trečiadienis, liepos 6 d.
Statybos įmonių vadovai: didžiausias iššūkis – baigti projektus, kai auga statybų sąnaudos ir trūksta darbuotojų
Arvydas Jockus
Alfa.lt
Statybų sektoriaus atsigavimą lėtina pandemija bei augančios energijos ir žaliavų kainos.

Statybų sektorių prislėgė kylančios medžiagų kainos, tiekimo grandinės sutrikimai ir darbo jėgos trūkumas.

Mažiau patyrusioms kompanijoms rimtu iššūkiu gali tapti pradėtų projektų įgyvendinimas.

Yra gerų žinių, bet problemų daugiau

Estijos statybų grupės „Merko Ehitus“ antrinė įmonė Lietuvoje „Merko statyba“ šiemet tikisi įveikti sunkumus, kurie šalies statybas užgriuvo pernai.

UAB „Merko statyba“ vadovas Saulius Putrimas teigia, kad 2021-aisiais statybų sektorius susidūrė net su keliais rimtais iššūkiais, tai – besitęsianti koronaviruso pandemija, augančios energijos ir žaliavų kainos, infliacija. Ypač sparčiai kilo metalo, stiklo gaminių, plastiko, šiltinimo medžiagų kainos. Negana to, dėl išaugusios pasaulinės paklausos bei geopolitinės situacijos sutriko statybos medžiagų tiekimo grandinė, pradėjo vėluoti jų pristatymas.

„Nepaisant tokios sudėtingos situacijos ir augančių būsto kainų, aktyvumas būsto rinkoje 2021 m. buvo labai didelis, pasiekti rekordiniai pardavimai. Rinkos balanso svyravimui įtaką darė augančios statybos išlaidos, „spyruoklės efektas“, kai po pirmosios koronaviruso bangos keliems mėnesiams buvo sustoję NT pirkimai, paklausos nepasivejanti pasiūla bei baimė dėl infliacijos“, – Alfa.lt sakė S. Putrimas.

„Merko statybų“ vadovas prognozuoja, kad šie iššūkiai persikels ir į 2022-uosius. „Todėl viena svarbiausių NT rinkos žaidėjų užduočių šiais metais bus suvaldyti visas šias rizikas ir sėkmingai užbaigti pradėtus projektus. Rinkos naujokams, mažiau patyrusioms kompanijoms tai gali tapti rimtu iššūkiu. Tad visiems – ir NT vystytojams, ir užsakovams, ir būsto pirkėjams – reikėtų realiai vertinti situaciją, kad tie iššūkiai nevirstų sunkiai įveikiamomis kliūtimis“, – mano S. Putrimas.

Viena didžiausių šalies statybos bendrovių Panevėžio statybos trestas (PST) šiemet tikisi laimėti kelis svarbius projektus, tačiau jaudinasi dėl kylančių statybos medžiagų kainų ir tiekimo sutrikimų.

„2022 m. pasitiko darbingomis nuotaikomis – projektų pasiūla itin plati, PST dalyvauja ne viename didelės apimties ir vertės konkurse bei tikisi, jog pavyks juos laimėti. Deja, kartu neramina sunkiai prognozuojamas medžiagų kainų pokytis bei tebesitęsiantis statybų medžiagų tiekimo strigimas“, – Alfa.lt sakė AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST) generalinis direktorius Egidijus Urbonas.

Pasak jo, PST šiuo metu išgyvena pokyčius. „Siekiame ne tik didinti pajamas – norime būtų matomi kaip moderni ir šiuolaikiška bendrovė bei kaip patrauklus darbdavys, kuris puikias sąlygas gali pasiūlyti ne tik esamiems, bet ir potencialiems darbuotojams, ypač jaunimui“, – teigė E. Urbonas.

Trūksta ir darbininkų, ir vadovų

Šiuo metu daugeliui statybų sektoriaus įmonių, taip pat didžiausioms ir stipriausioms, trūksta darbuotojų.

„Merko statybos“ vadovo S. Putrimo teigimu, kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas, tikėtina, bus aktualus statybos sektoriuje ir 2022 m. „Atlyginimas siūlomas pagal darbuotojo poziciją, kvalifikaciją, todėl nurodyti konkretų skaičių būtų sudėtinga“, – sakė jis.

PST generalinis direktorius E. Urbonas taip pat pripažino, kad darbo jėgos trūkumas jau kurį laiką stebimas visame statybų sektoriuje, o PST – ne išimtis.

„Šiuo metu labai trūksta patyrusių projektų ir statybų vadovų. Vasarą buvo jaučiamas itin didelis betonuotojų, mūrininkų ir tinkuotojų trūkumas, bet šių darbuotojų trūksta visuomet, todėl ieškome sprendimų, pavyzdžiui, į darbą priimame studentus, kuriuos galime užauginti savo srities profesionalais“, – sakė E. Urbonas.

Jis tikino, kad PST dirba skaidriai, laiku moka atlyginimus ir užtikrina pastovų darbo krūvį (nebūna prastovų), o tai didina darbuotojų pasitikėjimą ir lemia mažą jų kaitos rodiklį.

„Šiuo metu svarstome apie motyvacinių (nebūtinai finansinių) priemonių diegimą, siekiant ne tik gerinti esamų darbuotojų pasitenkinimą, bet ir pritraukti naujų talentų“, – teigė E. Urbonas.

Įmonė šiandien iš karto galėtų priimti po 6–7 projektų ir statybų vadovus, 20–30 betonuotojų, mūrininkų, tinkuotojų ir apdailininkų. „Mūsų bendrovė siūlo rinkos vidurkį atitinkantį darbo užmokestį, o patyrusiems inžinerinės profesijos darbuotojams galėtume pasiūlyti ir didesnį už rinkos vidurkį atlyginimą“, – tikino E. Urbonas.

Įgyvendina svarbius projektus

Nors situacija sudėtinga, statybų bendrovės įgyvendina stambius projektus bei tikisi laimėti naujus konkursus.

„Merko statyba“ 2021 m. pabaigoje baigė kelis svarbius projektus. Tai NATO aptarnavimo ir pirkimų agentūros (NSPA) užsakymu atlikti kareivinių pastato Kaune renovacijos darbai ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastato statybos. Pastarasis – pirmasis Lietuvoje A++ energinės klasės administracinės paskirties statinys, beveik visą eksploatacijai reikalingą energiją gaunantis iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

Kitų rangos „Merko statybos“ projektų darbai tęsis šiais metais: tai UAB „Continental Automotive Lithuania“ gamybinio pastato Kauno rajone ir modernaus UAB „Tokvila“ autoserviso Vilniuje statybos.

„Praėjusiais metais pasirašėme daug sutarčių statyti vėjo jėgainių parkus, tad toliau darysime ir šiuos darbus“, – sakė S. Putrimas.

„Merko statyba“ šiemet tęs investicijas Vilniaus miesto savivaldybės inicijuoto konversijos projekto „Architektūros parkas“ teritorijoje ir toliau plėtos gyvenamųjų namų kvartalą „Vilnelės skverai“.

„Atsižvelgdami į paklausos tendencijas šiais metais planuojame rinkai pristatyti mažiausiai du naujus gyvenamųjų namų projektus Vilniuje“, – Alfa.lt sakė statybos įmonės vadovas.

PST 2022 m. tęs jau pradėtus projektus: Lazdynų baseiną Vilniuje, Vilnius TECH (VGTU) mokomojo ir laboratorijų korpuso statybas, S. Eidrigevičiaus menų centro statybas Panevėžyje ir daug smulkesnių projektų. „Taip pat tikimės laimėti konkursus, kuriuose šiuo metu dalyvaujame“, – prisipažino E. Urbonas.

Biurokratizmo pinklės

Statybos įmonės tikisi, kad jų veiklai dirbtinių kliūčių nekels vietos valdžia ir biurokratai.

„Labai tikimės, kad savivaldybių lygmeniu būtų žmogiškųjų resursų suvaldyti 2021 m. priimtus naujus įstatymus, mokesčio už nuomojamos žemės paskirties keitimą, infrastruktūros mokesčio įvedimą. Labai norisi, kad visi šie priimti įstatymai būtų realiai įgyvendinami ir duotų naudos miestui, o ne taptų biurokratinio mechanizmo pinklėmis“, – sakė „Merko statybos“ vadovas S. Putrimas.

PST generalinis direktorius E. Urbonas iš valstybės tikisi kainų šuolio reguliacijos bei pagalbos iš dalies kompensuojant išaugusias statybos sąnaudas bent jau valstybinių objektų projektuose.

„Šiuo metu ypač sunku derėtis su užsakovais dėl medžiagų kainų perskaičiavimo valstybei liekant nuošalyje“, – prisipažino E. Urbonas.

2022 01 11 06:36
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt