antradienis, liepos 5 d.
Studentai psichologinės pagalbos gali kreiptis į savo universitetus, tačiau eilėje gali tekti palaukti ir kelis mėnesius
Greta Burlėgaitė
BNS foto
Asociatyvi nuotrauka

Universitetai garsiai kalba apie jų teikiama psichologinę pagalbą studentams, tačiau kai kuriose aukštosiose mokyklose eilėje dėl pokalbio su psichologu tenka laukti mėnesį ar net kelis. Universitetai tikina, kad kiekvieną savaitę sulaukia po keliolika studentų prašymų suteikti jiems psichologinę pagalbą.

Vilniaus universiteto (VU) Bendruomenės vystymo skyriaus vadovė dr. Urtė Orlova teigė, kad jie psichologinę pagalbą teikia tiek studentams, tiek ir universiteto darbuotojams. Anot universiteto atstovės, iš bendruomenės kasdien sulaukiama vidutiniškai 5 kreipimųsi.

„Pernai buvo suteiktas rekordinis psichologinių paslaugų – individualių, šeimos, grupinių konsultacijų, supervizijų, psichologinio įvertinimo, skaičius – net 4170. Pagalbą 2021 m. gavo 405 mūsų studentai“, – Alfa.lt sakė U. Orlova.

Kai kurie studentai nerimauja dėl savo ar artimųjų, ypač vyresnio amžiaus, sveikatos, todėl vengia važiuoti su jais susitikti, nors jaučia didelį ilgesį.

Šiuo metu psichologinę pagalbą minėtame universitete teikia 38 specialistai.

„Psichologinių konsultacijų vidutiniškai tenka laukti apie 5 savaites. Trumpiausiai gali tekti laukti keletą dienų, ilgiausiai – keletą mėnesių, ypač kai yra pageidavimas patekti pas konkretų specialistą – psichoterapeutą.

„Esant kritiniams, skubiems atvejams, pavyzdžiui, savižudybės rizikai, VU psichologės teikia skubias nemokamas konsultacijas universiteto bendruomenės nariams“, – teigė universiteto atstovė.

Pasak U. Orlovos, daugeliui studentų yra sunku grįžti į studijas iš nuotolio, o įtampa esą ypač padidėja atsiskaitymų metu.

„Kai kurie studentai nerimauja dėl savo ar artimųjų, ypač vyresnio amžiaus, sveikatos, todėl vengia važiuoti su jais susitikti, nors jaučia didelį ilgesį. Todėl dažnesni skundai atsiranda dėl nesaugumo jausmo, depresinių nuotaikų, nerimo ar net panikos atakų. Pasireiškia ir valgymo sutrikimų“, – nuogąstavo pašnekovė.

Pirminės konsultacijos gali tekti laukti iki dviejų savaičių.

Kauno technologijos universiteto (KTU) atstovas žiniasklaidai Mantas Lapinskas tikino, kad jų studentai aktyviai naudojasi galimybe gauti psichologinę pagalbą. Per 2021 m. pagalbos kreipėsi 211 studentų, iš viso per metus įvykdyta beveik 650 individualių konsultacijų.

„Vidutiniškai vizitas paskiriamas po 3–5 dienų nuo kreipimosi. Būna atvejų, kai studentui tinka tik labai konkretus vizito laikas, tokiais atvejais pirminės konsultacijos gali tekti laukti iki dviejų savaičių“, – teigė M. Lapinskas.

Šiuo metu KTU dirba du psichologai 1,5 etato krūviu. KTU atstovas tikino, kad esminių pasikeitimų studentams sugrįžus į kontaktines studijas po karantino neįvyko.

„Ir karantino metu studentams buvo teikiama nuotolinė psichologinė pagalba, sudaromos sąlygos atvykti į universitetą individualioms nuotolinėms konsultacijoms, jei, pavyzdžiui, studentas negali dalyvauti konsultacijoje namuose dėl individualios erdvės trūkumo“, – sakė universiteto atstovas žiniasklaidai.

Ilgesnė eilė susidaro pavasario semestro pabaigoje, artėjant egzaminų sesijai ir baigiamųjų darbų gynimams.

Pasak Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Psichologijos klinikos vadovės doc. dr. Kristinos Kovalčikienės, universiteto Psichologijos klinikoje studentai nemokamai gali sulaukti ne tik individualių psichologo konsultacijų, bet ir porų psichologinių konsultacijų, konsultavimo darbo ir karjeros klausimais ir panašiai. Pasak pašnekovės, vidutiniškai studentai konsultacijų laukia apie 36 dienas.

„Stengiamės, kad laukti konsultacijų tektų kuo mažiau, tačiau neretai studentams tenka jų palaukti. Taip nutinka ne tik tais atvejais, kai visi konsultantai yra užimti, bet ir tuomet, jei studentas nori pakliūti pas konkretų psichologą.

Ilgesnė eilė susidaro pavasario semestro pabaigoje, artėjant egzaminų sesijai ir baigiamųjų darbų gynimams. Šis laikotarpis paprastai įtemptas tiek studentams, tiek dėstytojams, tiek administracijai“, – sakė K. Kovalčikienė.

Studentų emocinė būsena pandemijos metu pasunkėjo

2021 m. psichologine pagalba minėtame universitete pasinaudojo 152 studentai. Iš viso 2021 m. VDU Psichologijos klinikoje suteiktos 798 psichologo konsultacijos. VDU Psichologijos klinikoje šiuo metu paslaugas teikia 6 psichologai ir 6 psichologai savanoriai.

„Iš tiesų daliai studentų emocinė būsena kiek pasunkėjo karantino metu, atsirado daugiau nerimo požymių, kilo klausimų apie ateitį, motyvacija mokytis ir kažko siekti sumažėjo, kai nematė kitų žmonių, dėstytojų, negalėjo laisvai kalbėtis, diskutuoti, kaip buvo įpratę.

Tačiau norisi pabrėžti, kad dauguma jaunų žmonių – gan atsparūs, tad gana greitai grįžta į „normalią“ būseną, tai yra prisitaiko prie pasikeitusios aplinkos“, – tikino VDU atstovė.

Kai kuriose aukštosiose mokyklose konsultacijų laukimo laikas ne toks ilgas

Lietuvos sporto universiteto (LSU) atstovė Oksana Mačėnaitė įvardijo daug trumpesnius psichologinių konsultacijų laukimo terminus nei kiti universitetai. Pasak pašnekovės, jų universiteto studentai pagalbos sulaukia per 5–7 dienas nuo kreipimosi. O. Mačėnaitė teigia, kad pernai LSU suteikė 511 psichologinių konsultacijų savo studentams.

Daugiausia studentų praėjusiais metais kreipėsi iš Fundamentinių mokslų ir Kūrybinių industrijų fakultetų.

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VILNIUS TECH) 2021 m. dėl psichologinių konsultacijų per savaitę vidutiniškai kreipdavosi apie 18–20 studentų. Pasak universiteto atstovės, iš besikreipiančiųjų 12 proc. buvo užsienio studentai.

„Daugiausia studentų praėjusiais metais kreipėsi iš Fundamentinių mokslų ir Kūrybinių industrijų fakultetų. Be tiesioginės ir individualios paramos, studentai turi galimybę konsultuotis nuotoliniu būdu naudodamiesi pagalbos langelio paslauga.

Pagalbos langelio sistema veikia jau kelerius metus iš eilės, studentai joje aktyviai konsultuojasi įvairiomis temomis: apie studijas, finansavimą, socialinę paramą ir stipendijas, studijų etiką, mikroklimatą, konfliktus, studijas ir praktiką užsienyje“, – Alfa.lt sakė VILNIUS TECH komunikacijos projektų vadovė Neda Černiauskaitė.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) komunikacijos tarnyba teigė, kad jų universitete studentus konsultuoja 4 psichologės.

„Ar teks luktelėti konsultacijos, dažniausiai priklauso nuo besikreipiančiojo studijų ar darbo galimybių – dėl to registruotis nuotolinei ar tiesioginei konsultacijai siūlomas įvairus, su studentų ir darbuotojų užimtumu suderinamas laikas“, – teigė LSMU atstovai.

Studentų psichologinė būsena nedžiugina

Lietuvos studentų sąjungos 2021 m. vasario 10–18 d. atliktas tyrimas, kuriame buvo apklausti 2112 Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų, parodė, kad daugelis šalies studentų patiria negatyvias psichologines būsenas.

Tyrimo rezultatai rodo, kad karantinas pablogino studentų gyvenimo kokybę visais tirtais aspektais.

2022 02 01 17:43
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt