trečiadienis, sausio 19 d.
Smūgis valstiečiams: L. Savicko pavydžiu svarsto pasekti ir kiti frakcijos nariai
Goda Košinskytė
Alfa.lt
Rūta Miliūtė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime nariai tvirtina nesistebentys kolegos Luko Savicko sprendimu trauktis iš frakcijos. Jie atskleidė, kad L. Savicko šalininkų frakcijoje yra ir daugiau, todėl yra tik laiko klausimas kada pasitrauks ir likusieji.

Buvo galima nuspėti

Frakcijos narys Algirdas Stončaitis paaiškino, kad toks kolegos sprendimas jo nei kiek nenustebino: „Frakcijoje tai nėra tikrai jokia naujiena, jis dažnai ir diskusijose, ir frakcijoje keldavo vertybinius klausimus, matėsi, kad jis net kartais nelankstus, kai kurių frakcijos narių požiūris jam tikrai nepriimtinas. Lukas yra modernus žmogus, modernaus išsilavinimo, plačios pasaulėžiūros ir matėsi, kad jam toks siaurumas tikrai yra ne iki galo priimtinas.“

Kitas valstiečių narys Eugenijus Jovaiša irgi prabrėžė, kad L. Savicko požiūris tam tikrais klausimas gerokai skyrėsi nuo kitų frakcijos narių, todėl sprendimas – logiškas. 

„Lukas yra visai kitoks žmogus ir matosi, kad jis yra kitokių pažiūrų nei aš ar likusi frakcija, tai yra aišku. Yra keli jo šalininkai frakcijoje ir greitai paaiškės kas jie yra. Gal jie sukurs naują frakciją?“, – klausimus kėlė Seimo narys.

Trauksis ir R. Miliūtė?

A. Stončaitis neneigė, kad ir pats galimai ateityje paliks LVŽS frakciją Seime: „Bent jau dabar, kol iki rudens sesijos tų judesių kaip sakant nėra... bet esame žmonės ir visi galvojame, tikrai viską vertiname pagal savo vertybių skalę. Aš žmogus esu brandume ir jas tikrai turiu apsibrėžęs, niekas jau gyvenime nepakeistų man tų vertybinių skalių, bet kas gali žinoti kaip gyvenime bus.“ 

Panašiai mąsto ir buvęs premjeras Saulius Skvernelis, tačiau konkretaus sprendimo dėl išėjimo iš frakcijos dar nėra priėmęs.

„Kai tu priimi sprendimą, jį ir paskelbi. Aš kol kas nieko neskelbiu, tai dėl to toks ir atsakymas yra. O jei bus sprendimas, tai bet kokiu atveju yra mano kolegos frakcijoje, yra tas pats Ramūnas (Karbauskis – Alfa.lt) mano kolega ir tikrai nesinorėtų, kad jie apie tokius žingsnius sužinotų iš kokios nors viešos erdvės, jeigu jie ir būtų“, – sakė S. Skvernelis.

Valstiečių partijai nepriklausanti, tačiau pagal jos sąrašą į Seimą išrinkta Seimo narė Rūta Miliūtė BNS irgi sakė svarstanti, ar neišeiti iš šios partijos frakcijos parlamente.

Tuo metu LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis vaizduoja, kad frakcijos byrėjimas - taip ir turi būti.

„Grėsmės čia aš tikrai nematau. Dėl Luko, Rūtos (Miliūtės) ir Tomo (Tomilino) čia viskas labai tikėtina. Dėl Tomo – viskas aišku, o dėl Luko ir Rūtos – jiems buvo pasakytas aiškiai Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sprendimas, kad jeigu jie toliau ruošiasi balsuoti už Partnerystės įstatymą, tokiu atveju jie bus pašalinti iš frakcijos“, – BNS ketvirtadienį sakė R. Karbauskis.

Sąmokslo teorijų frakcija

L. Savickas paskelbė traukiantis iš frakcijos, nes joje yra sąmokslo teorijų kūrėjų už kuriuos, jam gėda, tvirtino, kad nenori būti su tokiais žmonėmis tapatinamas. Vis dėlto, kiti frakcijos nariai tokiam pareiškimui nepritaria. 

Seimo narys Giedrius Surplys paaiškino, jog frakcijoje tiesiog didelė nuomonių įvairovė.

„Tiesiog, galbūt mūsų frakcijoje yra žmonių, kurie tiki, kad reikia stovėti su tauta prie Seimo, kad tam tikros visuomenės nuotaikos dėl skiepų ar dėl kitų dalykų jiems yra priimtinos, bet jų tikrai nėra dauguma ir jie pakankamai liberaliai reiškia savo nuomonę, bet tai niekada nebuvo oficiali frakcijos ar partijos pozicija“, – pasakojo G. Surplys.

E. Jovaiša aiškino, jog tokių sąmokslo teorijų kūrėjų frakcijoje apskritai tik vienas – Dainius Kepenis.

„D. Kepenis, kaip žiniasklaidoje įprasta sakyti, yra antivakseris, jis pats to neslepia ir visur tai sako. Visiems jis yra žinomas ir visi žino jo nuomonę dėl vakcinavimo reikšmės. Daugiau frakcijoje tokių nėra, nebent aš jų nežinau“, – teigė E. Jovaiša.

Galės sukurti naują frakciją 

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, politologas Lauras Bielinis nemanantis, kad LVŽS partija byra iš esmės, jo požiūriu nuo frakcijos atsiskiria tik tam kiekis žmonių: „Byra tam tikras sluoksnis žmonių, kurie savarankiškiau mąsto arba turi kitokią nuomonę nei partijos lyderiai. O tie, kurie iš tikrųjų galvoja apie pasitraukimą, greičiausiai ir pasitrauks.“

„Nuo LVŽS atsiskyrę frakcijos nariai galės sukurti savo frakciją arba prisijungti prie kitų ir tai yra visiškai normalus dalykas. Kaip tai vyks aš nežinau, bet akivaizdžiai galime teigti, kad tokiu būdu politiniame lauke bus labai fragmentuotos jėgos ir ko gero vieningo ar bendro susitarimo laukti tarp jų laukti būtų labai sudėtinga“, – situaciją aiškino L. Bielinis.

Politologas mąstė, kad atsiskyrę nariai „teoriškai galėtų jungtis prie liberalų ar konservatorių, bet viskas priklausys nuo daugelio dalykų“.

„Kiekvienas pasitraukiantis politikas turi savo poziciją, savo simpatijas ir antipatijas, todėl negalime teigti, kad jie visi pasitrauks iš vienos frakcijos ir pereis į kitą. Taip greičiausiai nebus“, – pridūrė jis.

2021 08 12 14:32
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt