antradienis, liepos 5 d.
Siaubingos moterų patirtys: kūdikiai gimdymo metu miršta – medikai cezario pjūvio nedaro, nes įstatymai neleidžia (I dalis)
Greta Burlėgaitė
Unsplash
Kūdikis

Moterys Lietuvoje vis dar neturi galimybės pasirinkti gimdymo būdo, už gimdyves nusprendžia medikas. Gimdyvės dalijasi itin skaudžiomis savo patirtimis, kurios įvyko dėl medikų užsispyrimo neleisti gimdyti cezario pjūvio būdu, dažnas medikų argumentas – „įstatymai neleidžia“. Moterys pasakoja apie patirtas patyčias, skaudžias frazes – „visos pagimdo ir tu pagimdysi“, skausmus, sužalotus ir net uždususius kūdikius bei traumuojančias natūralaus gimdymo patirtis.

Gimdykloje nėra žodžio „negaliu“. Gimdyk.

Moteris pasidalijo skaudžia savo istorija. Pasak jonavietės, medikai pavėluotai atliko cezario pjūvį – kūdikis išgyveno vos 19 parų. Gimdyvė įsitikinusi, kad dėl to kalti Jonavos ligoninės akušerijos ginekologijos skyriaus medikai, įstaiga savo kaltę neigia.

„Mano sveiką vaiką pražudė Jonavos akušeriniame skyriuje, gimdykloje. Nėštumas buvo sklandus, kitaip nei gimdymas. Vaikas 16 valandų buvo be vandenų, įstrigęs tarp mano siauro dubens. Medikai iki paskutinės minutės delsė daryti cezario pjūvį. Rėkiau, kad neišgimdau, prašiau cezario pjūvio, bet akušerė tepasakė: „Gimdykloje nėra žodžio negaliu. Gimdyk.“

Cezario pjūvį galų gale atliko, tačiau jie pavėlavo. Mano vaiką ištraukė komos būsenos, su pažeistais visais organais. Aparatai palaikė vaiko gyvybę 19 parų, po to teko atsisveikinti su juo... Neišmatuotas dubuo, pavėluotas cezario pjūvis ir medikų aplaidumas“, – savo išgyvenimais dalijosi Monika (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.).

Sužalotas vaikas iškart buvo išvežtas į Kauno klinikas, kurioje medikai, pasak Marijos, moteriai patvirtino, jog cezario pjūvis atliktas per vėlai. Kūdikiui neišgyvenus, moteris pareiškė pretenziją Jonavos akušerijos skyriaus medikams, tačiau ligoninės komisija tikino, kad medikai viską atliko tinkamai.

„Jie kaltės nepripažino, argumentai absurdiški: „Ligoninė viską padarė, ką galėjo, suprantame, kad jokia kompensacija negali atpirkti motinos skausmo“, – pasakojo Monika.

Tu neklyk. Visos pagimdo ir tu pagimdysi.

Šiaulietė Rasa (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) taip pat pasidalijo itin skaudžia savo istorija. Pasak moters, nepaisydami sunkaus ir užsitęsusio gimdymo, medikai atsisakė daryti cezario pjūvį, nes „įstatymai neleidžia“. Nors moteriai galų gale ir pavyko pagimdyti natūraliu būdu, jos dukrelė po šešių parų mirė nuo kraujo užkrėtimo.

„Mano gimdymo istorija baigėsi labai liūdnai. Nėštumas buvo labai sunkus, jo metu ne kartą teko gulėti ligoninėje. 25-tą nėštumo savaitę aš pradėjau labai smarkiai kraujuoti ir vėl atsidūriau ligoninėje. Mane iškart iš Šiaulių išsiuntė į Kauno klinikas. Kaune aš gulėjau dar savaitę, per tą laiką tris kartus buvau atsidūrusi gimdykloje, nes sąrėmiai vis užeidavo, o vėliau praeidavo. Kai trečią kartą per savaitę mane nuvežė į gimdyklą ir parvežė atgal, aš jau pasakiau gydytojai, jog jaučiu, kad kažkas yra negerai, po šio mano pasakymo praėjo pusantros valandos ir tik tada atėjo gydytoja manęs apžiūrėti, ji pasakė, kad visi mano rodikliai normalūs, todėl man esą viskas gerai.

Vėliau ji grįžo, vėl mane apžiūrėjo ir pasakė, jog jau kaklelis atsidaręs ir dabar jau tikrai laikas gimdyti. Buvo labai sunku ne tik fizine, bet ir emocine prasme, nežinojau, kaip viskas bus, juk ji gimsta 15 savaičių anksčiau, nei turėtų. Vos tik mane atvežė į gimdyklą, aš iškart pasakiau, kad esu nepakanti skausmui, kad aš žinau savo ribas ir noriu cezario pjūvio. Man tiesiai šviesiai pasakė, kad niekas man jo nedarys, nes gimdau ankstukę ir „mes pagal įstatymus nieko tau padaryti negalim“.

Aš kankinausi 15 valandų su tokiais skausmais, kad net nupasakoti negaliu. Aš kviečiausi medikus, prašiau, kad jie kažkaip man padėtų, nes aš jau nebegalėjau kęsti tokio skausmo, jie man visas tas 15 valandų neleido nei atsistoti, nei ko kito, nes „neduok dieve, vaikas apsivers ir mums teks cezarį daryti“.

Man per visą tą laiką dar vandenys nebuvo nubėgę, aš raičiausi iš skausmo, prašiau, kad kažką darytų, bet vėl gavau tą patį atsakymą: „Mes tau nieko nedarysim, nes pagal įstatymus mes negalim.“ Kai pagaliau nubėgo vandenys ir aš pradėjau stumti, skausmas dar labiau paaštrėjo. Aš jau geriau būčiau rankas, kojas susilaužiusi, nei stūmusi savo vaiką, nes skausmas buvo nežmoniškas, o man akušerė sako: „Tu neklyk, visos pagimdo ir tu pagimdysi.“

Kai jau pagimdžiau, paryčiais dar kartą atėjo gydytojas pasakė: „Nu jo, tu tikrai nesi pakanti skausmui.“ Mane tiek laiko iškankino, kai aš jiems sakiau, jog man nėra gerai, ir dar laidė tokias frazes. Vėliau atėjo akušerė ir pasakė: „Nu nieko, kitą kartą gausi epidūrą ir vėl pagimdysi pati.“ Šį kartą man jo net nepasiūlė, nors ir matė, kokiuose aš skausmuose. Dar vienas jaunas medikas rezidentas kitam medikui pasakė: „Oi, tai ji jau savaitę laiko gimdo.“

Negana viso to, mano mergaitė dar ir mirė toje pačioje ligoninėje, nes buvo užkrėsta sepsiu. Kažkas kažkur labai suklydo, tačiau ligoninė savo kaltės taip ir nepripažino“, – drebančiu balsu pasakojo Rasa.

Jie nedarė cezario pjūvio – vaikutis užduso.

Ne visos moterys gali pasidalyti savo skaudžiomis gimdymo patirtimis, dalis jų dėl medikų kaltės prarastų vaikų šiuo metu teismuose bando ieškoti teisybės. Meda (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.), kurios sūnų, pasak moters, pražudė vienų Kauno gimdymo namų medikai, teigė, kad dabar vyksta ikiteisminis procesas, tačiau tikisi, kad už prarastą vaiką „atsakys tiek medikai, tiek įstaiga“.

„Mano sveiką sūnelį pražudė medikai. Jie nedarė cezario pjūvio – vaikutis užduso“, – Alfa.lt sakė Meda.

Moterys Lietuvoje neturi galimybės pasirinkti gimdymo būdo. Pilietinė moterų iniciatyvos grupė, siekianti pakeisti šią metodiką, bando pasiekti, jog ne gydytojas, o moteris nuspręstų, ar gimdymas vyks natūraliu, ar cezario pjūvio būdu.

Patinka mūsų portalo naujienos? Sekite Alfa.lt feisbuke. Norite matyti tik įdomiausias naujienas glaustai? Tuomet ieškokite mūsų „Telegram“ ir tviteryje.

2022 06 09 11:12
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt