penktadienis, gruodžio 4 d.
Šiuolaikinės laidotuvių „mados“ – nuo šarvojimo transliacijos internetu iki 3D antkapių
Alfa.lt

Lietuviai nedrąsiai priima naujoves laidojimo paslaugų srityje, tačiau nepaisant to, jos po truputį veržiasi į rinką. Šiuo metu pageidaujantys atsisveikinti su velioniu gali dalyvauti tiesioginėje šarvojimo transliacijoje internetu, besirūpinantys ekologija įsigyti suiįrančias urnas, o nuosavų laidotuvių planavimas pamažu tampa įprastu reiškiniu.

„Rimties namų“ direktorė Rima Čapienė Alfa.lt atskleidė, kad įmonė pirmoji ėmė ieškoti galimybių atsisveikinime dalyvauti nuotoliniu būdu, tik prasidėjus pirmajai karantino bangai.

„Tuo metu buvo labai apribotas asmenų grįžimas iš kitų šalių, atvykimas į Lietuvą: buvo uždarytos sienos, žmonės negalėjo grįžti į savo artimųjų laidotuves. Ėmėme svarstyti kaip galėtume jiems pagelbėti ir sumąstėme padaryti tiesioginę transliaciją. Viskas vyksta labai paprastai: žmogus gauna privačią nuorodą, prisijungimo kodus ir tam tikrą laiką gali stebėti atsisveikinimo procesą tiesiogiai“, – apie inovatyvų sprendimą pasakojo R. Čapienė.

Per vasarą įdiegta technologija šiuo metu dar tik laukia pirmųjų klientų. Tai – ne vienintelis inovatyvus sprendimas, kurį Jonavoje veikianti ritualinių paslaugų bendrovė siūlo savo klientams. Tarp papildomų paslaugų – nekrologo sudarymas ir talpinimas socialiniuose tinkluose. Įmonė parengia virtualų nekrologą, kuriame nurodomos atsisveikinimo datos, o vėliau giminės bei artimieji gali juo pasidalinti savo socialinių tinklų paskyrose.

Naujovių įnešė karantinas

Karantino suvaržymai palietė ir ritualinių paslaugų sektorių: šarvojimai tapo trumpesni, atsisakyta rengti gedulingus pietus. Kai kuriose Lietuvos vietovėse net sumažėjo užsakančių kremavimo paslaugas: dėl užvertų sienų lietuviai neteko galimybės naudotis krematoriumais kaimyninėje Lenkijoje.

„Žmonės apskritai mažiau renkasi užsakinėti gedulingus pietus, tai ne tik pandemijos meto, bet apskritai pastarųjų penkių metų tendencija. Jei visgi tas daroma – susirenka gerokai mažesnis giminių ratas, tik patys artimiausi, jau nebe 50-70 asmenų“, – apie pokyčius pasakojo R. Čapienė.

Apie karantino diktuojamus pokyčius pasakoja ir „Vilniaus laidojimo namų“ komercijos direktorius Bronius Polonskis. Jo teigimu, dėl karantino imta atsisakyti vadinamų „kavos kambariukų“, sostinėje rengiami atsisveikinimai tapo kuklesni, trumpesni.

Kiek kainuoja laidotuvės?

Pašnekovai skirtingai įvardino vidutinę laidotuvių kainą. Jonavoje kelis laidojimo namus valdančios bendrovės direktorė R. Čapienė sakė, kad vidutinė visų paslaugų kaina be gedulingų pietų siekia apie 800 eurų.

„Tai labai nuo daug ko priklauso. Pavyzdžiui – karsto pasirinkimas. Vien nuo jo bendra sąmata gali išaugti kokius tris kartus, jei pageidaujama ištaigingo, ąžuolinio. Taigi, kaina gerokai skirsis, nors visos kitos paslaugos bus tokios pačios – važiuos ta pati mašina, bus kasama ta pati duobė. Mes neskirstome laidotuves į kuklias ar nekuklias – stengiamės viską padaryti maksimaliai gerai, o ta kaina gali varijuoti priklausomai nuo vienintelio užsakovų pasirinkimo“, – pasakojo laidojimo namų direktorė.

Vilniaus laidojimo namų atstovo teigimu, vidutinė laidotuvių kaina sostinėje siekia 1500 – 2500 eurų be gedulingų pietų užsakymo.

„Viskas priklauso nuo artimųjų, gali būti kaina ir virš 3000. Daug niuansų yra: kokie rūbai, karstas, šarvojimo trukmė 1500-2500 yra vidutinė kaina“, – kalbėjo B. Polonskis

Paklausa – ekologiškoms laidotuvėms

Remiantis ne pelno siekiančios organizacijos „Green Burial Council“ duomenimis, vien JAV laidotuvių metu į žemę per metus patenka daugiau nei 9 mln. metrų medienos, 135 tūkst. tonų kūnams balzamuoti skirtų cheminių medžiagų, 1,6 tonos gelžbetonio ir daugiau nei 64 tūkst. tonų geležies.

Pastaruoju metu pasaulyje vis labiau populiarėja net išlydint velionį į paskutinę kelionę rūpintis planetos išsaugojimu. Ekologiškos laidotuvės, ypatingai išpopuliarėjusios Jungtinėse Amerikos Valstijose, pamažu keičia ir lietuvių įpročius.

Anot R. Čapienės Jonavoje esantys laidojimo namai nesulaukia užklausų dėl itin šiuolaikiškų laidotuvių, pvz be karsto, tačiau pastebi, kad žmonėms išties labiau rūpi tvarūs sprendimai.

„Teiraujasi iš ko gamintas karstas, ar iš ekologiškų medžiagų. Klausia, ar turime ekologiškų urnų – poreikis jau yra. Tikrai pastebime tokią tendenciją, tačiau mūsų sritis yra pernelyg konservatyvi, kad pokyčiai vyktų labai greitai“, – pasakojo „Rimties namų“ direktorė.

Sostinėje ekologiškos laidotuvės populiarėja sparčiau: B. Polonskio teigimu ekologiški karstai ar suyrančios urnos – pakankamai paklausi prekė. Taip pat populiarėja paprasti kartono karstai, o kartu – karstų nuoma tik šarvojimui.

„Žmonės nori kuo ekologiškiau ir paprasčiau ir kartoniniai karstai pakankamai paklausūs. Tiesa, žmonės prašo šarvojimui išnuomoti karstus, kad būtų gražiau. Tą paslaugą mes irgi atliekame, vėliau pakeičiame visus patalus ir vidų, o kūną perkeliame jau į kartoninį“, – pasakojo „Vilniaus laidojimo namų“ atstovas.

Laidojimo namų atstovas pabrėžė, kad atsiradus tokiai užklausai, galėtų laidoti ir išvis be karsto, – tradiciškai šiuo metu taip laidojami musulmonai.

Planuoja iki detalių

Nuosavų laidotuvių planavimas ilgą laiką buvo tabu: atrodė, kad nedera apie tai net garsiai kalbėti. Tačiau tendencijos keičiasi. R. Čapienė pažymi, kad tarp šios paslaugos užsakovų daugiausiai yra vienišių, tačiau yra ir norinčių viską suplanuoti iki smulkmenų.

„Senjorai į tai jau žiūri labai paprastai. Neturintys vaikų ar vieniši nori pasirūpinti, kad būtų palaidoti prideramai. Yra ir kita dalis žmonių – kurie, rengdami nuosavų laidotuvių planą labai detaliai suplanuoja: kokia bus muzika, koks karstas, rūbai, gėlių spalva ir tt“, – pasakojo laidojimo namų direktorė.

3D antkapiai – autorinė idėja

Trimačius piešinius ant kapų plokščių siūlančios įmonės „Sententa“ direktorius Darius Kondratavičius pasakoja, kad idėja taip papuošti kapą kilo jam pačiam netekus artimojo.

Vėliau, pajutus poreikį – verslas ėmė plėstis, o technologija buvo užpatentuota, siekiant apsisaugoti nuo nesąžiningų konkurentų.

„Iš pradžių žmonės labai atsargiai žiūrėjo, pasitaikydavo nemažai tokių, kurie prisipažindavo, kad jau senokai svajojo taip papuošti kapą, tačiau delsė, svarstydami ar piešinys išsilaikys. Tie po kelių sezonų tik kreipdavosi, tačiau visi patenkinti“, – džiaugėsi antkapių plokščių gamintojas.

Pasak jo, konkurencija kapų puošybos srityje ne visada būna sąžininga.

„Pasitaiko tokių atvejų ir nemažai, kuomet atsiranda kopijuotojai, pažada, kad padarys, bet jie juk nesupranta paties proceso, tad arba piešinys po pusmečio išblunka, arba apskritai dingsta su pinigais. Tada jau žmonės kreipiasi tiesiai į mus, kad gelbėtume“, – pasakojo D. Kondratavičius.

Mažiausiai, kiek atsieis už 1 kv. metrą tokio paveikslėlio ar nuotraukos ant kapo, – 280 eurų. Iš tiesų viso antkapio kaina išeina kur kas didesnė, nes kapavietę reikia ir išmatuoti, ir sutvarkyti, ją pilnai paruošti. Nepaisant to, norinčiųjų užsisakyti tokią paslaugą vis daugėja.

Dažniausiai trimačiams antkapiams renkamasi tradicinius vaizdus – gėles, šventųjų paveikslus. Tačiau pasitaiko ir išskirtinių pageidavimų. D. Kondratavičius prisimena, kad vieną kartą į jį kreipėsi artimieji, norėję ant plokštės didelio trimačio motociklo vaizdo. Tiesa, po kurio laiko persigalvojo ir užsakymą atšaukė. 

2020 11 01 11:29
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt