sekmadienis, lapkričio 28 d.
Seimo teisininkai: siūlymas dėl V. Landsbergio statuso gali prieštarauti Konstitucijai
BNS
Fotobankas
Vytautas Landsbergis

Valdančiųjų siūlymas Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui suteikti valstybės vadovo statusą gali prieštarauti Konstitucijai, konstatuoja Seimo teisininkai.

Įstatymo projektą įvertinęs Seimo kanceliarijos Teisės departamentas antradienį paskelbtoje išvadoje pažymi, kad dėl prezidento kaip valstybės vadovo statuso jau yra pasisakęs Konstitucinis Teismas (KT).

„Konstitucinis Teismas ne kartą pakartojo, kad valstybės vadovo statusą Konstitucijoje nustatytam laikui įgyja tik vienas asmuo, t. y. prezidentas, kurį išrenka Lietuvos piliečiai“, – sakoma išvadoje.

Anot dokumento, KT taip pat yra pabrėžęs, kad pagal Konstituciją įstatymų leidėjui neleidžiama nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuriuo būtų paneigtas individualus prezidento teisinis statusas ir sudarytos teisinės prielaidos kurį nors kitą asmenį prilyginti prezidentui – valstybės vadovui. 

Seimo teisininkai cituoja Konstitucinio Teismo 2002 m. birželio 19 d. nutarimą, kur konstatuota, jog „pagal Konstituciją prezidento, kaip valstybės vadovo, teisinis statusas skiriasi nuo visų kitų valstybės pareigūnų teisinio statuso“.

KT nutarime taip pat įvardijama, kad Aukščiausiosios Tarybos pirmininko pareigybė Konstitucijoje numatyta kaip laikina, todėl „akivaizdu, jog 1990–1992 m. dirbusios Aukščiausiosios Tarybos pirmininko statusas nėra tapatus 1992 m. Konstitucijoje įtvirtinto prezidento, kaip valstybės vadovo, statusui“.

„Konstitucijoje Aukščiausiosios Tarybos pirmininko pareigybė skiriasi nuo prezidento, kaip valstybės vadovo, instituto. Atsižvelgdami į išdėstytas oficialiosios konstitucinės doktrinos nuostatas manome, kad projektu siūlomas teisinis reguliavimas gali prieštarauti Konstitucijai“, – sakoma teisininkų išvadoje.

Įstatymo dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pirmininko teisinio statuso projektą registravo trijų valdančiųjų partijų atstovai. Šio projekto pateikimas įtrauktas į paskutinės pavasario sesijos dienos, trečiadienio, darbotvarkę.

Projekte siūloma įtvirtinti, kad „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas nuo 1990 m. kovo 11 d. buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas“.

Seime jau buvo bandoma suteikti valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui praėjusią kadenciją, tačiau tuometinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva nesulaukė buvusių valdančiųjų politinio palaikymo.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 06 29 19:21
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt