ketvirtadienis, gegužės 6 d.
Rekordinė Lietuvos vieta pasauliniame lyčių lygybės reitinge maskuoja senas problemas
Alfa.lt

Pasaulio ekonomikos forumo lyčių atotrūkio tyrime šiais metais Lietuva šoko net į aštuntą vietą  pasaulyje. Atrodo, tarsi kažkas pamojo burtų lazdele ir visos lyčių lygybės problemos išnyko.

Kodėl taip atsitiko? Ar gali būti, kad lyčių lygybę matuojantys indeksai neatskleidžia realaus vaizdo? 

Moterys rado kelią į valdžią  

Pagal kovo mėnesį paskelbto Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) lyčių atotrūkio tyrimo rezultatus, Lietuva per pastaruosius metus buvo viena iš labiausiai pažangą padariusių šalių ir iš 33 vietos pakilo į aštuntąją. Pagal šį indeksą Lietuva aštuntoje vietoje puikuojasi su 80,4 proc. balų, kur 0 proc. yra visiška lyčių nelygybė, o 100 proc. – visiška lygybė.

Vis dėlto pastebima, kad tokiam Lietuvos šuoliui didžiausią ir lemiamą įtaką padarė padidėjęs išrinktų parlamentarių skaičius 2020 m. Seimo rinkimuose bei skirtos vietos ministrų kabinete.

„Jei manysime, kad esminis rodiklis yra moterų pačiose aukščiausiose pareigybėse skaičius, galima kalbėti apie progresą. Ir šis pokytis svarbus. Jei manysime, kad reikia galvoti ir apie savivaldą, ir apie partinę politiką, pokyčių norėtųsi reikšmingesnių“,– PEF indekso rezultatus komentuoja Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorė Dovilė Jakniūnaitė.

Geriausiųjų penketuke – visos Šiaurės Europos šalys, o pirmąją vietą jau 12 kartą užima Islandija, surinkusi 89,2 proc. 

Tačiau Lietuvoje džiaugiantis aukštu reitingu, kitose pasaulio šalyse situacija ėmė smarkiai blogėti. Anot tyrėjų, tam įtakos turėjo COVID-19 pandemija. PEF lyčių atotrūkio atsakaitoje yra minima, kad pandemijos metu 5 proc. moterų neteko savo darbo palyginti su 3,9 proc. vyrų. Taip pat, socialinio tinklo „LinkedIn“ duomenimis, sumažėjo moterų įdarbinimas į vadovaujančias pozicijas. 

Taigi, žvelgiant į pasaulio ir Lietuvos tendencijas, Lietuva sparčiai vejasi Šiaurės Europos šalis,  mažindama skirtį tarp moterų ir vyrų, tačiau skaičiai lieka skaičiais ir ne visada atspindi realybę, kurioje gyvename. Yra sričių, kurių tiesiog neįmanoma išmatuoti tokiais ar panašiais indeksais, mano D. Jakniūnaitė. „Darbų pasidalijimas buityje Lietuvoje ypač netolygus, lyčių stereotipų ribojanti galia, požiūris į smurtą lyties pagrindu, neapykantos apraiškos, ypač internete, yra smarkiai netolygiai pasiskirsčiusios (moterų nenaudai)“,– sako ji.

Ne visuose reitinguose blizgame

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovas Donatas Paulauskas pabrėžia, kad Lietuvai kur kas artimesnis yra Europos lyčių lygybės indeksas, kuris stebi daugiau išsamesnių rodiklių ir sričių, taip atskleisdamas gilesnes regione vyraujančias problemas.

Nors pasaulyje Lietuva dabar puikuojasi aštuntoje vietoje, EIGE Europos lyčių lygybės instituto tyrimo duomenys signalizuoja visai kitokią situaciją šalyje. 2020 m. duomenimis, Lietuvos rodiklis yra 56,3 balo, kur 1 yra visiška nelygybė ir 100 visiška lygybė, taip užimdama tik 22 vietą iš 28. Be to, Lietuva yra kur kas žemiau Europos vidurkio, kurios rodiklis yra 67,9 balo. „EIGE Lyčių lygybės indeksas kiek giliau vertina moterų politinį dalyvavimą (įtraukia ir savivaldą, ir meres skaičiuoja), tad ten pasikeitimai atrodo kitokie“,– paaiškina D. Jakniūnaitė.

Nepaisant gerėjančių rodiklių, Lietuvai vis dar liko nueiti ilgą kelią lyčių lygybės link. 

„Lyčių lygybė Lietuvoje ir visame pasaulyje egzistuoja tik įstatymu. Realybėje, toli gražu. Nemažai žmonių mano, kad feminizmas jau praeitis ir šių dienų būviui jis nereikalingas. Mano giliu įsitikinimu, feminizmo mums vis dar stipriai reikia“,– portalui „Žmogaus teisių balsas“ pasakojo tinklaraščio apie lygybę FEMA įkūrėja Marija Serbintaitė. 

Feministinis diskursas Lietuvoje neturėtų išnykti dar artimiausius dešimt, o gal net dvidešimt metų, lygiai taip pat kaip jis nėra išnykęs Islandijoje, Švedijoje ar kitose PEF indekse už Lietuvą aukščiau esančiose šalyse.

2021 04 16 17:03
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt