ketvirtadienis, rugsėjo 23 d.
Sovietinio paveldo ateitis
Goda Košinskytė

Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė su kitais komisijos nariais intensyviai diskutuoja apie sovietinio paveldo likimą. Vienus iš kultūros paveldo sąrašo nori išbraukti, kitus įtraukti, kalba sukasi ir apie desovietizacijos įstatymo projekto atnaujinimą.

TS-LKD frakcijos Seime narė P. Kuzmickienė portalui Alfa.lt teigė, kad šiuo metu komisijoje yra aptarinėjamos kelios temos. Pirmiausia, ruošiamasi nutarti dėl reikšmingiausių moderniosios Lietuvos istorijai vietų skelbimo kultūros paminklais ir jų priežiūros. „Signatarų, laisvės kovotojų paminklai neįtraukti į Lietuvos kultūros paveldo sąrašą, t.y. vasario 16 d. nepriklausomybės akto signatarai, kovo 11d. signatarų kapai, todėl tie paminklai yra retai prižiūrimi, nebent pavienių entuziastų, manau, kad tokia priežiūra turėtų būti nuoseklesnė, sistemiškai tvarkinga, todėl tai ruošiamės įtraukti ir į savivaldos įstatymą“, – pasakojo ji. 

Desovietizacijos įstatymo projektas yra antrasis aktualus klausimas komisijai. „Šiam įstatymo projektui jau laukiame Vyriausybės išvadų. Jis būtų ypatingai reikšmingas šiuo metu, nes padėtų sistemiškai išspęsti mūsų nagrinėjamus paveldo klausimus, – teigė P. Kuzmickienė.­ – Įstatymo projekto lauksime kuo greičiau pasirodančio mūsų darbotvarkėje.“

Komisijos pirmininkė taip pat minėjo, jog LRT radijo žinių laidoje kalbėjo apie sovietinių karių palaidojimo, atminimo vietas. Ji tikino, kad šis klausimas taip pat greitu metu pasirodys Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos darbotvarkėje. „LRT atlieka tyrimą ir jų nuomone Lietuvoje yra daugiau sovietinio paveldo nei apie kurį yra diskutuojama viešojoje erdvėje. Tai yra 269 sovietinių karių palaidojimo, atminimo vietos ir dar 150 saugomų kultūros paveldo departamento. Įvairūs viešieji paminklai, kur išlikusi sovietinė simbolika, okupacinę kariuomenę šlovinantys užrašai ir tam tikri pavadinimai“, – aiškina P. Kuzmickienė.

„Įsitrauksim į darbotvarkę ir panagrinėsim šitą klausimą, bet tikrai bus išlaikoma pagarba tiems, kas yra palaidoti, mes svarstysim tik tam tikrus išlikusius ženklus ir ką su jais reikėtų daryti“, – pridūrė ji.

2021 06 19 18:48
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt