šeštadienis, liepos 11 d.
Seksualinio priekabiavimo skandalas Lietuvoje įgauna pagreitį
tiesa.com

Pastarąją savaitę Lietuvoje seksualiniu priekabiavimu, kurį lydį pasauliniu socialiniu judėjimu tapusi žyma #meetoo, apkaltinta visa eilė gerbiamų ir įtakingų meno pasaulio atstovų. Kaltinimų seksualiniu priekabiavimu ir kitokiu nederamu elgesiu sulaukė tapytojas Jonas Gasiūnas, nacionalinę premiją šiemet atsiimti turintis fotografas Gintautas Trimakas, Vilniaus dailės akademijos docentas Arvydas Liepuonius, teatro režisierius Jonas Vaitkus. Anksčiau dvi menininkės tokiu elgesiu apkaltino kino režisierių Šarūną Bartą.

Sprendžiama dėl nacionalinės premijos

Pastaruoju metu trys nacionalinės premijos laureatai sulaukė kaltinimų dėl seksualinio priekabiavimo. Tarp jų – ir vasario 15-ąją premiją turėsiantis atsiimti fotografas G. Trimakas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad bus sprendžiama, ar kitą savaitę seksualiniu priekabiavimu apkaltintam fotografui Gintautui Trimakui teikti Nacionalinį kultūros ir meno premiją.

„Šis klausimas bus sprendžiamas kiek vėliau“, – pirmadienį Rukloje žurnalistams sakė valstybės vadovė.

„Pirmiausia, tai turbūt pasaulinė tendencija, kada žmonės išdrįsta kalbėti apie tokius faktus ir reiškinius, jie yra tikrai be galo blogi ir juos tikrai būtina smerkti. Manau, kad viešumas yra vienas geriausių instrumentų kovojant su tokiais reiškiniais, nes tokie reiškiniai dažniausiai sunkiai įrodomi, trūksta liudininkų ir panašiai.

Bet tai, kad žmonės išdrįsta kalbėti, tikrai sveikinu“, – pirmadienį sakė D. Grybauskaitė.

„Manau, kad viešumas – tas instrumentas, kuris gali su tuo susitvarkyti. Taikytis tikrai nereikia. Visiems linkiu išdrįsti, kalbėti ir neleisti tokiems dalykams vykti“, – pridūrė ji.

VDA traukiasi net keli dėstytojai

Praėjusį ketvirtadienį tinklaraštyje akadespaslaptis.wordpress.com atsirado anoniminis liudijimas ir dėl nederamo A. Liepuoniaus elgesio.

Pirmadienį pranešta, kad docentas Arvydas Liepuonius, sulaukęs kaltinimų nederamu seksualiniu elgesiu, traukiasi iš Vilniaus dailės akademijos (VDA). Psichologo ir istoriko išsilavinimą turintis A. Liepuonius VDA dėstė dailės istoriją ir teoriją.

Pirmiausia internetiniame tinklaraštyje pasirodė buvusių VDA studenčių anoniminiai liudijimai apie Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą tapytoją Joną Gasiūną. Jis praėjusią savaitę taip pat pasitraukė iš akademijos. Kelios merginos teigė studijų metais turėjusios intymių santykių su J. Gasiūnu, patyrusio jo spaudimą, žeminimą.

Po šių liudijimų kelios merginos televizijai „Info TV“ pareiškė studijų metais patyrusios 2017-ųjų nacionalinės premijos laureato fotografo Gintauto Trimako seksualinį priekabiavimą. A. Klimas delfi.lt konferencijoje teigė, jog VDA Senato Etikos komitetas gavo du neanoniminius merginų liudijimus, savo paaiškinimus yra pateikęs ir pats G. Trimakas, informacija vertinama.

A. Klimas taip pat atskleidė, kad VDA Kauno fakultete nebedirba ir 2016-aisiais kaltinimų dėl seksualinio priekabiavimo sulaukęs architektas Linas Tiuleikis.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba 2015 metais yra pripažinusi, jog VDA Kauno fakultete dėstantis dailininkas Pranas Griušys priekabiavo prie kolegių dėl lyties – A. Klimas sako, kad P. Griušys, vienu metu netgi buvęs VDA Senato Etikos komiteto pirmininku, „dėstytojauja minimaliai“.

VDA jau anksčiau išplatino ir anonimines anketas studentams – remiantis atsakymais gali būti inicijuojami nauji tyrimai dėl dėstytojų elgesio.

Muzikos ir Teatro akademija imasi veiksmų

Scenografė Simona Biekšaitė sekmadienį paskelbė prieš beveik devynerius metus patyrusi režisieriaus Jono Vaitkaus seksualinį priekabiavimą. Anksčiau kaltinimų nederamu seksualiniu elgesiu sulaukė režisierius Šarūnas Bartas – režisieriaus aukomis tapusios viešai prisipažino aktorė Julija Steponaitytė bei dailininkė Paulė Boculaitė.

Lietuvos muzikos ir teatro akademija pirmadienį paskelbė elektroninio pašto adresą, kuriuo ragina pranešti apie smurtą, prievartą ar kitokią diskriminaciją.

Kaip skelbiama akademijos puslapyje, sprendimas priimtas „atsižvelgiant į pastaruoju laikotarpiu viešoje erdvėje vykstančias diskusijas dėl akademinės etikos pažeidimų, susijusių su įvairiomis diskriminacijos apraiškomis“.

Elektroniniu paštu pasitikejimolinija@lmta.lt raginami kreiptis dėstytojai ir studentai, gautus pranešimus žadama analizuoti išsaugant konfidencialumą.

2018 02 05 13:40
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt