antradienis, rugpjūčio 9 d.
Seimo pirmininkė: nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimas yra racionalus sprendimas
BNS
BNS Foto
Viktorija Čmilytė-Nielsen

Už nedidelio kiekio kanapių ir jų produktų turėjimą savo tikslais būtų racionalu taikyti administracinę, o ne baudžiamąją atsakomybę, sako Seimo pirmininkė.

„Mano supratimu, šis įstatymo pakeitimas yra reikalingas, šiandien tikiuosi, kad pateikimo stadijoje jis sulauks palaikymo“, – antradienį Seime žurnalistams sakė Viktorija Čmilyė-Nielsen.

„Jis yra svarbus dėl to, kad žmonės neturėtų būti siunčiami už grotų dėl tų nusižengimų, į kuriuos galima reaguoti kitokiu būdu. Lietuva yra viena griežčiausiai šią sritį reguliuojančių šalių, ir būtent kanapių produktų dekriminalizavimas yra neprasilenkiantis su sveiku protu sprendimas, racionalus“, – tvirtino ji.

Seimo vadovė teigė, kad dauguma civilizuotų, demokratinių šalių yra priėmusios tokius sprendimus.

Antradienį Seimas planuoja baigti pateikimo procedūrą taisant Baudžiamąjį ir Administracinių nusižengimų kodeksus, kad už neteisėtą kanapių, jų dalių, aliejaus, dervos, ekstraktų ar tinktūrų disponavimą nedideliais kiekiais be tikslo platinti būtų taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė, kaip yra dabar.

Pirmadienį šie projektai buvo pateikti Seimui, tačiau opozicijos atstovams paprašius pertraukos, balsavimas pateikimo stadijoje atidėtas.

Pagal siūlomas pataisas nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėtojai būtų baudžiami įspėjant juos arba baudomis nuo 30 iki 250 eurų. 250–400 eurų dydžio baudos grėstų už pakartotiną nusižengimą. Visais atvejais kanapės, jų dalys, aliejus, dervos, ekstraktai ar tinktūros būtų konfiskuojamos.

Pataisų projektai numato, kad nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėtojai galėtų būti įpareigoti dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo programose ar kursuose.

Nuo administracinės atsakomybės būtų atleidžiami tie žmonės, kurie savanoriškai kreiptųsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar į valstybės institucijas atiduoti neteisėtai pasigamintas, perdirbtas, įgytas, laikytas, gabentas ar parsiųstas kanapes arba jų dalis ar produkciją iš jų: aliejų, dervas, ekstraktus ar tinktūras.

Siekis dekriminalizuoti kai kurių narkotinių medžiagų įsigijimą ir turėjimą nėra pirmas šios kadencijos Seime – parlamentarai praėjusį lapkritį atmetė tai numačiusias pataisas.

Praėjusios kadencijos valstiečių Seimas yra patvirtinęs Aurelijaus Verygos vadovautos Sveikatos apsaugos ministerijos rengtą Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metams programą, joje irgi įrašytas siekis dekriminalizuoti mažiau pavojingas su narkotikų vartojimu susijusias veikas, už jas numatant administracinę atsakomybę.

2018 m. Seimas du kartus atmetė pataisas dėl nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimo.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas šių metų pradžioje skelbė, kad narkotikų paplitimas Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus išaugo pusantro karto.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2022 06 28 11:39
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt