ketvirtadienis, sausio 28 d.
Specialistai: šoktelėjęs sergamumas koronavirusu siejamas su žmonių kelionėmis
Alfa.lt

Pastaruoju metu išaugęs sergamumas koronavirusu siejamas su įvežtiniais atvejais, kai ligą parsiveža užsienyje keliavę asmenys, sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė.

„Įvežtiniai yra atvejai ir tie įvežtiniai atvejai jau duoda papildomai: iš Kroatijos įvažiavo du, abu sergantys, yra vienas sąlytį turėjęs jau sergantis. Tai kelionės taip pat daro tą juodą darbą“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Biruta Zdanevičienė.

Ji sakė, kad sakyti, jog tai – beprasidedanti antroji koronaviruso banga, negalima, nes dar visiškai nesibaigė pirmoji – nebuvo periodo, kad Lietuvoje nebūtų registruota naujų atvejų.

„Dar antros bangos mes laukiame vėliau“, – sakė NVSC atstovė.

Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, nors pastebimas atvejų padaugėjimas, situacija šalyje yra kontroliuojama.

„Nors savaitgalį registruoti 32 atvejai, situacija yra stebima ir kontroliuojama, nes daugelis atvejų yra susiję arba su jau nustatytais protrūkiais, arba yra įvežtiniai, ir, kaip minėjome, tai yra daugiausia iš užsienio, iš kelionių grįžę asmenys“, – sakė K. Garuolienė.

Ji pabrėžė, kad Lietuvos sergamumo rodiklis, praėjusio penktadienio duomenimis siekiantis 2,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų, palyginti su kitų šalių, yra gana mažas.

„Vis tiek mes išliekame prie tų šalių, kur sergamumo rodikliai yra vieni mažiausių“, – sakė viceministrė.

Ji priminė, jog Vyriausybė yra nusprendusi privalomo kaukių dėvėjimo sugrąžinimą svarstyti tuo atveju, jei šis rodiklis pasiektų penkis atvejus 100 tūkst. gyventojų.

Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Loreta Ašoklienė sakė, jog registruojami naujų atvejų skaičiai verstų sunerimti tuo atveju, jeigu jie būtų pavieniai, o ne susiję su protrūkiais.

„Jeigu tie patys 15 ar 17 atvejų būtų nesusieti, visiškai tokie išsibarstę, be abejonės, ir pas mus to nerimo būtų daug daugiau“, – sakė L. Ašoklienė.

Jos vertinimu, esama situacija skatina skirti didesnį dėmesį ir įdėmiai ją stebėti, tačiau ją reikėtų vertinti kaip pirmosios koronaviruso bangos tęsinį.

„Kol kas mes ruošiamės antrajai bangai, labai tikėtina, kad ji bus, bet tiksliai pasakyti, kada, kokia ji bus, šiandien tikrai yra per sudėtinga“, – sakė L. Ašoklienė.

Nuo birželio 1 d., Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje užfiksuoti 75 įvežtiniai koronaviruso atvejai.

Per praėjusią parą registruota 15 naujų atvejų, bendras susirgimų skaičius Lietuvoje siekia 1947.

Šie metai nėra tinkami keliauti

Šie metai dėl koronaviruso grėsmės nėra tinkami keliauti ir net išvykusieji į nepaveiktomis laikomas šalis negali būti tikri, jog grįžus nereikės izoliuotis, sako Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė.

„Be jokios abejonės, šie metai nėra tinkami keliauti. Jau turėjome ne vieną atvejį, kai žmonės išvyksta, po to grįžę reiškia nepasitenkinimą, kad jie turi laikytis izoliacijos“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė L. Ašoklienė.

„Geriau šiais metais tikrai išnaudoti gražiąsias Lietuvos vietas aplankyti“, – pridūrė ji.

Penktadienį pranešta, jog iš Kroatijos grįžtantiems lietuviams nuo pirmadienio privaloma dviejų savaičių izoliacija, siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui, atvykstantiems iš Islandijos ir Ispanijos izoliuotis rekomenduojama.

Pasak L. Ašoklienės, Čekija, Austrija ir Šveicarija taip pat yra tarp stebimų šalių, kurios gali atsidurti paveiktų šalių sąraše.

„Ispanija ir Islandija – jų sergamumo rodikliai, mes matome, yra kylantys, ir čia jau jie yra pas mus „geltonojoje“ zonoje, bet kada gali šoktelėti ir juos turėsime tarp tų paveiktų šalių. Taip pat Čekijos situacija yra tokia – lyg buvo pakilimas, dabar lyg vėl yra sumažėjimas. Šveicarija yra visiškai ant ribos 15 (atvejų 100 tūkst. gyventojų), taigi, visiškai artėja prie tos „geltonosios“ zonos. Austrijos sergamumo rodikliai irgi yra tokie gan dideli, bet spręsti, kaip ten vystysis situacija, kol kas truputėlį sudėtinga“, – vardijo specialistė.

14 dienų izoliacija šiuo metu galioja Liuksemburgui, Švedijai, Portugalijai, Bulgarijai ir Rumunijai.

Iš Ukrainos grįžusiems Lietuvos gyventojams nuo pirmadienio izoliacija nebėra būtina.

L. Ašoklienės teigimu, Latvijoje įvedus anketas į šalį atvykstantiems asmenims yra svarstoma, jog tokią tvarką, siekiant suvienodinti procedūras, būtų galima įvesti visose trijose Baltijos šalyse.

2020 07 20 17:51
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt