penktadienis, spalio 7 d.
Studentai ruošiasi protestui dėl bendrabučių – ministerija kaltę numeta universitetams
Greta Burlėgaitė
BNS
Bendrabutis

Studentai piktindamiesi bendrabučių trūkumu jau šį trečiadienį planuoja rinktis protestui prie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM). „Momentum Vilnius“ aktyvistai tikina, kad „artėjantis rugsėjis būsimų ir esamų studentų gyvenimuose sėja baimę.“ Tuo tarpu ministerija savo kaltės nemato ir atkerta, kad bendrabučius valdo ne jie, o aukštosios mokyklos.

„Ministerija sveikina socialdemokratų Vilniaus skyriaus grupės „Momentum“ aktyvumą, tačiau dėl bendrabučių siūlo kreiptis ten, kur ir priimami sprendimai – į aukštąsias mokyklas. Aukštosios mokyklos, turėdamos plačią akademinę autonomiją, atsako ir už bendrabučių valdymą“, – rašoma ministerijos pranešime spaudai.

Nors ŠMSM atstovai pripažįsta, kad studentai „kiekvieną rugsėjį susiduriama su iššūkiu dėl bendrabučių“, jie tikina, kad situacija yra panaši ir kitose Europos šalyse.

„Bendrabučių klausimu Lietuva nėra išskirtinė, daugelyje pasaulio valstybių kyla panašių problemų dėl studentų apgyvendinimo. Ministerija, pagal savo atsakomybes, padeda aukštosioms mokykloms, tačiau ji neturi ir nevaldo aukštųjų mokyklų bendrabučių“, – teigia ŠMSM.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas komunikacijai Dainoras Lukas Alfa.lt portalui pabrėžia, kad „Lietuvos studentų sąjunga su šia akcija neturi nieko bendro.“

Jie masiškai bando gauti vietas bendrabučiuose, nuomotis butus, kurių kaina yra per didelė.

Protesto organizatoriai ministeriją kaltina neūkiškumu ir vizijos neturėjimu.

„Artėjantis rugsėjis būsimų ir esamų studentų gyvenimuose sėja baimę. Jie masiškai bando gauti vietas bendrabučiuose, nuomotis butus, kurių kaina yra per didelė net ir žmonėms, kurie dirba pilnu etatu, o ką jau kalbėti apie studentus…

Deja, vietos bendrabučiuose nebėra, daugeliui studentų buvo pasakyta, jog gyvena per arti universiteto (100+ km). Studentai prieš pasirinkdami studijų kryptį neturi galimybės sužinoti ar jie gaus bendrabutį“, – nuogąstauja „Momentum Vilnius“ atstovai.

Nenaudojami bendrabučiai

Aktyvistai tikina, kad šiuo metu T. Ševčenkos gatvėje Vilniuje „stovi nenaudojamas bendrabutis“, kurį būtų galima skirti studentams. Protesto organizatoriai taip pat teigia, kad ŠMSM „nori leisti VDU parduoti edukologijos universiteto bendrabutį“ bei, kad Žvėryno rajone esantis buvęs bendrabutis yra ruošiamas nuomai, o ne studentams.

Ministerija šių aktyvistų teiginių nekomentavo.

„Suprantame, kad studentų skaičiai aukštosiose mokyklose skiriasi, tačiau šioje situacijoje siekiame aukštųjų mokyklų bendradarbiavimo, esant poreikiui – ir pasidalijimo vietomis bendrabučiuose. Kol kas matome, kad aukštosios mokyklos sėkmingai tai ir daro“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas.

Studentai vietoje mokymosi priversti dirbti, kad turėtų stogą virš galvos.

Protesto organizatoriai iškėlė savo reikavimui ministerijai. Anot „Momentum Vilnius“ atstovų, bendrabučių administravimo našta „turėtų būti nuimta nuo mokslo įstaigų pečių ir perduota centralizuotam valdymui ir paskirstymui“.

„Bendrabučių trūkumas ir neprieinamos nuomos kainos prastina aukštojo mokslo kokybę, nes studentai vietoje mokymosi priversti dirbti, kad turėtų stogą virš galvos. Reikalaujame vyriausybę įsipareigoti reikšmingai padidinti bendrabučių kiekį, kad jie būtų prieinami kiekvienam Lietuvos studentui“, – rašoma aktyvistų išplatintame pranešime spaudai.

2022 08 30 13:10
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt