pirmadienis, rugpjūčio 10 d.
Socialinių reikalų ir darbo komitetas – už griežtesnę skolų išieškojimo tvarką alimentų nemokantiems tėvams
tiesa.com
pixabay

Lapkričio 27 d. posėdyje Socialinių reikalų ir darbo komitetas, vykdydamas parlamentinę kontrolę, domėjosi vaikų išlaikymo išmokų administravimo situacija ir konstatavo, kad siekiant mažinti valstybės ir Sodros biudžeto patiriamas išlaidas bei motyvuoti skolininkus grąžinti susidariusias skolas, reikia griežtinti skolų išieškojimo tvarką vaikų išlaikymo lėšų (alimentų) nemokantiems tėvams.

2018 m. sausio 1 d. įsigaliojo Vaikų išlaikymo išmokų įstatymo Nr. X-987 įstatymo pataisos, numatančios, kad vaiko išlaikymo išmokas skiria, moka ir išmokėtas sumas iš skolininkų išieško Sodra. Iki tol šias funkcijas atliko Vaikų išlaikymo fondo administracija (VIF), kuri buvo panaikinta.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktorė Julita Varanauskienė komiteto narius informavo, kad iš VIF perimta skola, t. y. fondo išmokos tėvų neišlaikomiems vaikams, sudarė apie 144 mln. eurų. Šiuo metu skola siekia apie 160 mln. eurų, skolininkų skaičius yra daugiau nei 37 tūkst.

Pažymėta, kad skolininkų ieškoma Lietuvoje ir užsienyje per įvairius registrus, siunčiami raginimai susimokėti skolas, teikiami vykdyti mokėjimo nurodymai kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigai, vykdomas išieškojimo perdavimas skolininko darbdaviui, pensijos, stipendijos ar pašalpos mokėtojui arba antstoliams. Išieškojimo perdavimas antstoliams sudaro apie 16 tūkst. atvejų per metus. Šiais metais iš skolininkų išieškota beveik 4 mln. eurų.

Nors išieškotų skolų vertė 2019 m. dukart didesnė nei 2018 m., tačiau išieškotos sumos neprilygsta toms išlaidoms, kurios patiriamos išmokant naujas išmokas. Pasak J. Varanauskienės, skolos portfelis, jeigu taisyklės nesikeis, ir toliau turėtų augti, nes naujų išmokų bus išmokama daugiau, nei pavyks išsiieškoti iš skolininkų.

Sodros direktorė atkreipė dėmesį į vaikų išlaikymo išmokų administravimo sąnaudas, kurios gerokai viršija kompensuojamų sąnaudų vertę. Todėl siekiant sumažinti Sodros išlaidas, ateityje planuojami šių išmokų administravimo pokyčiai. Komitetas, atsižvelgdamas į išdėstytas problemas, klausimą dėl Vaikų išlaikymo išmokų įstatymo tobulinimo ketina svarstyti Šeimos ir vaiko gerovės pakomitetyje.

2019 12 01 20:35
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt