsaugą. „Todėl jau anksčiau siūliau, kad tokiais respiratoriais būtų aprūpinti ir maksimaliai apsaugoti rizikos grupėms priklausantys žmonės“, – sakė J. Kalibatas.

Anot Alfa.lt pašnekovo, kaukių taip pat nereikėtų visiškai nuvertinti, nes COVID-19 užsikrėtęs žmogus per valandą gali į aplinką paleisti iki 10 mln. viruso dalelių. Čiaudint dalelės sklinda maždaug 7 – 10 m atstumu. Abiem atvejais efektą sustiprina vėjas.

„Taigi, jei norite kuo labiau apsisaugoti, į kiekvieną gatvėje sutiktą žmogų žiūrėkite, kaip į potencialų infekcijos šaltinį. Prasilenkiant – nekvėpuokite“, – patarė J. Kalibatas.

Kol visuomenė nėra paskiepyta ir neįgijo imuniteto, gydytojo nuomone, reikia naudoti ir kitas apsisaugojimo priemones. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje jau užfiksuota 70 proc. skvarbesnė britiškoji koronaviruso atmaina, kaukės apsaugos dar mažiau, tačiau ir tokia apsauga geriau, nei jokios. Taip pat svarbus atstumo faktorius ir jei esate vienas, galbūt galite tuo momentu ir nedėvėti kaukės.

„Jei esate gamtoje, ar gatvėje ir 20 m atstumu tikrai nėra nei vieno žmogaus – galite nusiimti kaukę. Suprantu, kad kai kuriems žmonėms nuolatinis jos dėvėjimas gali kelti ir psichologinių sunkumų“, – sakė Alfa.lt pašnekovas.

Kita vertus, kaip jau minėta, respiratoriai yra nepalyginamai efektyvesni ir J. Kalibato nuomone, jais pakeitus kaukes iš tiesų būtų galima svarstyti ir apie gausesnių susibūrimų leidimą.

2021 02 03 09:04
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt