sekmadienis, gruodžio 5 d.
Šeimų sąjūdžio „žygis per Lietuvą“ tik dar labiau suskaldys visuomenę?
Greta Burlėgaitė
Fotobankas
Protestas

Šeimų sąjūdžio „žygis per Lietuvą“ tik dar labiau suskaldys ir supriešins visuomenę, tikina politologai. Pasak politikos ekspertų, tai yra „maršo“ atstovų bandymas šokiruoti ir naujais būdais atkreipti visuomenės bei valdžios dėmesį. Politologai neatmeta galimybės, kad tokie Šeimų sąjūdžio veiksmai gali išaugti ir į politinę jėgą.

„Turbūt akivaizdu, kad šis judėjimas yra su politine potekste, kad tai gali virsti į politinę partiją, irgi tikėtina, bet nebūtinai tai įvyks. Manau, tai net nėra jų galutinis tikslas, nes net jeigu jie nevirs į kažkokią konkrečią partiją, tai šiuo judėjimu galėtų pasinaudoti ir kitos jėgos, jeigu to norėtų“, – Alfa.lt sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslo instituto (VU TSPMI) lektorė, Pilietinės visuomenės instituto direktorė Ieva Petronytė-Urbonavičienė.

Tas prezidento dviprasmis žaidimas dabar bus dar labiau išnaudojamas tam tikrų visuomenės grupių, pavyzdžiui, Šeimų sąjūdžio.

Anot politologės, Šeimų sąjūdžio planas rengti „žygį per Lietuvą“ tik dar labiau suskaldys visuomenę. Esą šiuo metu žmonės yra ir taip suirzę dėl kitų šalyje esančių problemų, todėl bet koks panašus veiksmas tik užaštrins situaciją.

„Šis judėjimas labai užaštrina vertybines diskusijas visuomenėje. Apskritai mes matome, kad valstybėje esant itin sunkiai situacijai dėl pandemijos, migrantų, dar atsirado tokių visuomenę skaldančių klausimų, pavyzdžiui, Partnerystės įstatymas ar Stambulo konvencija. Iki šiol nėra įgyvendinta kažkokių konkrečių priemonių, kurios mažintų visuomenės susiskaldymą, o su minėtu judėjimu, tas skaldymasis apskritai gali įgauti labai didelį pagreitį.

Net visa jų retorika ir stilistika yra tokia brėžianti linijas, kaltinanti ir kai kuriais atvejais netgi šiek tiek keistai skambanti, nes kai kurie pasisakymai yra primetami tai kritikuojamajai pusei, nors, matyt, ta kritikuojamoji pusė lygiai taip pat galėtų pasisakyti apie šį judėjimą“, – tikino I. Petronytė-Urbonavičienė.

Sąjūdžio interneto puslapyje teigiama: „Prieš Lietuvos prezidentą, pasisakiusį prieš LGBT partnerystę, jo šeimą organizuojamos įvairios visuomenininkų akcijos, jis kasdien puolamas, niekinamas, net nebesirenkant padorių žodžių.“ Tiesa, iki šiol Gitanas Nausėda vis dar nėra išreiškęs aiškios pozicijos LGBT bendruomenės klausimais.

„Čia yra jų bandymas apžaisti tokią dviprasmišką prezidento poziciją, kurią jis jau kurį laiką užima ir ja naudojasi. Prezidentas nuo pat pradžių neturėjo aiškios pozicijos tokiais klausimais, būtent siekdamas išlikti patrauklus visoms visuomenės grupėms. Tas prezidento dviprasmis žaidimas dabar bus dar labiau išnaudojamas tam tikrų visuomenės grupių, pavyzdžiui, Šeimų sąjūdžio“, – nuogąstavo politologė.

Jie tikisi, kad tokie žygiai galbūt galėtų turėti kažkokį tvarų ilgalaikį poveikį politinių sprendimų priėmėjams.

Klaipėdos universiteto (KU) politologas Saulius Šiliauskas antrina prieš tai išsakytai nuomonei ir tikina, kad šis judėjimas bando daryti tam tikrą spaudimą valdžios atstovams.

„Jų protestas jau kaip ir buvo išsikvėpęs, bet juk jie buvo paskelbę, kad ieškos kitokių formų, tai čia turbūt tai ir yra. Jie bando daryti kažką daugiau, kažkaip šokiruoti, nes tie judėjimai yra čia ir dabar, o į perspektyvą žiūrint, tai jie, manau, tikisi, kad tokie žygiai galbūt galėtų turėti kažkokį tvarų ilgalaikį poveikį politinių sprendimų priėmėjams“, – Alfa.lt sakė S. Šiliauskas.

KU politologas neatmeta galimybės, kad galimai iš minėto judėjimo išaugs tam tikras „politinis darinys“.

„Be abejo, tokie judėjimai reikalingi tam, kad būtų daromas toks savotiškas spaudimas, nori nuolat apie save priminti. Galbūt dabar jiems pasirodė, kad iniciatyva yra kitoje pusėje, tai yra partnerystės šalininkų pusėje, nes dar tie LGBT vaiko mamos susitikimai su prezidentu ir kiti dalykai. Ko gero, visos aplinkybės ir lemia, kad vis dėlto kažkoks politinis darinys iš to užgims“, – tikino politologas.

Nemanau, kad tai sukels kažkokių didelių pokyčių valdžioje, kur kas didesnių bėdų politikams kelia sparčiai krentantys jų reitingai.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas, politologas Bernaras Ivanovas yra kiek kitokios nuomonės. Pasak jo, tai tėra susikaupusio negatyvumo ir pykčio proveržis.

„Tai tarsi energijos proveržis, nes per karantiną ir visus kitus įvykius susikaupė daug negatyvumo, tiesiog jie nori tai išreikšti. Manau, tai yra gan normalu, nes mes matome, kas darosi Prancūzijoje, Italijoje ir t. t. Tas judėjimas nėra toks jau platus, bet tam tikrų signalų valdžiai, manau, bus pasiųsta.

Mūsų politikai dažnai nesupranta, kad visi tie protestai, mitingai ir judėjimai jokiu būdu neverčia valdžios, tai nėra bandymas kažką nuversti, o tai tiesiog yra signalas. Nemanau, kad tai sukels kažkokių didelių pokyčių valdžioje, kur kas didesnių bėdų politikams kelia sparčiai krentantys jų reitingai“, – Alfa.lt sakė B. Ivanovas.

Politikos ekspertas abejoja, kad šis judėjimas išaugs į politinę jėgą, tačiau neatmeta galimybės, kad juo galėtų pasinaudoti jau esamos politinės partijos.

„Galbūt tai ir galėtų išaugti į kažkokią politinę jėgą, bet ne iš maršo pusės, nes jie jau ir patys yra susiskaldę, ir kažkokios perspektyvos aš ten nematau. Galimai kažkokia jau esanti politinė jėga galėtų prie jų prisijungti, bet kol kas mes šito nematome. Sureikšminti tokių epizodų nereikia, na, o ateityje gali būti visko“, – tikino VDU politologas.

Važiuosime per kaimus, miestelius ir miestus, susitiksime su bendruomenėmis, šeimomis, tikinčiaisiais, šie susitikimai jau prasidėjo, apie juos skelbsime iš anksto.

Primename, kad šeštadienį Didįjį šeimos gynimo maršą organizavęs Lietuvos šeimų sąjūdis paskelbė pradedantis žygį per Lietuvą. Pasak sąjūdžio atstovų, Laisvės partija naudodamasi „dirbtinai sukelta pandemine isterija“, gavo neribotas galimybes įgyvendinti savo su LGBT bendruomene susijusius siekius.

„Maži mitingai vargina ir nuvilia žmones, prie jų valdžia jau priprato, reikšmingų protestų gražiai pakvietus feisbukuose prieš keletą dienų nesurengsi. Mums reikia didelio, visuotinio protesto, kuriam būtina sutelkti žmones, šeimas, organizacijas, bendruomenes. Lietuvos šeimų sąjūdis, kaip ir prieš Didįjį šeimos gynimo maršą, pradeda savo žygį per Lietuvą.

Važiuosime per kaimus, miestelius ir miestus, susitiksime su bendruomenėmis, šeimomis, tikinčiaisiais, šie susitikimai jau prasidėjo, apie juos skelbsime iš anksto. Dar galime sutelkti visą gyvųjų žmonių kariuomenę ir apginti savo Konstituciją ir tai, kas mums brangu. Dievas niekada nieko nesprendžia už mus, bet visada suteikia šansą“, – skelbiama sąjūdžio interneto puslapyje.

Daugiau informacijos apie planuojamą žygį galite rasti čia.

2021 10 26 19:46
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt