šeštadienis, rugpjūčio 13 d.
Savarankiškai dirbančiųjų ir autorių laukia permainos: mokėtų didesnius mokesčius, bet gautų didesnes socialines garantijas
Arvydas Jockus
Pixabay
Savarankiškai dirbantieji turėtų netekti tam tikrų lengvatų, tačiau gautų didesnes socialines garantijas.

Savarankiškai dirbantys žmonės Lietuvoje turėtų gauti tokias pat socialines garantijas kaip ir dirbantys pagal darbo sutartį.

Tačiau tam, kad šių asmenų pensijos, motinystės, ligos ir kitos socialinio draudimo išmokos susilygintų su darbo santykius turinčiais asmenimis, jie turėtų mokėti didesnes draudimo įmokas: ne nuo mažesnės dalies kaip dabar, o nuo visų gaunamų pajamų. Savarankiškai dirbantieji taip pat būtų draudžiami ir nedarbo draudimu.

Tokius siūlymus Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) šią savaitę pateikė Finansų ministerijos sudarytai Mokesčių lengvatų peržiūros tarpinstitucinei darbo grupei, kuri išvadas turėtų pateikti spalio mėn.

Ministerija siūlo peržiūrėti savarankiškai dirbančių žmonių apmokestinimą, įskaitant įvairias jiems taikomas išimtis bei lengvatas.

Didesnės garantijos – ir autoriams

Permainos paliestų ir autorius, kurie gauna pajamas pagal autorinę sutartį ne iš darbdavio.

„Asmenys, kurie dirba tik pagal autorines sutartis ir neturi darbo santykių, socialinio draudimo sistemoje laikomi savarankiškai dirbančiais asmenimis. Todėl galimai numatomi pokyčiai paliestų ir šią grupę asmenų“, – rašoma naujienų portalui Alfa.lt atsiųstame SADM komentare.

Ministerijos teigimu, kaip ir kitiems savarankiškai dirbantiems asmenims, taip ir tik pagal autorines sutartis dirbantiems asmenims būtų suvienodintos tiek apmokestinamoji bazė (iki 100 proc. autorinio atlygio), tiek maksimalios sumos, nuo kurių per metus skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos (60 VDU), tiek draudimo rūšių praplėtimas (įtraukiant nedarbo socialinį draudimą).

Savarankiškai dirbantiems asmenims būtų skaičiuojamos pensijų, ligos ir motinystės bei nedarbo socialinio draudimo įmokos ir atitinkamai būtų mokamos šių draudimo rūšių išmokos.

„Atsižvelgiant į darbo pobūdį savarankiškai dirbantiems asmenims nebūtų taikomas privalomas nelaimingų atsitikimų darbe socialinis draudimas. Nelaimingų atsitikimų ir gyvybės draudimo produktus, kurie tiesiogiai siejami su asmens sveikata, Lietuvoje administruoja privačios draudimo bendrovės“, – teigia ministerija.

SADM duomenimis, 2020 m. Lietuvoje tik pagal autorines sutartis dirbančių asmenų skaičius buvo 8071.

Šiuo metu autorius, nedirbantis pagal darbo sutartį ir nesantis valstybės tarnautojas pas tą patį darbdavį, iš kurio gauna pajamas pagal autorines sutartis, visas valstybinio socialinio draudimo įmokas, įskaitant pensijų, ligos, motinystės, sveikatos draudimo, moka nuo 50 proc. pagal autorinę sutartį priskaičiuoto atlygio. Atitinkamai toks pas darbdavį pagal darbo sutartį nedirbantis autorius gauna perpus mažesnę pensiją ir kitas socialinio draudimo išmokas.

Tik autorinį atlyginimą gaunantis asmuo nėra draudžiamas nedarbo išmoka ir draudimu nuo nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų.

Tuo metu autorius, dirbantis pas tą patį darbdavį (pagal darbo sutartį ar yra valstybės tarnautojas), iš kurio gauna pajamas pagal autorines sutartis, socialinio draudimo įmokas moka nuo 100 proc. visų pagal autorinę sutartį gautų pajamų. Toks autorius draudžiamas draudimu nuo nedarbo ir nelaimingų atsitikimų darbe.

„Labai sena ir žinoma problema“

„Siūlome mokesčių darbo grupei peržiūrėti savarankiškai dirbantiems asmenims taikomas išimtis ir lengvatas bei įvertinti jų pagrįstumą. Tai tikrai yra labai sena ir visiems žinoma problema (...), nes šios lengvatos ne tik daro neigiamą įtaką „Sodros“ biudžeto tvarumui, bet taip pat stipriai mažina socialinio draudimo aprėptį tarp savarankiškai dirbančių asmenų“, – šią savaitę surengtame Mokesčių lengvatų peržiūros tarpinstitucinės darbo grupės susitikime sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Darbo grupei siūloma apsvarstyti kelias alternatyvas – savarankiškai dirbančius asmenis įtraukti į nedarbo socialinį draudimą, nustatyti „Sodros“ įmokų grindis trumpalaikėms išmokoms, nedarbo, ligos ir motinystės socialiniam draudimui, taip pat suvienodinti savarankiškai dirbantiems asmenims taikomas socialinio draudimo įmokų lubų ribas ir įmokų bazes.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas darbo grupės susitikime teigė, kad savarankiškai dirbantieji turėtų netekti tam tikrų lengvatų, tačiau gautų didesnes socialines garantijas. Kartu visa mokestinė sistema taptų teisingesnė ir progresyvesnė.

Ministerija siūlo keisti sistemą, kai savarankiškai dirbantieji sumoka daug mažiau mokesčių nei dirbantieji pagal darbo sutartį. Pasak A. Bitino, dabar savarankiškai dirbantieji asmenys sumoka mažiau įmokų, nei gauna išmokų, nes didžioji jų dalis moka įmokas nuo pajamų, mažesnių nei minimali mėnesinė alga.

SADM siūlo suvienodinti socialinio draudimo įmokų lubas dirbantiems savarankiškai ir tiems, kurie dirba pas darbdavį. Šiuo metu savarankiškai dirbančiųjų įmokos negali būti skaičiuojamos nuo didesnės sumos nei 58 tūkst. eurų (43 VDU). Dirbančiųjų pagal darbo sutartis lubos yra 81 tūkst. eurų (60 VDU). Be to, savarankiškai dirbantiesiems pajamos iš skirtingų veiklų nesumuojamos, o dirbantiems pagal darbo sutartį sumuojamos.

SADM taip pat siūlo suvienodinti socialinio draudimo bazę. Mat dabar dirbantys pagal darbo sutartį socialinio draudimo įmokas moka nuo 100 proc. apmokestinamųjų pajamų, o dirbantys savarankiškai – nuo mažesnės bazės. Dirbantys pagal individualios veiklos pažymą ir ūkininkai – nuo 90 proc., mažosios bendrijos nariai, individualių įmonių savininkai, autoriai ir kiti – nuo 50 proc. apmokestinamųjų pajamų.

Valstybė dėl šių išimčių per metus praranda apie 20 mln. eurų. SADM siūlo, kad tiek savarankiškai dirbantieji, tiek dirbantys pas darbdavį socialinio draudimo įmokas mokėtų nuo 100 proc. pajamų.

Taip pat savarankiškai dirbantieji būtų įtraukti į nedarbo socialinį draudimą ir turėtų atitinkamai mokėti šio draudimo įmokas.

Tik pirminiai skaičiavimai ir pasiūlymai

SADM atkreipia dėmesį, kad kol kas parengtų konkrečių pasiūlymų (teisės aktų projektų) dėl savarankiškai dirbančių asmenų nėra.

„Ministerija pagal visuomenės pirminius siūlymus atliko skaičiavimus. Dabar laukiama visuomenės vertinimo ir papildomų siūlymų. Atsižvelgus į juos, bus suformuotos alternatyvos ir atliekamas giluminis poveikio vertinimas. Vertinimo rezultatai būtų pristatomi viešosiose konsultacijose“, – komentare Alfa.lt teigė SADM.

Viešosios konsultacijos, kurių metu bus detaliau aptariami klausimai dėl savarankiškai dirbančių asmenų socialinio draudimo aprėpties, planuojamos gruodžio mėn.

2021 10 01 11:15
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt