antradienis, liepos 5 d.
Seimo narį supykdė ambasadoriaus apdovanojimas: priminė jo raginimą ukrainiečiams „nesiginti“ nuo Rusijos
Alfa.lt
Facebook
Darius Skusevičius (kairėje) ir Gabrielius Landsbergis.

Seimo narį, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narį Raimundą Lopatą papiktino žinia, kad Lietuvos ambasadorius Kanadoje Darius Skusevičius sulaukė savo vadovo, užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio, įvertinimo. Politikas priminė ambasadoriaus praeitį.

„Diplomatinių „bebrų“ apdovanojimo procedūra užbaigta“, – taip R. Lopata pradėjo savo pareiškimą feisbuke.

Jis priminė, kai 2017 m. skilo Socialdemokratų partija, kad „likti valdžioje, o iš tiesų URM (Užsienio reikalų ministerijoje – Alfa.lt pastaba), iš partijos pasitraukė ir tapo „bebrais“ keli žmonės“ – esą tai tuometinis ministras Linas Linkevičius, viceministrai Neris Germanas ir D. Skusevičius. Pasak R. Lopatos, dar pats L. Linkevičius jau savo kadencijos pabaigoje apdovanojo N. Germaną, o kitam bendražygiui D. Skusevičiui užtikrino šiltą vietelę – ambasadoriaus postą Kanadoje.

Maža to, liberalų frakcijos Seime narys priminė, kad, 2017 m. Rusijai pradėjus Ukrainos puolimą prie Avdijivkos, tuomet viceministru buvęs D. Skusevičius „išsikvietė į URM Ukrainos ambasadorių ir pareikalavo nesiginti“.

R. Lopata priminė ir tuomet savo komentarą, publikuotą portale Alfa.lt: „Valstybės, kurios nebūna įsigilinusios į situaciją, paprastai apsiriboja standartiniais pareiškimais, ragindamos abi puses nutraukti ugnį. Tačiau to negali daryti ir nedaro tos valstybės, kurios supranta, kas yra agresorius ir kas yra auka. Tuo metu Lietuvos užsienio reikalų ministerija, išsikviesdama Ukrainos ambasadorių ir padarydama pareiškimą, esą ukrainiečiai turi nutraukti pasipriešinimą, padarė vieną gėdingiausių veiksmų mūsų šalies diplomatijos istorijoje. Nepamirškime prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžių apie Rusiją kaip teroristinę valstybę. Šia sąvoka buvo konkrečiai apibrėžta Lietuvos užsienio politikos kryptis. Tai reiškia, kad Ukrainos teisė gintis nuo teroristų yra besąlygiška. Nei L. Linkevičius, nei D. Skusevičius neturi teisės šios krypties kvestionuoti. Tačiau jie abu turi teisę atsistatydinti ir bent tuo sumažinti daromą gėdą ir žalą Lietuvos Respublikai.“

Išties 2017 m. sausio 31 d. URM išplatino pranešimą, kuriame teigta, kad „viceministras D. Skusevičius sausio 31 d. susitikime su Ukrainos ambasadoriumi Lietuvoje Volodymyru Jacenkivskiu išreiškė susirūpinimą dėl atsinaujinusių intensyvių karinių veiksmų Rytų Ukrainoje, galimos humanitarinės katastrofos Avdijivkos mieste ir paragino visas puses nutraukti ugnį.“

„Neramina žinios iš Rytų Ukrainos, kur vėl žūsta žmonės. Sudėtinga humanitarinė padėtis Avdijivkoje, dėl kurios kenčia vietos gyventojai. Viliamės, kad susirėmimai bus kuo skubiau nutraukti ir bus laikomasi paliaubų“, – pranešime cituotas D. Skusevičius. Taip pat pridurta, jog viceministras „pabrėžė, kad nėra alternatyvų Minsko susitarimams, todėl konfliktas turi būti sprendžiamas taikiu keliu“.

Šis pranešimas sulaukė ir Europos Parlamento nario Petro Auštrevičiaus dėmesio, kuris retoriškai klausė: „Gal susimaišėt, pakvietėt ne tą ambasadorių?! Mažų mažiausiai keista skaityti UR viceministro Skusevičiaus raginimą „visas puses nutraukti ugnį“. Ant kieno propagandinio malūno pilate vandenį, ponai?“

URM kaip ir atsižvelgė į pastabą ir po dviejų savaičių 2017 m. vasario 13 d. viceministras susitiko su Rusijos ambasadoriumi Lietuvoje Aleksandru Udalcovu.

„Lietuva pasirengusi plėtoti lygiavertiškumu ir abipuse pagarba grindžiamus gerus kaimyninius santykius su visomis kaimynėmis, įskaitant Rusiją, tačiau visavertis Lietuvos ir Rusijos dvišalis bendradarbiavimas bus įmanomas tik tada, kai Rusija nutrauks agresiją prieš Ukrainą, bus įgyvendinti Minsko susitarimai, išspręsti kiti aktualūs klausimai“, – tuomet URM pranešime cituotas D. Skusevičius.

R. Lopata taip pat priminė 2017 m. kilusį iš biudžeto apmokamų mokymų skandalą, kuriame figūravo D. Skusevičiaus pavardė.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto teigimu, net ir būdamas ambasadoriumi, D. Skusevičius esą nieko neišsiskyrė: „Kad nebūčiau subjektyvus ir kadangi domėjausi jo „žvaigždiška“ karjera, esu klausęs Kanados lietuvių, parlamentarų apie ambasadoriaus veiklą. Niekas nepeikė arba negirdėjo apie tokį, arba neišskyrė iš kitų buvusių.“

Tiesa, 2021 m. lapkritį žiniasklaidoje pranešta, kad Lietuvos ambasadorius Kanadoje D. Skusevičius laimėjo maratoną „su baltosiomis meškomis“.

„Galima pateisinti, gal nevertėjo už nepelnytą karjerą atšaukinėti D. Skusevičiaus iš ambasadorių Kanadoje, galų gale siekti karjeros, kad ir per kitų galvas, tėra moralės problema, bet apdovanoti? Už ką? Kai daugybė Lietuvos diplomatų, dešimtis metų tarnaujančių Lietuvai, net pasvajoti negalėtų apie tokią garbę“, – savo komentarą feisbuke pabaigė Seimo narys.

Birželio 3 d. viešėdamas Kanadoje užsienio reikalų ministras G. Landsbergis po diskusijos su Kanados lietuviais pats asmeniškai D. Skusevičiui įteikė II laipsnio medalį „Už nuopelnus Lietuvos diplomatijai“, bet apsiėjo tik su rankos paspaudimu bei bendra nuotrauka, o sprendimo apdovanoti nekomentavo.

2022 06 07 17:10
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt